Hónapok óta nem esett elegendő csapadék az ország legnagyobb részén. Az egy hónapja elvetett repce alig néhány helyen kelt ki, az őszi vetést előkészítő talajmunkákat alig lehet elvégezni annyira száraz a talaj. Aszály van, aminek még örültek a napraforgó-termesztők, kicsit csóválták a fejük a kukoricát betakarító gazdák.
Augusztus eleje óta nem volt normális eső, mely az egész országot felüdítette volna. Két hete csupán a nyugati országrészben hullt említésre méltó csapadék. A szeptemberi meleg a szárazsággal párosulva aszályt okoz. Nem kelt ki a hetek óta - porba – elvetett repce, amely akár milliós károkat is okozhat egy-egy termelőnek. Lassan vetni kellene a búzát, árpát, de a termelők alig tudnak elfogadható minőségű magágyat készíteni, mert az összeszáradt hantokat alig lehet felaprítani, arról nem is beszélve, hogy ilyenkor 20-30 százalékkal több üzemanyag fogy, s könnyen tönkremehetnek a munkagépek.
Másik oldalon viszont hasznot hozott az aszály: a napraforgót egyáltalán nem kellett szárítani, így pénzt spóroltak a gazdák, a kukoricánál hasonló a helyzet, de ott már 10-20 százalékos terméscsökkenést okozott a nyár végi, ősz elejei forróság és szárazság. Hasonlóan pozitív a véleménye a borászoknak: általában kiváló minőségű a szőlő, ugyanakkor a szőlőtermesztők már nem örülnek ennyire, mert ugyan magas cukorfokkal kerül a puttonyba a tőkék termése, de azok 10-15 százalékot veszítettek tömegükből egy hónap alatt. Ugyanakkor az egész mezőgazdaságra kedvező hatással lehet, hogy a száraz melegben a növényi betegségeket okozó gombák,baktériumok, vírusok alig fertőztek, így kisebb lesz károsító hatásuk jövőre, ami kedvezőbb termést hozhat kisebb növényvédelmi költségek mellett.