Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Végre forintokban is testet ölt a tanyaprogram. Szeptembertől lehet pályázni 825 millióra és a támogatásokra az év végéig a támogatási szerződéseket is megkötik.
Kép: Kerekegyháza, 2011. július 28. Szabó Csaba juhtenyésztő egy kossal. Fotó: Ujvári Sándor
Egy fülöpházi fiatal gazda, Szabó Csaba tanyáján V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár jelentette be: indul a tanyaprogram. Nem véletlen a helyszín, hisz Fülöpházán jött létre még 2007-ben a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesülete. A szervezet most is nagy szerepet vállalt az induló programban, melynek fő célja a fiatal tanyai gazdák megerősítése, melyhez hozzájárul majd a kormány által már korábban beígért szociális földprogram is.
Összesen 825 millió forintra lehet pályázni szeptember 1-jétől 30-ig. A pályázati felhívás a napokban jelenik meg, s azok vehetnek részt benne, akik a felhívásban nevesített 206 alföldi tanyás település őstermelői, családi gazdálkodói, de pályázhatnak önkormányzatok, kistérségi társulások és tanyagondnoki szervezetek is. (Tanyásnak számít az a település, ahol a tanyán élők lélekszáma eléri a település lélekszámának 2 százalékát vagy a 200 főt.)
A fülöpházi tájékoztatón V. Németh Zsolt megígérte, hogy az ügyeket gyorsan intézik: a pályázatokat kezelő Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI, www.vkszi.hu) legfeljebb 60 napos elbírálási határidővel dolgozik majd, és a támogatott pályázókkal 30 napon belül, vagyis legkésőbb az év végéig szerződést köt.
A támogatás mértéke települési és térségi fejlesztéseknél a beruházás teljes költségének 90 százaléka, tanyagazdaságok fejlesztésénél a 75 százaléka. Előleget is lehet igényelni, amely a megítélt támogatás összegének legfeljebb 25 százaléka. A tanyaprogram legfontosabb pályázati céljai közt szerepel a tanyai áruk piacra jutásának elősegítése, állatállományok kialakítása, bővítése, vetőmagok, gyümölcsfacsemeték vásárlása, beszerzése, a gazdálkodáshoz szükséges eszközök, épületek korszerűsítése, a tanyák energia- és ivóvíz-ellátásának javítása, a rossz állapotú utak felújítása, a tanyagondnoki szolgálat fejlesztése, térségi tanyafejlesztési programok kidolgozása.
A tanyagazdaságok fejlesztését szolgáló támogatásokra olyan gazdák adhatnak be pályázatot, akik életvitelszerűen tanyán élnek, a tanya az ingatlan-nyilvántartás szerint a saját vagy a házastársuk tulajdonában van, a tanyagazdaságban dolgoznak, az összes árbevételük legalább 50 százaléka mezőgazdasági tevékenységből származik, és 2010-ben az e tevékenységből származó árbevételük nem haladta meg a nettó ötmillió forintot.
Balogh József, a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesületének elnöke, Fülöpháza polgármestere a tanyaprogram bejelentésekor kiemelte: a 825 millió forintos összegnek közel a fele a tanyai termékek piacra jutását segíti. Hangsúlyozta: ahhoz, hogy ez minél jobban hasznosuljon, összefogásra van szükség. A térségben erre már példa is akad: öt település – Fülöpháza, Kerekegyháza, Kunszentmiklós, Solt és Szabadszállás – önkormányzatának kezdeményezésére létrejött az I. Magyar Tanyasi Termék Termeltető, Feldolgozó és Értékesítő Kft. Tárgyalásokat kezdeményeztek többek között a budapesti kerületi önkormányzatokkal, melyek célja az, hogy boltjaikba közvetlenül juttassák el áruikat. Az első ilyen megállapodás várhatóan a csepeli önkormányzattal születik meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu