Ennyivel megúsztuk a madárinfluenzát?

Füzesgyarmaton és környékén április 5-én, vasárnap véget értek a szállítási korlátozások. Mint ismert, február végén mutatta ki a hatóság az észak-békési városban, egy kacsatelepen a madárinfluenza-vírus jelenlétét. Több mint 200 millióba került az állami védekezés és több mint 160 ezer kacsát öltek le.

GazdanetO. Horváth György2015. 04. 09. csütörtök2015. 04. 09.
Ennyivel megúsztuk a madárinfluenzát?

– A 3 kilométeres védőkörzet március 27-én szűnt meg és alakult át megfigyelési körzetté a kedvező járványügyi helyzetnek köszönhetően. A 10 kilométeres megfigyelési körzet pedig április 5-éig, azaz múlt hét vasárnapig állt fenn – számolt be a a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól (Nébih) szerzett információkról a beol-hu. Mint elárulták, a védőkörzetben a madárinfluenza-vírussal érintett telepen kívül öt nagylétszámú telepet és 190 háztáji udvart vizsgáltak meg a szakemberek. A két megyét is érintő megfigyelési körzetben pedig négy nagylétszámú telepen és összesen 1923 háztáji udvarban írták össze az állatokat. A hatóság nem talált arra utaló nyomot, hogy a betegség továbbterjedt volna.

Bognár Lajos, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára korábban úgy nyilatkozott az MTI-nek: elképzelhető, hogy vadmadarak hurcolták be a madárinfluenza-vírust a füzesgyarmati telepre. Most lapunk érdeklődésére is megerősítette a Nébih: valószínűsíthetően vadmadarak közvetítették a fertőzést, de a megbetegedés forrását nem lehetett pontosan megállapítani a járványügyi nyomozás során. Füzesgyarmaton öt telepen – melyek egy gazdasághoz tartoznak – összesen több mint 161 ezer kacsát kellett leölni. Ezt a szakemberek február 28-áig meg is tették, teljes mértékben állami kártalanítás mellett. A járvány felszámolása már akkor 200 millió forint körüli összeget emésztett fel. Noha a madárinfluenza-vírust mindössze egy telepen állapították meg, a többi három telep és az egy keltető a közelségük miatt voltak veszélyeztetettek.

– A kártalanítási eljárás egy része még folyamatban van – magyarázták a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál. Ennek során a leölt állatok és az ártalmatlanított takarmány piaci árát vette figyelembe a hatóság. Mivel a fertőzött állományból származó nyers baromfi húst is ártalmatlanítani kellett, ezután szintén jogosult a tulajdonos kártalanításra. Ha a kártalanításról szóló határozat jogerőre emelkedik, 30 napon belül kifizetik az összeget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek