Tiszta vizet mindenkinek!

A tiszta vízhez jutás és a szennyvízkezelés mellett komoly vízgazdálkodási problémát jelentenek a jövőben is a vízzel kapcsolatos katasztrófák, az árvizek és az aszályok - mondta Bárdossy András, a Stuttgarti Egyetem tanára a Budapesti Víz Világtalálkozón.

Gazdanet2013. 10. 09. szerda2013. 10. 09.

Kép: Vásárosnamény, 2012. szeptember 5. Vass Róbert vízügyi mérnök, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársa GPS segítségével feltérképezi a jellemző pontokat a felére zsugorodott Tisza részben kiszáradt medrenél Vásárosnamény és Jánd között 2012. szeptember 5-én. Az elmúlt időszakban a csapadékszegény időjárás miatt nem hullott számottevő mennyiségű eső a Tisza vízgyűjtőjének a területén, ezért a mellékfolyók sem szállítottak kellő mennyiségű vizet a folyóba. A Tiszán emiatt leállt a hajóközlekedés. MTI Fotó: Balázs Attila, Fotó: Balázs Attila

Vass Róbert
Vásárosnamény, 2012. szeptember 5. Vass Róbert vízügyi mérnök, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársa GPS segítségével feltérképezi a jellemző pontokat a felére zsugorodott Tisza részben kiszáradt medrenél Vásárosnamény és Jánd között 2012. szeptember 5-én. Az elmúlt időszakban a csapadékszegény időjárás miatt nem hullott számottevő mennyiségű eső a Tisza vízgyűjtőjének a területén, ezért a mellékfolyók sem szállítottak kellő mennyiségű vizet a folyóba. A Tiszán emiatt leállt a hajóközlekedés. MTI Fotó: Balázs Attila
Fotó: Balázs Attila

A szakértő, aki a tanácskozás tudományos fórumán vett részt, az MTI szerint kifejtette: a 21. századi vízgazdálkodásban kettős kihívással kell szembenézni: egyrészt a népesség növekedésével, "a tízmilliós nagyságrendű" nagyvárosok számának emelkedésével és területhasznosítási problémákkal, mert egyre több erdőt vágnak ki, hogy mezőgazdasági termelésbe vonják a területüket.  Másrészt gondot okoz, hogy az éghajlatváltozás miatt nem tudni, hogyan alakul majd az időjárás, "nem ismerjük a jövő természeti viszonyait" - mutatott rá. Hangsúlyozta: ezek a gondok nagymértékben megnehezítik a jövő vízgazdálkodását.

A tiszta vízhez jutás és a szanitáció (szennyvízkezelés) mellett komoly vízgazdálkodási problémát jelentenek a vízzel kapcsolatos katasztrófák, az árvizek és az aszályok, amelyeknek jelentős gazdasági és társadalmi következményeik vannak - magyarázta Bárdossy András. Például gyakran gondot okoz, hogy ha egy térségben hosszú ideig nem volt árvíz, az emberek elkezdenek azokra a területekre is építkezni, amelyeket elönthet az ár, és ha megint jön egy nagyobb árvíz, "mindent elvisz". A legtöbb országnak még nem sikerült elérnie, hogy ezt megelőzzék, és "ne felejtsük el, hogy árvizek is jöhetnek" - mondta.

A szakértő szerint az okozza a nehézséget az éghajlatváltozással kapcsolatban, hogy bár bizonyos problémák valószínűleg gyakoribbak lesznek, de hogy mennyire és hol, azt nem tudni. Véleménye szerint a károkat tekintve a fejlett országokat is ugyanannyira sújtják ezek a problémák, mint a fejletleneket, sőt mivel ott "a javak is másképp vannak elosztva", a károk nagyobbak lehetnek. A városokban például hatalmas károk keletkezhetnek egy árvíz miatt - mondta. Hozzátette: a kanadai Calgaryt nyáron elöntő árvíz 6,5 milliárd dollár kárt okozott. Ugyanakkor a szegényebb országokban általában több emberáldozatot követel egy-egy természeti katasztrófa - jegyezte meg. A fejlett országokat az motiválhatja abban, hogy segítsenek a fejletlenebb államok vízgazdálkodási problémáinak megoldásában, hogy ezáltal csökkenhet a migráció, kevesebben vándorolnak el a szegényebb országokból a rossz vízellátási, vízgazdálkodási helyzet miatt. "Ha valahol nagyon rosszak az életkörülmények, ott nem maradnak az emberek" - mondta. Arra is kitért, hogy a magyar vízgazdálkodásnak nagy hagyományai vannak, bár - mint mondta - negatív fejlemények is történtek, például megszüntették a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutatóintézetet (Vituki), ami "biztos, hogy nem tesz jót a magyar vízgazdálkodásnak". Magyarország különleges helyzetben van a vízgazdálkodás szempontjából, hiszen "nagyon sok víz folyik át" a területén - mondta Bárdossy András.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek