Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A családi gazdaságok előtt nagy jövő áll, de csak akkor, ha a sikerül kialakítani a szövetkezeti rendszert – mondta a Nyugat-Magyarországi Egyetem dékánhelyettese. A kiskertek összességében számottevő mennyiségű zöldséggel, gyümölccsel járulhat hozzá az ország ellátásához.
Mi a leghatékonyabb birtokméret? Ezt elemezte Szakál Pál, a Nyugat-Magyarországi Egyetem dékánhelyettese a 180 perc című közszolgálati rádióműsorban. Szerinte Magyarországon három birtokfajta jellemző, a háztáji kiskert, a családi gazdaság és a nagyüzemi föld, és mindegyiknek komoly szerepe van a hazai termelésben.
Az olcsón behozott növényi áruk miatt az utóbbi időben a kiskertek visszaszorultak, pedig az onnan származó mezőgazdasági termékek, élelmiszerek mennyisége igen jelentős. Akinek kiskertje van, egészséges és magas minőségű élelmiszert tud előállítani, biztos, hogy ennek a birtokfajtának ismét megnő a szerepe. „Mint éléskamra is szerepel, az ország szempontjából sem lesz elhanyagolható” – tette hozzá az önellátó, illetve kistermelő gazdaságok fontosságát hangsúlyozó szakember.
A nagyobb egységek kapcsán a dékánhelyettes azt mondta, sajnálatos, hogy Magyarországon nem alakult ki úgy a termelőszövetkezeti rendszer, mint például Dániában. Az északi országban összefogtak a kisbirtokosok, közös termelői és feldolgozói rendszert alakítottak ki. Magyarországon is változások kell hogy történjenek, mert a termés piacra jutása csak így biztosítható.
A családi gazdaságoknak is komoly szerepük van abban, hogy a piacot minőségi termékek jellemezzék és a vidék fennmaradásának is zálogai. Előttük nagy jövő áll, a siker feltétele azonban a szövetkezeti rendszer kialakítása és a termékek piacra jutásának megkönnyítése.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu