Pörgött az élelmiszer-kivitel

Júniusban ismét bővült a külkereskedelmi termékforgalom: a kivitel volumene 9,3, a behozatalé 4,0%-kal nőtt a bázisszinthez képest. Egyszámjegyű növekedést mértünk a gépek és szállító­esz­kö­zök, valamint a feldolgozott termékek mindkét irányú forgalmában, továbbá dinamikusan bővült az élelmiszerek és a nyersanyagok exportvolumene.

GazdanetO. Horváth György2012. 09. 04. kedd2012. 09. 04.
Pörgött az élelmiszer-kivitel

2012 első hat hónapjában a kivitel volumene 2,9, a behozatalé 1,4%-kal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A 2012. január–júniusi kivitel értéke 11 862 milliárd forint (40,1 milliárd euró), a behozatalé 10 785 milliárd forint (36,4 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1077 mil­li­árd forintot (3,7 milliárd eurót) tett ki, 34 milliárd forinttal többet – az árfolyamváltozás következtében 220 millió euróval kevesebbet – , mint 2011 azonos időszakában.
A vizsgált időszakban a termékforgalom forintban mért árszínvonala exportban 7,2, importban 9,6%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, a cserearány 2,2%-kal romlott. A forint a dol­lár­hoz képest 18,6, az euróhoz mérten 9,7%-kal gyengült.

A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 1,3%-kal volt kevesebb, míg a behozatalé 0,4%-kal volt több, mint a 2011. első félévi szint, júniusban ugyanakkor mindkét forgalmi irányban 10%-ot megközelítő volumenbővülést regisztráltunk. A jelentős súlyt képviselő híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene közel negyedével esett vissza, míg az importé némileg meghaladta az egy évvel korábbi értéket. Az árucsoport utolsó havi adatai alapján a kivitel volumene már mér­sé­kel­ten, a behozatalé dinamikusan nőtt. Az időszak egészére 10%-ot meghaladó volumenbővülést mértünk az energiafejlesztő gép és berendezés, valamint az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés kivitelében, me­lyeknél a növekmény nagyrészt az EU-n kívüli országok viszonylatában keletkezett. Egyszámjegyű volt a volumennövekedés a közúti jármű és a villamos gép, készülék és műszer exportjában, de míg az első áru­csoport importja nőtt, az utóbbié jóval alatta maradt a 2011. január–júniusi szintnek.

A feldolgozott termékek export- és importvolumene 8,2, illetve 5,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az árufőcsoporton belül a gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelének vo­lumene több mint tizedével bővült − elsősorban az orosz és a román relációnak köszönhetően −, a beho­zatalé némileg meghaladta a bázisidőszaki szintet. Dinamikusan nőtt a vas és acél, valamint a szakmai, tu­dományos ellenőrző műszer mindkét irányú forgalmának, illetve a gumigyártmány exportjának vo­lu­mene.

Az energiahordozók importvolumene – az árak 24%-os növekedése mellett – az év első hat hónapjában 2,7%-kal volt kevesebb, mint 2011 első félévében. Ellentétes tendencia érvényesült a két fő árucsoportnál: a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene 4,2%-kal bővült, míg a kőolajé közel tizedével maradt el az egy évvel ezelőtt regisztrált forgalomtól. A júniusi import mindkét energia­hor­dozónál jelentős mértékben csökkent.

2012 első félévében az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,0%-kal nö­veke­dett, míg az importé 4,2%-kal csökkent. Az árufőcsoport kivitelének közel harmadát képviselő ga­bona és gabonakészítmény exportvolumene ötödével bővült, ezen belül is a második negyedéves for­ga­lom kima­gaslóan, mintegy másfélszeresére nőtt, döntően az alacsony bázis miatt. A legnagyobb export­nö­vekmény a kukoricaértékesítéseknek köszönhető. Jelentősen emelkedett az állati takarmány mindkét irányú forgal­má­nak volumene, ezzel szemben visszaesést mértünk az élő állat, valamint a hús és hús­ké­szítmény kivi­te­lében és behozatalában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek