Már Brüsszel előtt sérelmezik a magyar GMO-ügyet!

Panaszt emel az Európai Unió Bizottságánál az Európai Vetőmagszövetség, mert sérelmezi a magyar eljárást GMO-ügyben. Egyben igen éles hangon támadja a magyar kormányt, önkényuralommal és despotizmussal vádolja a szervezet.

Gazdanet2011. 08. 03. szerda2011. 08. 03.
Már Brüsszel előtt sérelmezik a magyar GMO-ügyet!

Önkényuralomnak és despotizmusnak lehetünk tanúi a magyarországi kukoricaültetvények megsemmisítése kapcsán – fogalmaz  az Európai Vetőmagszövetség (ESA) júliusi hírlevelében Garlich v. Essen, a szervezet főtitkára - írja az agrarmonitor.hu. Szerinte a genetikailag módosított szervezetekre (GMO) vonatkozó hazai vizsgálatok és hatósági kitárcsázási intézkedések nyomán olyan szituáció alakult ki, amely az érintett vállalatok, a teljes vetőmag és mezőgazdasági szektor, illetve az unió valamennyi polgára számára elfogadhatatlan. A GMO-ügy miatt kilátásba helyezett magyar büntető-törvénykönyvi szigorításokra utalva a főtitkár felveti: „az Európai Unió egyik tagállamáról beszélünk, egy demokratikus országról és a jelenben – és nem egy diktatórikus, egy jogrendszer nélküli országról a harmadik világban”. Az ESA hivatalos panaszt nyújt be az Európai Bizottsághoz (EB) a magyarországi intézkedések ellen és támogatni kívánja a magyar tagszövetséget a helyzet megoldásában.


A magyarországi masszív és folyamatban lévő kukoricaültetvények megsemmisítése végül talán felnyitja az európai és nemzeti kormányok és politikusok szemét – fogalmaz az ESA hírlevelében közzétett állásfoglalásában a szervezet főtitkára. Hozzáteszi: miközben néhányuk aggodalmát fejezi ki az élelmiszerárak növekedése és a megújuló energia előállítása miatti megnövekedett terményfelhasználás miatt, több ezer hektár kukoricát semmisítenek meg, több millió eurós gazdasági kárt okozva ezzel. A vetőmag forgalmazók és munkatársaik nemcsak aránytalan pénzügyi szankciókkal, hanem a büntető jog által is, akár 8 évig terjedő börtönbüntetéssel is fenyegetve vannak – húzza alá a főtitkár.


Garlich v. Essen szerint ez a szituáció az érintett vállalatok, a teljes vetőmag és mezőgazdasági szektor, illetve az EU valamennyi polgára számára elfogadhatatlan. Az EU mindenekelőtt egy közös demokratikus folyamat eredményén alapuló közös szabály- és eljárásrendszerről szól. Aminek mi most a szemtanúja vagyunk, az egy önkényuralom és despotizmus – fogalmaz a főtitkár.


Mint ismert, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) a közelmúltig 7 ezer hektárnyi kukoricaterület megsemmisítését rendelte el, mert saját laboratóriumi vizsgálatai a vetőmagmintákgban GMO-tartalmat mutattak ki. Az érintett cégek - elsősorban a Monsanto és a Pioneer - ugyanakkor valamennyi esetben vitatják és megkérdőjelezik az MgSzH ellenőrzési eredményeit.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek