Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Baranya és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben 2014. április hónap közepétől folyamatosan érkeztek a bejelentések, vegyszeres növényvédelmi kezeléseket követően észlelt méhmérgezésekkel kapcsolatban. Szabolcsban egy méhész fórum adatai szerint 2000 méhcsaládot érint. De mit tehet a méhész, ha már beütött a baj?
Kép: Vásárosnamény, 2007. szeptember 01. Kiss Ottó méhészete Vásárosnaményban. Fotó: Ujvári Sándor
A méhmérgezések tüneteiről kevés szakszerű leírás olvasható, de Dr. Racskó József (Debreceni Egyetem ATC) 2004-ben megjelent „A növényvédelem káros hatása a méhészetre” című cikke ezek közé tartozik. A probléma tíz évvel ezelőtt nem volt ennyire átpolitizált mint manapság, és talán ezért is az írás légköre őszintébb és sokkal inkább méhészbarát volt mint a ma megjelenő nyilatkozatok, cikkek. (A fent említett cikkből idézett részletek dőlt betűkkel jelennek meg.) Jelen írásomban az idézett cikket egészítem ki új ismeretekkel és új szempontokkal.
Tapasztalati és szaktudományos tény, hogy „a rovarölők (peszticidek) ... nemcsak a káros rovarokat és a kórokozókat, hanem a hasznos beporzó rovarokat is elpusztítják, pl. ... a vad- és poszméhfajokat, valamint a mézelő méheket is. A legtöbb probléma a háziméh-elhullásokkal kapcsolatban a peszticidek meggondolatlan, sokszor túlzott mértékben való felhasználásából adódik, mely legalább olyan káros, mint a szerek használatának mellőzése. A növényvédelmi munka tehát látszólagos ellentétben van a méhészettel és a méztermeléssel, mert a növénytermesztő a nagyobb termés elérése érdekében, ill. a termés védelmében gyakran figyelmen kívül hagyja a megporzó rovarokat.” Mai ismereteink szerint a meggondolatlan és túlzott mértékű rovarölő szer használatnál a vétlen károkozás sokkal gyakoribb, pl. a felhasználásban korlátozásra került három neonikotinoid rovarölő méregmolekula esetében. Kevéssé ismert, hogy egyes gombaölőszerek erősen fokozzák a rovarölő szerek hatékonyságát, ezért az együttes jelenlétük alacsony, tehát külön-külön még nem mérgező dózisban is súlyos mérgezést okoz.
„A peszticidek okozta méhmérgezések szoros összefüggésben vannak a méhcsaládok gyűjtögető életmódjával.” A méhek életükhöz, az utódaik felneveléséhez és tartalékaik előállításához szükséges táplálékot nektárt, mézharmatot, virágport, propoliszt és a vizet a környezetükből gyűjtik. Ha a méhek által látogatott virágok nektárja, pollenje, a mézharmatot, propoliszt nyújtó fák és cserjék és a belvizes tocsogók rovarölő szerrel szennyezettek, elkerülhetetlen a mérgezés. A tömeges méhpusztulást nemcsak a szennyezett növények mérgeket tartalmazó nektárja és virágpora, hanem a levelek guttációs cseppje, sőt a felszínre került méreggel szennyezett talajvíz is okozhat.
„A nagyüzemek, valamint a magántermelők egy-egy kártevő fellépésekor csak a várható kártételt veszik figyelembe, és nem számolnak a kezelések okozta méhelhullással. Az ilyenkor virágzó gyümölcsösöket a kora tavaszi hónapokban kezelik, s a virágzó fákat látogató méhek a permetezést követően elhullanak. Sok esetben mulasztják el a gazdák a növényvédelmi kezelés bejelentését, vagy ezt olyan későn teszik meg, hogy a méhészeknek már nincs idejük méhállományukat biztonságba helyezni, a méheket bezárni.”
„A növényvédelmi munkák csúcsidőszakában előfordul, hogy az egyes permetezések 3-6 nap eltolódást szenvednek. Ilyenkor piros bimbós állapotú gyümölcsfa helyett elővirágzásban lévő, esetleg már virágzó fákat kezelnek, vagy pedig a sziromhullás utáni időre előírt alkalmi védekezéseket is előbb, a teljes virágzáskor hajtják végre.” Ha ezen tetten érik a mezőgazdát, akkor már súlyos jogszabálysértésért felel. De lássuk milyen típusú szabálysértéseket hangsúlyoz Racskó úr.
„A gyümölcsfa-permetezések idején előforduló másik lehetőség a méhmérgezések kialakulására, hogy bár szabályos időben, tehát nem virágzásban, hanem bimbós állapotban permeteznek, a virágzó gyomtársulásokból álló aljnövényzetet nem forgatják alá. A korai tyúkhúr, veronikafélék, valamint az árvacsalán ilyenkor az aljnövényzet. Ha más virágzó növény nincs, a méhek ezekről gyűjtenek és elkerülhetetlen a méhpusztulás. Pedig ezzel kapcsolatban rendelet írja elő, hogy nem virágzó gazdasági növényt méhekre veszélyes növényvédő szerrel csak akkor szabad kezelni, ha nincs a táblán tömegesen virágzó gyom vagy a tábla körül virágzó gyomszegély.”
„A termelő a gyomtalanítást a védekezés megkezdése előtt köteles elvégezni. Ez lehet alászántás, hőkezelés és vegyszeres gyomirtás egyaránt. Permetezni lehetőleg a hajnali vagy az alkonyati órákban lehet. ... általános, hogy a gazdaságok növényvédelmi szakemberei a méhmérgezések bekövetkezésekor a felhasznált növényvédő szerek közül csak a méhekre nem veszélyes szereket közlik.” Ezért is szükséges a méhek és a növények laboratóriumi analízisét egyszerre elvégezni.
Annyival még érdemes kiegészíteni Racskó úr szavait, hogy a mezőgazda döntése - a kisebbik kockázat és nagyobb haszon elve alapján - rendkívül ésszerű. Ha kicsi az esélye, hogy a tiltott módon végzett növényvédelem miatt kártérítést kell fizetnie, akkor könnyen szabályt szeg. Viszont a lebukási veszély növekedésének arányában javul a szabálykövető magatartás.
A méhek a számukra mérgező szereket a kezelt növényen való tartózkodás alkalmával veszik fel, a mérgezett nektárral, virágporral, propolisszal, guttációs folyadékkal vagy a belvizes pocsolyákból ivással. „Előfordulhat, hogy a kirepülő méheket közvetlenül éri a növényvédő szer, permet vagy aeroszol formájában, például szúnyogirtáskor. Hozzájuthatnak a mérgező anyagokhoz a méhek, ha a frissen elkészített, kipermetezésre kerülő szerekből isznak. Tapasztalatok szerint a peszticidek porozószerek formájában veszélyesebbek a rovarokra, mint permetezőszerként. A permetezőszerek közül pedig az emulziók felszívódása gyorsabb, ezért veszélyesebbnek tekinthetők a szuszpenzióknál.”
A peszticidek méhekre gyakorolt mérgező hatása
„A növényvédő szereket a méhek háromféle úton vehetik fel, közvetlen érintkezéssel, az emésztőszerven és a légzőszerven keresztül. Ezen az alapon megkülönböztetünk érintő-, gyomor- és légzési mérgeket.”
„Az egyes peszticidek a méhekre kifejtett mérgező hatását nehéz megkülönböztetni, ill. a hatásokat nem lehet élesen elkülöníteni egymástól. A klórozott szénhidrogént tartalmazó vegyületek általában érintőméregként, a foszforsav-észter hatóanyagú szerek gyomor-, légzési és érintőméregként fejtik ki hatásukat. Az arzéntartalmú szerek a gyomormérgek csoportjába sorolhatók. A légzési mérgek a sejtek légzőmechanizmusát bénítják meg. Ilyenek a gáz, ill. gőz alakú mérgező vegyületek. A foszforsavészterek a szervezetben könnyen lebomlanak, nem képeznek a viaszos méhkutikulában maradékokat, hanem hatástalan bomlástermékek formájában kiürülnek. E peszticidcsoportra jellemző, hogy tagjai kolinészterázt gátló tulajdonsággal rendelkeznek. A kolinészteráz-enzim hatástalansága következtében a felszabaduló acetilkolin okozza a rovarok pusztulását. A neonikotinoidok idegrendszerben az ingerületátvitelt blokkolják.”
A mérgezett méheken észlelhető tünetek
Bár Racskó József az alább felsorolt tüneteket a foszforsavészter mérgezéshez köti, de tapasztalatom szerint a piretroidok, karmabátok és a neonikotinoidok is hasonló hatást váltanak ki.
A méhmérgezést tünetei szerint szakaszoljuk, de nem súlyossági fok szerint, mert valójában minden szakasz halálos. Először tájékozódási és szociális zavar jelentkezik. Hátul keresi a méh a kaptár bejáratát, kóvályog a kaptár körül, aztán megjelenik a gyors szaladgálás, szárnyrezegtetés és erős zúgás. A viselkedészavaros méheket az őrök nem engedik be, ezért a kaptár körül csomóznak, rajba összeállnak majd újra szétszélednek és végül nagy területen szétszóródva halnak meg (pl. neonikotinoid esetén). Tartós kis dózisú mérgezéstől a család „megzavarodik”, kirajozhat, de a raj életképtelen. A második szakaszra zavart mozgás, erős vergődés jellemző. A mézhólyag tartalmának visszaöklendezésétől a mérgezett méhek erősen csapzottak. A harmadik szakaszban görcsös tünetek lépnek fel. Eleinte alig mozognak, majd lassan mászkálva hanyatt fordulnak, kapálóznak, hirtelen rángások figyelhetők meg. A negyedik szakaszban elhatalmasodik a bénulás, mozgás alig észlelhető. Az ötödik szakaszban a méhek szipókájukat kinyújtva, szárnyaikat szétterpesztve pusztulnak el. Az egyes szakaszok nem mindig különíthetők el egymástól. A tünetcsoportok sem szabályosak. Az előző szakaszra jellemző tünetek átmehetnek a következő szakaszba.
Növényvédőszer-mérgezés gyanúját kelti a hirtelen fellépő nagymértékű elhullás a családokban vagy ha a kijáró korú nép eltűnik, és csak a fiatal szürke méheket meg fiasítást találunk a kaptárban. A mérgezés hevességétől függően az elnéptelenedés lefuthat 3 nap alatt, de elhúzódhat a virágzás egésze alatt. Gyakori szövődmény a nozéma, meszesedés, vírusosság. Nyár közepén egy elhúzódó mérgezés után a közepes atkafertőzés akár végzetesen súlyossá válhat.
Erős mérgezésnél nagy tömegben látunk elhullott vagy idegesen mászkáló méheket a kaptárak előtt. A méhcsalád indokolatlanul támad, szúrásuk sokkal fájdalmasabb mint máskor. A kaptárnyitáskor a család izgatottan felzúdul, általános a nyugtalanság. A kaptárból bűzös szag áradhat, a hullák feketére színeződhetnek. Súlyos mérgezésnél, ha a léputcákban felhalmozódó hullák elzárják a kijárónyílást, fulladás is lehet. A fiasítás kihurcolása gyakori. Ez már a család teljes összeomlását mutatja. Általános tapasztalat, hogy mérgezés esetén a jól gyűjtő, erőteljes családok károsodnak a leginkább, mert a sok munkásméhet kibocsátó családok járnak a méhlegelőre és a növényvédő szeres kezeléseknek ezek esnek áldozatul.
Kárfelmérés, kártérítés indítása
Méhmérgezés gyanúja esetén a méhész panasszal élhet a NÉBIH – első lépésben a hatósági állatorvos - felé. A NÉBIH saját eljárásrendjében 24 órán belül az állatorvosból, méhegészségügyi felelősből, növényegészségügyi felügyelőből bizottság áll fel, helyszíni szemlén jegyzőkönyvez, fényképez, hatósági mintákat vesz, kárfelvételt készít, a hűtött mintákat 6 órán belül kell laboratóriumba juttatja. Az eljárás teljes egészében állami költségen folyik. A méhész az eljárásban nem ügyfél, hanem panaszos, a hatóság „vétkest” keres és ha talál akkor büntet. Ennek az útnak hátránya, hogy ha kiderül a mezőgazda vétkessége, akkor a kiszabott büntetés után a kártérítésre nehezen hajlik. A méhész a kára megtérítését a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályai szerint peren kívüli vagy peres úton kérheti.
Malya Péter igazságügyi szakértő szerint, ha valami ok miatt a hivatal késlekedik, akkor a méhész felkérheti a hatósági állatorvost és a méhegészségügyi felelőst, hogy tanúk jelenlétében bizottságként végezzen helyszíni szemlét, kárfelvételt és hatósági mintavételt, amit a méhész szaklaborban megvizsgáltat. Ezt csak tőkeerős méhész vállalja, mert ő fizeti a bizottság és a laboratórium költségét. A méhész a bizonyítékok alapján a Ptk. szerint követelheti a költségeknek és a kárnak a megfizetését a károkozótól. Ebben az eljárásrendben – különösen ha a gazda tiltott szert alkalmazott - sokkal valószínűbb a peren kívüli gyors megegyezés.
A növényvédelem veszélyes üzem, az okozott kárért akkor is felelős a gazda, ha a szabályokat betartotta. A kárigénynél jóindulatú határozottsággal lépünk és a vétlen károkozást tekintjük alapesetnek, hogy a mezőgazda-méhész kapcsolat (az épp aktuális konfliktus megoldásán túl) hosszú távon működőképes maradjon.
Kellene olyan felmérés, hogy méhmérgezés gyanúja esetén hány százalékos valószínűséggel tesz a méhész bármilyen bejelentést és kezdeményez eljárást. A hatóság és a bíróság elé került esetek csak a jéghegy csúcsa, mert a méhész kevés szakmai ismerettel és támogatottsággal rendelkezik az ilyen ügyek intézésében, ezért fél összerúgni a port a mezőgazdásszal. A hatósági kivizsgálás menete többé-kevésbé ismert, de a magánjogi kezdeményezés ritka. Utóbbihoz intézményes támogatás nincs, mert a méhészek önszerveződő és érdekérvényesítő képessége ebben a tekintetben még gyerekcipőben jár. Sajnos az elsődleges mezőgazdasági érdekre hivatkozó burkolt vagy nyílt fenyegetések és zsarolások is előfordulnak az ügyek vizsgálati és bizonyítási szakaszában.
Mérgezett méhcsaládok gondozása
A kárfelmérést követően keressünk egészséges és bőséges virágport adó méhlegelőt. A mérgezett méhek kezelésére nincs gyógyszer. Mérgezéskor a rovar szervezete, idegrendszere, enzimrendszere károsodik. A további károsodás elkerülése és a méhcsalád életben maradt részének felerősítése érdekében első teendő – a további szennyeződés megakadályozására – a méreg eltávolítása a kaptárak alapos kitisztításával, akár kiégetéssel is. Az életben maradt családok életterét a kaptáron belül szűkíteni kell a fiasításos lépek számának megfelelően. A virágporos lépeket kivesszük, magas hőfokon beolvasztjuk, hogy a mérgek jelentős része elbomoljon. A viasz toxikusságának vizsgálata és méregtelenítése hazánkban megoldatlan. Az összes mézet kipergetjük, hiszen valószínűleg az is toxikus a méhekre. A családok mézkészletét eleinte híg, később 1:1 arányú cukorszirup etetésével pótoljuk. 10-15 kg cukorra és kb. 7-10 kg virágpor begyűjtésére vagy fehérjepótlásra is szükség lesz, hogy a méhcsalád kiheverje a veszteséget. Fehérjepótlásra 15 % inaktivált sörélesztőt tartalmazó és ecettel vagy hangyasavval pH 3,5-re lesavanyított puha cukorlepényt adunk a méhcsaládnak.
Mérgezés okának megállapítása
Mérgezés gyanúja esetén, az ok-okozati kapcsolat igazolására pocsolyavizet, növényzetet, mérgezett méhlegelőről visszatérő élő és elhullott méheket, friss virágporos-nektáros lépeket vizsgálunk. Az állategészségügyi és az analitikai laborokba 500-500 g friss méhhullát, valamint mérgezett méhlegelőről visszaérkező csapdával befogott frissen fagyasztott méhekből is küldünk 500-500 g mintát. A méhlegelőről feltételezhetően mérgezetten visszatérő élő méhek gyűjtésére 10 családot kiválasztunk. Az egyszer használatos anyagból készült méhcsapdákat lehetőleg este kihelyezzük és a hajnalban visszaérkező méhekből családonként 100 g-t gyűjtünk. Általában hajnalban a legmagasabb a méregkoncentráció és legkisebb a mérgek lebomlási sebessége. Gyors lebomlású molekuláktól kapott mérgezés esetén a mielőbbi, tehát a nappali mintavétel is indokolt. 5-700 m sugarú körben a vízadó (guttáló) növényekből, 3-5 km sugarú körben a nektárt és virágport adó növényekből 500-500 g növénymintát veszünk. Belvizes helyeken a növénykultúra közötti, melletti pocsolyák vizét is mintázzuk, hiszen ez is lehet mérgezett ivóhely. Egyre több gyorsan bomló mérget alkalmaznak a mezőgazdaságban, ezért minden mintát a begyűjtéstől a laboratóriumba érkezésig feltétlenül mélyhűteni kell.
Csuja László Geddekas
Biológus méhész
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu