Nem lesz több egyeztetés földügyekben

Lassan elkészül a földtörvény csomag újabb része, az üzemszabályozási passzus, ahogy az agrárintegrációkról szóló szabályozás is. A kormány egyiket sem akarja társadalmi egyeztetésre küldeni, holott a következő évtizedek mezőgazdasági termelését alapvetően határozhatják meg szabályok. A nemzeti földalap további állami területeket ad bérbe és vásárol az idén nagyjából 4 ezer hektárt.

GazdanetO. Horváth György2013. 02. 05. kedd2013. 02. 05.
Nem lesz több egyeztetés földügyekben

Eddig még nem találtak szabálytalan földbérlőt az állami területeken gazdálkodók között, holott eddig nagyjából 500 bérlőtől származó, úgynevezett előrehaladási jelentést vizsgáltak át a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) szakértői – válaszolta a Szabad Föld kérdésre a szervezet elnöke, Sebestyén Róbert. Egyre több állami földbérleti szerződés éli meg egy éve születésnapját, így eljött az ideje annak is, hogy e földek bérlőit, gazdálkodásukat az NFA ellenőrizze. Vagyis egybevesse azt a bérleti szerződéseben vállaltakkal, a gazdálkodási tervvel. Ez részben a területek szabályszerű művelését, illetve az állattartásra vonatkozó vállalások teljesítését jelenti. Sebestyén elnök szerint a bérlők előzetesen úgynevezett előrehaladási jelentést nyújtanak be írásban, ezt az NFA szakértői tekintik át, majd minden bérlőt személyesen is felkeresnek és a helyszínen is ellenőrzik, hogy minden megfelel-e a bérleti szerződésben leírtaknak. Ha olyan nagyobb hiba van, melyről a bérlő tehet, akkor a szerződést is felbontja a földalap. Ez az ügy azonban kétoldalú szerződést érintő ügy, tehát harmadik személynek, félnek semmi köze hozzá – ezzel az elnök a szocialista párt bejelentésére reagált, ugyanis az MSZP arra kérte a lakosságot, hogy ahol úgy sejtik, hogy az állami földek bérlői nem teljesítik a feltételeket – például szemmel láthatóan nem tartanak állatot az új bérlők -,akkor arról tegyenek bejelentést a pártnál.

Sebestyén Róbert beszámolt ma arról is, hogy az idén 4 milliárd forintot biztosít a költségvetés az alap számára, hogy földet vegyen. (Nagyjából egymillióba kerül egy hektár, így 4 ezer hektárra lehet elég e pénz, ami a tavalyinak többszörösét jelentheti.) Elsődlegesen a gyanús, spekulációs célú földvásárlásokat megakadályozandó elővásárlási jog alapján vesz majd földet az NFA – már januárban is volt erre példa –, ahogy tette tavaly is, mikor összesen 600 hektárnyi területet vett meg. A pénzből persze majd jut a földcserékre, és más földek vételére is, például akad olyan tulajdonos, aki eleve a földalappal akar üzletelni, s nem magánszemélyeknek szánja földjét.

Szabó Csaba miniszteri biztos arról beszélt, hogy tavaly 450, 2011-ben 400 millió forintot biztosítottak a nemzeti parkoknak – döntően a nyugat-magyarországi Őrségi Nemzeti Parknak –, hogy a védett területek közül azokat, amelyeknél felmerül a spekulációs célú vétel, vagy egyéb zsebszerződés esete, ott előbb vásárlási ajánlatot tegyen, s ha ez nem megy, akkor kisajátítsa ezeket. Összesen ezer hektár került így állami tulajdonba, illetve a földalap szabályai szerint e területeket a parkok bérbe adják kistermelőknek. A vételi/kisajátítási akció folytatódik idén is, s ez már része az NFA elnöke által emlegetett 4 milliárd forintos ügyleteknek.

Szabó Csaba beszélt a néhány héten belül a parlament elé kerülő földügyi csomagról is, melyben egyelőre két tételt, azaz törvényt láthatnak a képviselők. Az egyik a már beterjesztett – és eddig egyelőre 213 módosító indítvánnyal bíró, már óriási vitát kiváltó - földforgalmi szabályokról szóló, a másik viszont még előterjesztésként sem ismert üzemszabályozási törvénytervezet. A későbbiekben elkészül a kötelező földregisztrációt előíró passzus, az agrárintegrátorokról szóló törvény. Ezekkel együtt már élő jogszabályok – például az öröklésről szóló – módosítását is előírhatják a földügyek kapcsán. Szabó keveset árult el a készülő törvénytervezetekről, de azt például megtudhattuk tőle, hogy az integrációs passzus során elsődleges lesz olyan non profit alapon működő termelésszervező egységek létrehozása. E törvényt nem bocsátják társadalmi vitára, ahogy az üzemszabályozásra vonatkozó elképzeléseket sem. Vagyis a kormány nem tervezi további egyeztetést földügyekben – vonhatjuk le a tanulságot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek