Bezárnak a disznótelepek? Veszteséges a tartás, eltűnik a hízó

Drasztikus állománycsökkentésre kényszerülnek a sertéstartók, mivel újra óriási veszteségeket termel a sertéstartás. A takarmányköltségek, az energia ára sok helyen kigazdálkodhatatlan kiadásokat jelent.

GazdanetO. Horváth György2012. 07. 20. péntek2012. 07. 20.
Bezárnak a disznótelepek? Veszteséges a tartás, eltűnik a hízó

Újabb válságban a sertéságazat, a tartók kénytelenek a veszteségeik miatt csökkenteni az állatlétszámot, megszüntetni munkahelyeket, felszámolni a telepeiket. Mindezek miatt sürgős intézkedést várnak el a kormánytól. Az elmúlt évek rossz tendenciái újra tetőznek, a magas, 60-70 forint körüli tonnánkénti gabona árakkal, a 160 ezer forintos szója árakkal. Így egy kg hízótáp ára közelít a 100 Ft/kg-hoz, ebből 3,5 kg kell egy sertéstelepen a koca állományt is figyelembe véve egy kg sertés felneveléséhez 20 kg-os súlytól. Ez már is 350 Ft takarmány önköltség, és még erre jönnek rá az egyebek, munkabér, kamat, víz, villany, egyéb költségek. Az önköltség így valahol 450-500 ft körül alakul, e helyett ma az átvételi ár 370-380 Ft.

A sertéstartók az óriási veszteség miatt kénytelenek kivágni az állományukat, tovább csökkentve ezzel az amúgy is 10 éves mélypontra került állományt. A katasztrófa elkerülése miatt a Magyar Sertéstartók Szövetsége felvette a kapcsolatot a Vidékfejlesztési Minisztériummal, és egy azonnali intézkedés csomagot javasoltak – tudatta Sákán Antal elnök. Amennyiben a tárca és a kormány nem tud vagy nem akar segíteni, minden igyekezetünk, hitelünk, kényszerű vagy indokolt beruházásaink ellenére kénytelenek leszünk minimum 20 ezer kocát és szaporulatát- évi 400 ezer hízót, a mai állomány 14 %- - kivonni a termelésből. Ez a. Ez a feldolgozó iparnak is tragikus lenne, aki ma is alapanyag hiánnyal küzd. Ezzel újabb munkahelyek fognak megszűnni, és a kivont sertés helyett jöhet újra az import, mely így már 30 % körüli nagyságrendű.Igaz, egy sertésstratégiai fejlesztési átfogó program szerint hét év alatt, 2020-ig csaknem 1500 milliárd forintból lehetne a mostani 3 milliós állományt megduplázni.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek