Csúcson a GDP: egyelőre még hat az alacsony bázis

A KSH becslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2014. II. negyedévében 3,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az első negyedévben 3,5%-os bővülés mutatkozott. A növekedést alapvetően az ipar és az építőipar nemzetgazdasági ágak teljesítményének növekedése okozta ,s nem szabad feledni az alacsony tavalyi viszonyítási adat hatását sem.

GazdanetO. Horváth György2014. 08. 14. csütörtök2014. 08. 14.

Kép: Mercedes gyár Kecskemét, B-osztály, dolgozó, munka, munkahely, autógyár, kocsi összeszerelés, alkatrészek, gyártósor, futószalag, autóipar 2012.03.29. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Csúcson a GDP: egyelőre még hat az alacsony bázis
Mercedes gyár Kecskemét, B-osztály, dolgozó, munka, munkahely, autógyár, kocsi összeszerelés, alkatrészek, gyártósor, futószalag, autóipar 2012.03.29. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint éves összevetésben a hazai GDP az első negyedévben mért 3,2 százalék után a második negyedévben 3,7 százalékkal emelkedett. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint negyedéves összevetésben GDP 0,8%-kal nőtt a második negyedévben az első negyedévben regisztrált 1,1%-os bővülést követően. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.

Az év első felének jó gazdasági teljesítménye az év végéhez közelítve egyre nehezebben lesz teljesíthető, mivel tavaly a második félévben már sokkal erősebb viszonyítási alappal, azaz magasabb GDP-mutatókhoz képest kell mérni az idei teljesítményeket. Erre jó példa az idei húzó ágazatoknak mondott ipar és kereskedelem, hiszen például az ipar több tíz százalékkal esett vissza az elmúlt években, s ehhez képest kell értékelni az utóbbi idők szebb teljesítményeit. Ellenpélda lehet a mezőgazdaság, ahol a bázisok magasak, így ez a szegmens az idén már nem képes akkora mértékben hozzájárulni az ország összesített teljesítményéhez. Főként, ha figyelembe vesszük, hogy hiába lesz például a gabona- és a gyümölcstermés mennyisége sokkal nagyobb a tavalyihoz képest, mivel az átvételi árak sokat estek, és tovább eshetnek az egész Európára jellemző nagy termés, illetve a közösség piacára az orosz embargó miatt „beszoruló” árutömeg miatt.
Az ország további teljesítményére negatívan hathat az uniós támogatásokkal kapcsolatos bizonytalanságok is, amelyek viszont szinte egyedüli finanszírozói voltak a magyar beruházásoknak az utóbbi években.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek