Ketyeg a tízmilliós gabonabomba

Hová teszünk 4-5 millió tonna gabonát? Ez a legfontosabb kérdés jövő májusig. Hová teszünk 200 ezer tonna almát? Ez a legfőbb kérdés októberig. Hová tettünk 15-20 ezer tonna meggyet? Ez volt a nyár legfőbb dolga. Régen volt ennyi túltermelési válság jegyeit mutató piaci esemény egy évben.

GazdanetO. Horváth György2014. 08. 22. péntek2014. 08. 22.
Ketyeg a tízmilliós gabonabomba

Évtizedenként egyszer fordul elő uilyen esztendő, mikor a nyári aratású és az őszi betakarítású növényekből is sok terem, s emellett még az ültetvényeket sem éri baj. Nos, 2014 így vonul be az agrártörténelembe. A tavasz, a nyár – egészen az aratás közepéig – ideális volt a kalászosokra, termett is 5 millió tonna búza – ennek viszont az esők maitt csak egyharmada let lisztnek való, a többi takarmányozásra jó –, csaknem egymillió árpa és további majdnem egymillió rozs, tritikálé, tavaszi árpa, zab. Így csaknem 7 millió tonna kalászos került a magtárba. A nyári aratású repce szintén szépen hozott, 600 ezer tonna termett. Az őszi növények közül a kukorica rekord közeli, 9 millió tonna körüli termést hozhat, míg napraforgóból bőven meghaladjuk a 1,5 millió tonnát.

Az árak aztán estek is rendesen. Legkevésbé a repce ára csökkent, ez nagyjából 100 ezer forint körüli tonnánkénti áron kélt el egy éve és ma is. Igaz, az utóbbi években megszokott volt a 120-130 ezres ár. Napraforgót még nem árazta be a piac, de tavaly ősszel inkább a 90 ezer körüli ár volt jellemző, most még a tavalyi termés van a piacon, a repcével nagyjából azonos áron.

Nagy árzuhanást a kalászosoknál és a kukoricánál tapasztalunk: ma 35-36 ezer forint egy tonna takarmánygabona, legyen szó kukoricáról, árpáról, vagy netán takarmány búzáról. Ami kicsit jobb minőség azt 40 ezerért adják. (Ezek az árak csak az unis támogatással fedezik az átlagos eredményt elérő termelők költségét.) Innen aztán egy nagy ugrás következik, ugyanis a kenyérnek való, őrlésre alkalmas malmi búzáért már 52-53 ezer forintot kérnek. Hogy a liszt ára miként változik, még kérdés, bár a pékek arra hivatkozva akarnak ősszel árat emelni, hogy drágulni fog a liszt is.

Az árproblémákon felül tárolási nehézségekkel is szembesülhetünk az idén, ugyanis az áthúzódó ótermésű készletek mellett 7 millió tonna kalászost, 600 ezer tonna repcét kell most elhelyezni, de az igazi feladat majd szeptembertől jön, mikor is 1,7-1,8 milli tonna napraforgót és legalább 9 millió tonna tengerit kell elraktározni. Arra ugyanis kicsi az esély – bár ezt most a nagyon gyenge forint segíti –, hogy havi 400 ezer tonnányi kalászos és kukorica, olajosmag hagyja el az országot. Főleg a gabona exportja lehet nehézkes, ugyanis a dél-nyugat balkáni országok már nem igénylik a magyar terményt, s főként a javító minőségű búzánkra van vevő az olasz, görög, német piacokon. De ebből még egymillió tonnánk sincs.

Gabonából összesen 16-17 millió tonna terem az idén, ebből itthon nem kell több 7-8 millió tonnánál, így ebben a szezonban 8-10 millió tonna árukészlet halmozódhat fel. A repce és napraforgónál nincs ilyen gond, ott folyamatos az európai igény és a szállítás is ütemezett.


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek