Gyorsan végeznek vele!

Javában tart az aratás. A gazdák a déli megyékben az őszi árpával kezdték, de Péter-Pál napjától – jövő hét hétfőtől, keddtől már a búzát is lehet vágni. A hozamok gyengébbek a tavalyinál.

GazdanetO. Horváth György2012. 06. 23. szombat2012. 06. 23.
Gyorsan végeznek vele!

Az ország középső és déli megyéiben a hét elejétől aratnak. A megyei kormányhivatalok földművelésügyi igazgatóságainak adatai szerint őszi búzából 1,08 millió hektárról, őszi árpából 178 ezer, repcéből 163 ezer, tritikáléból 114 ezer, tavasz árpából 103 ezer, míg rozsból 37 ezer hektárról takaríthatnak be termést. A becslések szerint búzát 1,1 millió hektárról takaríthatnak be, a vetésterület 10 százalékkal több az elmúlt évinél. A várható termés 4,25 millió tonna lehet az időjárási anomáliák miatt, mindössze 2 százalékkal több a tavalyinál. A hozam 7 százalékkal alacsonyabb, 3,9 tonna lesz hektáronként a becslés szerint. Ennek ellentmondanak a termelői becslések: ők kevesebbet mondanak, szerintük jó, ha meglesz a 4 millió tonna.
Az őszi árpa hozamai igen szórtak: Bács-Kiskun megyében például 2,5-4,0 tonna, Baranya megyében pedig 4,5-5,0 tonna között mozog hektáronként. A becsült 3,6 tonnás hektáronkénti termésátlaggal számolva mintegy 650 ezer tonna termény várható.
Az idén Magyarországon a repce betakarítható területe csupán 164 ezer hektár, tavaly jóval 250 ezer hektár felett volt. Így a betakarítható termésmennyiség 355 ezer tonnára tehető.


Júliustól 15 ezres, de 5 milliós büntetést is kiszabhatnak
A földtulajdonosok, földhasználók június 30-ig végezhetik el a parlagfű-mentesítést bírság és egyéb szankció nélkül - mondta Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) növény-, talaj- és erdővédelmi elnökhelyettese csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.
Hozzátette: ha június 30-át követően a hatóság parlagfüvet talál a földterületen, bírságolhat, közérdekű védekezést, kényszerkaszálást rendelhet el.

A bírság összege alapesetben 15 ezer forint és 5 millió forint között lehet, ismétlődéskor növekedhet.

Az elnökhelyettes elmondta: a parlagfű-mentesítés a földtulajdonos, földhasználó kötelessége, a felderítést a földhivatal végzi különböző módszerrel. Parlagfüves területről bejelentést bármelyik közigazgatási intézetnél lehet tenni, de célszerű rögtön a földhivatalhoz fordulni.
Oravecz Márton, a NÉBIH elnöke a megelőzés jelentőségét hangsúlyozta. Kifejtette, folyamatosan tájékoztatják a diákokat, a lakosságot, a gazdákat a parlagfű-mentesítéssel kapcsolatos ismeretekről.

Szalkai Gábor, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyettese példaként elmondta: bekerül a téma a Nemzeti Alaptantervbe, folyamatosan mérik a pollenszámot, illetve a kormány a közfoglalkoztatási programjában több területen is szerepelteti a parlagfű-mentesítést.

Jordán László megjegyezte: a mentesség elérése hosszú folyamat, hiszen a gyomnövény magja 40 évig is csíraképes lehet.

Szalkai Gábor elmondta, hogy a tárcánál 2010 szeptemberében alakult parlagfű-munkacsoport kidolgozta a rövid és hosszú távú védekezési akcióprogramot, amely jóváhagyás előtt áll. Hozzátette: a tárca dolgozik egy bejelentési rendszer kialakításán, amely várhatóan még az idén elindul.

Kérdésre válaszolva Szalkai Gábor elmondta, hogy a költségvetésben az idén 79 millió forint áll a Vidékfejlesztési Minisztérium rendelkezésére parlagfű-mentesítésre, és az ezzel összefüggő mérésekre, intézkedésekre, de a kormány ennek többszörösét fordítja erre a célra, a többi között a közfoglalkoztatás révén is.

A NÉBIH tájékoztatása szerint Magyarország jelenleg Európa parlagfűvel leginkább fertőzött országa, a szántóterületek több mint 5 százalékát borítja be a növény.

A parlagfűvel legfertőzöttebb terület Somogy, Bács és Szabolcs megye.

Az agrárszektorban éves szinten több tízmilliárd értékű terméskiesést okoz. Becslések szerint a növény minden ötödik embernek okoz allergiát, a legtöbb tünetet kiváltó allergének közül első helyen áll.
mti

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek