Razziát indítanak a szocik!

A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet az összes bérbe adott állami földterületen ellenőrizni fogja a szerződésben vállaltak teljesítését – olvasható a szervezet közleményében. Az ügyben perpatvar alakult ki, ugyanis a szocialisták bejelentéseket várnak gazdálkodóktól, ha valahol e feltételek nem teljesülését sejtik, különös tekintettel az állatállomány hiányára.

GazdanetO. Horváth György2013. 02. 03. vasárnap2013. 02. 03.

Kép: FöldĂĽgyek földosztás állami földek bĂ©rleti joga Nagyesztergár TehenĂ©szet, szarvasmarha, tehĂ©n 2012.05.04. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Razziát indítanak a szocik!
Földügyek földosztás állami földek bérleti joga Nagyesztergár Tehenészet, szarvasmarha, tehén 2012.05.04. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

A szocialista képviselő Gőgös Zoltán a héten jelentette be, hogy pártja a helyi gazdálkodókkal közösen az ország egész területén ellenőrizni fogják, hogy az államtól Bérelt területeken vajon tényleg betartják-e a bérlők a vállaltakat. Több gyanús esetre is akadtak állítólag, melyek közül a volt agrárállamtitkár legszembetűnőbb, hogy – bár az előírás – a területen nem foglalkoznak állattartással. Az egy év óta rengeteg vitát kiváltó állami földbérbeadási ügyek során az egyik legfontosabb feltétel az volt az állam nevében eljáró Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA), mint bérbe adó részéről, hogy a bérlőknek meghatározott nagyságú állatállományt is kell tartania az adott területeken.

A szocialisták szerint e feltételek nem mindenhol teljesülnek. Szerintük „a kormány a földbérlet-pályázati rendszerrel intézményesítette a korrupciót, sokfelé helyben élő állattartók helyett fideszes barátok, rokonok” jutottak termőföldhöz. Az ellenzéki párt ellenőrzéseik során azokat a területeket keresik fel, ahol feltételezésük szerint a nyertesek „kamupályázatokkal” szereztek földet, és előre látható volt, hogy nem fogják teljesíteni vállalásaikat, például nem rendelkeznek egy év elteltével a szükséges állatállománnyal. Azt is kérik a gazdáktól, hogy tájékoztassák őket, ha ilyen esetről tudnak.

No, mindez felháborította a vidékfejlesztési tárcát rendesen! Két éles hangú - nem kicsit kommunistázó - közleményben is tudatták, hogy szerintük az MSZP nincs joga ezekhez az ellenőrzésekhez, különösen azért nem, mert kormányzásuk alatt ment tönkre a magyar mezőgazdaság. Amint írja a tárca sajtóosztálya: „Az MSZP szereptévesztése a pártállami időkre emlékeztet. Sajtótájékoztatójukon arra biztatták a vidéki termelőket, jelentsenek egymásról, ha szabálytalanságot észlelnek. Ezzel visszaidézték az MSZP jogelődjének népköztársasági korszakát.” Másodsorban pedig a szerződések ellenőrzésére a földalap hivatott. (Gőgös is riposztozott, s két konkrét példát is említett Veszprém megyéből, ahol a meghatározott állatállománynak nyoma sincs a bérelt földeken.)

Közben a földalap is kiadott egy közleményt, melyben leszögezi, hogy a bérleti szerződésekben vállaltak teljesülését ők bizony minden egyes esetben ellenőrzik. Mivel nagyjából egy évvel ezelőtt írták alá az elsőket, aztán év közben folyamatosan a mára lassan 30 ezer hektárnyi területet érintő 1430 szerződést, így mostantól folyamatosan minden bérlőhöz eljutnak. És nagyon szigorúak lesznek: ahol a bérlőnek felróható okok miatt nem teljesültek a gazdálkodási terv vállalásai, ott felbontják a húsz évre kötött földbérleti szerződést. Az NFA emellett leszögezi, hogy a földhaszonbérleti pályázati rendszer úgy épül fel, hogy abban spekulálni lehetetlen. A haszonbérleti pályázati rendszerben az állattartásra vonatkozó kötelezettségek szélesedtek, azaz a két hektáronként vállalt egy nagyállat-egység fenntartása a haszonbérlet teljes idejére, vagyis 20 évre kötelező.

Az NFA az előrehaladási jelentéseket folyamatosan dolgozza fel. Mai napig több száz jelentés érkezett be a Földalapkezelőhöz. Az eddigi tapasztalatok alapján a haszonbérlők teljesítik a szerződésben vállalt kötelezettségeiket! A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet minden szerződést a helyszínen is ellenőriz. Így van ez a zsebszerződés-gyanús esetekben is, amelyeknél él elővásárlási jogával! Idén a költségvetés erre a célra 4 milliárd forintot ad, amelyből 500 milliót már a szervezet le is kötött a magyar föld védelmére - olvasható az NFA közleményében.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek