Protestáló levél az EU-nak földügyekben

Az Európai Bizottság elnökéhez fordul az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága, mivel a testület szerint birtokpolitikai bizonytalanságot okoz az unió földforgalmi törvényvizsgálata. A képviselők úgy vélik, hogy az EB eljárása diszkriminatív.

GazdanetO. Horváth György2015. 05. 08. péntek2015. 05. 08.

Kép: Budapest, 2014. szeptember 30. Tüntető gazdák földdel borítják be Magyarország térképét a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (Mosz) demonstrációján Budapesten, a Vértanúk terén 2014. szeptember 30-án. Az agrár érdekképviseleti szervezet azért szervezett demonstrációt, hogy felhívja a kormány figyelmét, az agrárpolitika korrekcióra szorul. MTI Fotó: Kovács Tamás, Fotó: Kovács Tamás

Protestáló levél az EU-nak földügyekben
Budapest, 2014. szeptember 30. Tüntető gazdák földdel borítják be Magyarország térképét a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (Mosz) demonstrációján Budapesten, a Vértanúk terén 2014. szeptember 30-án. Az agrár érdekképviseleti szervezet azért szervezett demonstrációt, hogy felhívja a kormány figyelmét, az agrárpolitika korrekcióra szorul. MTI Fotó: Kovács Tamás
Fotó: Kovács Tamás

A bizottság elnöke, Font Sándor (Fidesz) elmondta, hogy a levélben emlékeztetnek arra, hogy miután Ausztria az Európai Unió Bizottságához fordult a magyar földforgalmi törvény miatt, a Bizottság úgy döntött: az összes újonnan csatlakozott ország földforgalmi törvényét megvizsgálja. A vizsgálat után nemcsak a magyar földforgalmi törvénnyel, hanem további három ország hasonló törvényével kapcsolatban is emeltek kifogást. A mezőgazdasági bizottságban úgy látják, hogy az unió magatartása az ügyben birtokpolitikai bizonytalanságot eredményez, mert a régebbi tagországok földforgalmi törvényei is tartalmaznak az uniós joggal ellentétes kitételeket. Magyarország ugyanis saját földforgalmi törvényében csak olyan szabályt alkalmaz, mint ami már szerepelt egy régebbi tagország hasonló jogi szabályozásában. Font szerint az unió eljárása diszkriminatív, mert az EU nem jelezte, hogy a régebbi tagországok földforgalmi törvényeit is megvizsgálja. Kizárólag csak az újonnan csatlakozott országok földforgalmi jogszabályait vette górcső alá, és tett észrevételeket azokkal kapcsolatban.

Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága ezért levelében azt javasolja, hogy az Európai Bizottság nagy bizonytalanságot okozó lépését függesszék fel, és az uniós testület szabályozza újra, hogy egy adott országnak milyen mozgástere van birtokpolitikai és földforgalmi törvénykezési ügyekben. A magyar álláspont szerint ugyanis az ügyben az uniós jog mellett figyelembe kell venni az Európai Bizottság földforgalmi ügyekben hozott döntéseit is. Ennek alapján kettős jogforrást kell figyelni, és ezekre alapozva minden tagországra vonatkozóan egyértelmű jogszabályt kell alkotni a földforgalmi kérdéskör rendezésére. Miután ez megtörtént, a tagországoknak időt kell adni, hogy az újonnan lefektetett jogelvek alapján, kijavítsák saját földforgalmi jogszabályát - vélekedett Font Sándor. A levelet a mezőgazdasági bizottság elé Font Sándor terjesztette, és tartalmával valamennyi képviselő egyetértett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek