Egyszerűbb lesz kitiltani a génmódosított termékeket

A napokban négy év tárgyalás után az Európai Parlamentben a képviselők véglegesítették a génmódosított organizmusok (GMO-k) termesztésének tagállami tiltását lehetővé tevő jogszabályt. Lényege, hogy egy-egy tagállam maga dönt arról, engedi, vagy tiltja e tevékenységet, ráadásul az eddigiekhez képest ezt könnyebben teheti meg.

GazdanetO. Horváth György2015. 01. 15. csütörtök2015. 01. 15.
Egyszerűbb lesz kitiltani a génmódosított termékeket

Az aktuális hazai politikai elit évek óta egységes a genetikailag módosított szervezetek (GMO-k) termesztésének tilalmát illetően. Szinte az egyetlen olyan témakör ez, melyben a mindenkori ellenzék és kormányzat egyetért. Hogy ez tudományosan megalapozott-e, az vitatható, de egy dolog fontos: ha egy ország nem akarja a GMO-t, akkor azt határain kívül tarthassa. Nos, ezt tette lehetővé egy mostani Európai Parlamenti döntés. Ennek lényege, hogy egy-egy tagállam döntheti el, alkalmazza-e a világon egyre terjedő technológiákat, vagy sem. S ezt mostantól sokkal egyszerűbben megteheti, mint korábban.

A döntés eredményeként egy tagállam kétféleképpen tilthatja vagy korlátozhatja a GMO-k köztermesztését. Az első lehetőség szerint az engedélyezés során a tagállam jelzése alapján a GMO-terméket termeszteni kívánó kérelmező – például egy GMO-vetőmagot forgalmazó cég - módosíthatja korábbi kérelmét annak érdekében, hogy az uniós engedély területi hatálya ne terjedjen ki az adott tagállam területének egy részére vagy egészére. Azaz az évekkel ezelőtti beadott eredeti kérelem hatályát módosítják, majd az ezt figyelembe vevő határozat-tervezetről hoznak döntést a tagállamok. A második opció alkalmazása esetén a tagállam az engedélyezést követően szabadon dönthet a tiltásról vagy korlátozásról azzal, hogy jelzi az Európai Bizottság felé indokait. A tagállam mérlegelésétől függene, hogy figyelembe veszi-e a Bizottságtól esetlegesen kapott észrevételeket.

A tagállamok hivatkozhatnak a földhasználattal kapcsolatos nemzeti politikájukra, a GMO-k más termékekben való előfordulásának elkerülésére, illetve agrárpolitikai célokra, valamint társadalmi és gazdasági indokokra is. Ezáltal most már nem csak környezetvédelmi és egészségügyi indokokra való hivatkozással tudjuk megtiltani a GMO-k termesztését.

A mostanáig fennálló rendszer alapján rendkívül nehéz volt a moratórium meghozatala és fenntartása, mert egyrészt igen költséges tudományos vizsgálatok szükségesek hozzá, melyhez a fajtatulajdonosok nem adnak a szabadalmukkal védett vetőmagokból. Másrészt pedig az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), a GMO-król eddig mindig pozitívan állást foglaló tudományos tanácsadó testület véleménye alapján, a tilalom feloldására vonatkozó javaslatról a többi tagállam dönt. A Bizottság moratóriumot eltörlő javaslata ellen szinte lehetetlen megszerezni a minősített többséget, bár ez Magyarországnak az elmúlt időszakban kétszer is sikerült. A mai napon elfogadott jogszabály módosítás alapján egyszerűbb lesz a GMO-k termesztésének tiltása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek