Annak adja, akinek akarja? - Harc Kishantosért

Nem tartja magát iletékesnek a Pesti Központi Kerületi Bíróság a kishantosi mintagazdasággal kapcsolatos pályázatok elbírálását illetően. Az ítélet ellen fellebbezés várható.

GazdanetHardi Péter2014. 11. 28. péntek2014. 11. 28.

Kép: Kishantos ökogazdaság elvesztett földbérleti jog földügyek foldugyek mutyi átadás-átvétel NFA képviselői mezőgazdaság mezögazdaság 2013.11.04. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Annak adja, akinek akarja? - Harc Kishantosért
Kishantos ökogazdaság elvesztett földbérleti jog földügyek foldugyek mutyi átadás-átvétel NFA képviselői mezőgazdaság mezögazdaság 2013.11.04. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

A mintagazdaság keresetében a teljes pályázati eljárás megsemmisítésének kimondását kérte, nyilatkozta lapunknak Ács Sándorné.

A gazdaság ügyvezetője egyrészt a pályázat eredményét vitatja – hiszen a birtokpolitikai irányelveknek nem felel meg, hogy például egy építési vállalkozó előnyt élvezzen a mezőgazdálkodókkal szemben. Másfelől magát a kiírást sem tartja elfogadhatónak, hiszen abban például nem szerepelt feltételként a biogazdálkodás folytatása – jóllehet ennek az Alaptörvény szerint is előnyt kellene élveznie.

A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) ügyvédei kezdetben még azt is vitatták, hogy perelhetők, hiszen a földek tulajdonosa a magyar állam. Ez az érvelésük végül nem talált meghallgatásra, ám az ítélet számukra kedvező. Ács Sándorné mindebből levonta a következtetést: mivel a jogszolgáltató nem tartja magát illetékesnek annak a megítélésében, hogy egy pályázat elbírálása megfelel-e a kiírásnak, az NFA végső soron annak adja az állami földet, akinek akarja. Szintén furcsán alakul a tíz részre tagolt kishantosi gazdaság két, ki nem osztott birtoktestének a sorsa. Egy időben felvetődött, hogy ezeket a seregélyesi mezőgazdasági iskola kapja meg tangazdaságul, ám a napokban ezeket is az egyik nyertes pályázó vette használatba – mindenféle ismert szerződés nélkül.

Eközben a 452 hektáros terület egyre nagyobb része veszíti el biojellegét.

A tavaly őszi eredményhirdetést követően az akkori Vidékfejlesztési Minisztérium vezetői ígérték, hogy a gazdák legalább egy évig ügyelnek a földek minősítésére. Az ezt tanúsító Biokontroll rendszerbe viszont egyikük sem jelentkezett be, a terület nagy részét pedig beszórták műtrágyával és vegyszerrel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek