Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ki hitte volna, hogy az idei fagy, aszály okozta terméscsökkenést követően a magyar mezőgazdaság úgynevezett kibocsátása nemhogy nem csökkent tavalyhoz képest, hanem némileg nőtt is! Pedig így történt a KSH szerint, s ennek igazából mi fogyasztók isszuk meg a levét!
Az agrárgazdaság ebben az évben gyengébben teljesít, mint tavaly. A KSH által összesített számlákból viszont az derül ki, hogy a termékmennyiség 11 százalékos visszaesése mellett az árak 13 százalékkal emelkedtek. Ennek következtében a mezőgazdasági kibocsátás értéke 2012-ben 0,7 százalékkal meghaladta az előző évit. A helyzet tehát a következő: a gazdálkodók ugyan kevesebbet termeltek, de azt a tavalyinál nagyobb áron adták el.
A részleteket nézve a növénytermesztés termelési értéke 5 százalékkal csökkent, az állattenyésztésé viszont 10 százalékkal nőtt. Az úgynevezett bruttó hozzáadott érték volumene - amely a GDP számításban az ágazat hozzájárulását jelzi - 29 százalékkal csökkent a múlt évi magas bázishoz képest. A mezőgazdaságban a bruttó hozzáadott érték volumene 2011-ben 22,4 százalékkal nőtt, azaz az idei visszaeséssel a tavalyelőtti szint alá csökkent az ágazat teljesítménye. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 3 százalékkal meghaladta a tavalyit - jelentette a KSH.
A növényi termékek kibocsátásának volumene 19 százalékkal maradt el a múlt évitől. A legnagyobb veszteség a gabonafélék, mindenekelőtt a kukorica termelésében jelentkezett a rendkívül csapadékszegény időjárás miatt. A gabonafélék termelése mennyiségben 40 százalékkal esett vissza, az áremelkedés hatása a termelési érték csökkenését 26 százalékosra mérsékelte. Az ipari növények mennyisége 12 százalékkal, a takarmánynövények kibocsátási volumene 13, a kertészeti termékeké 11, a burgonyáé 15 százalékkal maradt el az előző évitől. A burgonya ára is csökkent az előző évi jelentős raktárkészlet ármérséklő hatása miatt - tette hozzá a KSH.
A gyümölcsfélék termelési mennyisége mérsékeltebben, mindössze 2 százalékkal zsugorodott, de a termékcsoport volumene 2009-ben érte el utoljára az előző évi szintet, azóta folyamatosan csökken.
Az élő állatok termelési volumene nem változott, az állati termékeké 2 százalékkal bővült, így az állattenyésztés kibocsátása az előzetes adatok szerint mintegy 1 százalékkal haladta meg előző évi szintet. Az állatok közül a szarvasmarha és a sertés mennyisége csökkent, a baromfié nőtt. Az állati termékek közül a tej mennyisége emelkedett, a tojásé viszont visszaesett, amit a tyúktartásra vonatkozó szigorúbb szabályozás életbelépésével hozott összefüggésbe a KSH.
Az aszály okozta terméskiesés a gabonafélék, valamint az ipari és takarmánynövények esetében jelentős, 19-25 százalékos áremelkedést okozott. Ezzel együtt a növénytermesztésben 17, az állattenyésztésben 10 százalékkal emelkedett a termelői-árszínvonal, amelynek eredőjeként 13 százalékkal emelkedtek a mezőgazdasági termelői árak.
A folyó termelő felhasználás volumene az előző évihez hasonló volt az árindex 9 százalékos növekedése mellett. Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a ráfordítások közül a takarmány- és energiaköltségek 14, illetve 7 százalékkal, a műtrágyák és talajjavító szerek átlagosan 11 százalékkal drágultak. A takarmány- és energiafelhasználás kissé csökkent, a műtrágya-felhasználás valamelyest meghaladta az egy évvel korábbit.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu