Igazi válság van: van ahol már csak 50 forintot adnak egy liter tejért!

Az ukrán – orosz konfliktus az európai tejpiacot is lerombolja – hangzott el a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesületének május 13-án tartott országos tisztújító küldöttgyűlésén. (Tegyük hozzá, az uniós tejkvóta megszűnése tovább ront a helyzeten.

GazdanetO. Horváth György2015. 05. 15. péntek2015. 05. 15.
Igazi válság van: van ahol már csak 50 forintot adnak egy liter tejért!

A mmg.hu szerint Kiss Ferenc elnök kétségbeejtő helyzetről számolt be. Az orosz embargó önmagában is óriási kiesést okozott az uniós termelőknek, akik a hirtelen támadt felesleget jobb híján egymás országaiban próbálják értékesíteni. Így viszont a felvásárlási árak folyamatosan esnek, s előfordul, hogy spot árként alig 50 forintot kínálnak a tejért. A sokkot még enyhíti, hogy a 2013-2014-es kvóta év nyereségesnek bizonyult az ágazatban. Ám aki ezt felélte, nem fordított fejlesztésre, beruházásra, az most nem sok jóra számíthat – jelentette ki az elnök.
 

A kvótaszabályozás megszüntetése azonban az orosz embargó nélkül is alapjaiban változtatja meg Európa tejpiacát, a versenyfeltételeket, termelői esélyeket. Az egyesület prognózisa szerint a szabad piac felértékeli a komparatív előnyöket. Azokban az országokban, ahol hosszabb ideig lehet legeltetni, olcsóbb a takarmány, várhatóan tovább erősödnek a termelők. Írország, Dánia, Lengyelország gazdái egy kvóta nélküli piacon is elboldogulnak majd. A szűkös földterülettel rendelkező, drága munkaerőt foglalkoztató országok termelői azonban vagy fejlesztenek, vagy abbahagyják a termelést. Magyarország jelenleg (még) valahol a kettő között van. A lényegesen olcsóbb munkaerő azonban már itt sem pótolja az innovációt. Sőt, az elnök kifejezetten óvta a tehenészeti telepek vezetőit attól, hogy az alkalmazottaik bérén spórolják meg a válság költségeit. Hatalmas vagyont bízunk rájuk, szükség van a szakértelmükre és a minőségi munkájukra. Képezni kell őket és megbecsülni, mert ha a lánc első szeme gyengül, az ágazatra nehezedő körülmények között elkerülhetetlen a szakadás – tette hozzá.

- A szabadabb versenyt csak a legjobbak, s - ha tömegtermelésben gondolkodunk - a legnagyobbak fogják túlélni. A korszerű technológia és genetikai háttér a kedvezőtlenebb környezeti feltételeket is képes ellensúlyozni – csak pénz legyen hozzá… - szögezte le az elnök, aki mellet a tisztújító küldöttgyűlés a következő öt évre is bizalmat szavazott a korábbi elnökségnek, amely még plusz egy új taggal bővült.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek