Nem tudtuk megállítani a vírust!

Karantén alá vonják a kéknyelv-betegség kórokozójával fertőzött csongrádi gazdaságokat, melyek száma már tizenháromra növekedett néhány hét alatt. A betege állatokat levágják, a gazdák kártérítést kapnak az államtól. A kórt román és szerb területekről szúnyogok hurcolták hazánkba.

GazdanetO. Horváth György2014. 10. 30. csütörtök2014. 10. 30.
Nem tudtuk megállítani a vírust!

Tizenhárom gazdaságban, összesen 36 jószágnál mutatták ki a kéknyelv-betegség vírusát Csongrád megyében. A leölt, illetve kényszervágott állatok esetében a gazdáknak minden alkalommal állami kártalanítás jár. A fertőzések - amelyek jelentős részére a szűrővizsgálatoknak köszönhetően derült fény - három eset kivételével kis létszámú gazdaságokat érintettek a térségében.

Varga Márta, a megyei kormányhivatal kommunikációs vezetője az MTI-nek elmondta: a betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében a telepek körül 20 kilométer sugarú körben - ahol 40 napig megfigyelési zárlat van érvényben - minden szarvasmarha, juh és kecsketartó gazdaságot felkeresnek az állatorvosok, megvizsgálják az állományt, hogy jelentkeznek-e a betegségre utaló klinikai tünetek.

A szúnyogok által terjesztett vírusos állatbetegségre kizárólag a kérődző állatok - szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők - fogékonyak, az emberek egészségére nézve ártalmatlan. A betegségnek nincs élelmiszer-higiéniai vonatkozása, az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt az egészségre.

A fertőzött állatok kiemelését követően az érintett állattartó telepek körül 2 kilométeres körben légi szúnyogirtást rendel el a hatóság, helyben pedig földi rovarirtást is végeznek. A 20 kilométeres zónában tartott állatvásárokra kérődző állatokat bevinni tilos. A 3 kilométer sugarú körön belül található gazdaságokban vérmintát is vesznek az állatoktól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek