Csak a gazdák negyede-ötöde használ megfelelő vetőmagot!

A magyar export a világ vetőmag-kereskedelmének több mint 10 százalékát adja. Ez szép eredmény, de itthon is van piacbővítésre tér, mivel a magyar gazdák a szakmailag elvártnál például búzából csak fele akkora mennyiségű bevizsgált, fémzárolt vetőmagot használ, mint a versenytársak!

GazdanetO. Horváth György2016. 10. 22. szombat2016. 10. 22.

Kép: aratás sárbogárd búza betakarítás gabona kalászos kenyér lisz mezőgazdaság facélia mag 2014 07 17 Fotó: Kállai Márton

Csak a gazdák negyede-ötöde használ megfelelő vetőmagot!
aratás sárbogárd búza betakarítás gabona kalászos kenyér lisz mezőgazdaság facélia mag 2014 07 17 Fotó: Kállai Márton

Tavaly Magyarországon az előző évinél 10 százalékkal kisebb területen, 101 457 hektáron 250 640 tonna vetőmagot termeltek. A megtermelt mennyiség az előző évi szinthez hasonló maradt. A magyar export az elmúlt három évben 10 százalék feletti részarányt képviselt a világ vetőmag-kereskedelmében. (Az Agrárkamara adatai szerint Magyarország a világ hatodik legjelentősebb vetőmagtermelője, és az export a teljes vetőmag-termelés valamivel több mint harmadát jelenti.)

Az ágazat jövedelemtermelő képessége elsősorban az exporttevékenységen nyugszik. Az exportpiacok igényeinek kielégítését a Magyarországon működő hazai és nemzetközi cégek kutatás-fejlesztési, valamint regionális termelési és logisztikai tevékenysége is segíti.Érdemes a táplálkozásbiológiai értékű összetétellel rendelkező fajták előállításának réspiacával szintén érdemes foglalkozni, mert a világban nő a speciális igényeket kielégítő, például a gluténmentes, a fehérjeszegény illetve fogyókúrás élelmiszerek részaránya.

Lenne mit tenni a hazai piacon is: ösztönözni kell a magyar piacon a minősített vetőmagok arányát, mivel a gazdálkodók a búza vetésénél csupán 20-25 százalékban használnak fémzárolt vetőmagot, míg a kívánatos 45-55 százalék részarány lenne. Emellett Magyarországon az öntözött területnek a kívánatostól elmaradó nagysága a vetőmag előállítás növekedésének szakmai korlátja. Ezért a Vidékfejlesztési Program kiemelten támogatja 50 milliárd forinttal a mezőgazdasági vízgazdálkodás fejlesztését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek