Új lombevő kártevő árasztja el az országot

Az utóbbi évek egyik leggyorsabban terjedő, idegenhonos lombfogyasztó erdészeti kártevője a kanyargós szillevéldarázs (Aproceros leucopoda). Olyannyira váratlanul tűnt fel a tarrágások révén Európa egyes szilállományaiban, hogy angol és magyar elnevezésünk is csak 2010 óta van rá.

GazdanetO. Horváth György2016. 10. 13. csütörtök2016. 10. 13.
Új lombevő kártevő árasztja el az országot

2008 júliusában Budapesten és Kecskeméten olyan szileket találtak, melyek lombjuk jelentős részét elveszítették. Kiderült, hogy a távol-keleti eredetű, botcsápú levéldarázs okozta a pusztítást. (Az állatról 2003-tól tudtuk, hogy jelen van az országban, de nagy kártételéről csak ekkor számoltak be.) Az Európában elsőnek tekinthető lengyel és magyar észleléseket követően mára a kontinens számos országában elterjedt.

A kártevő tömeges elszaporodásában közrejátszik, hogy szűznemzéssel szaporodik, azaz nem szükséges hím az utódnemzéséhez. A kékes-zöldes tojásokból kikelő lárvák összetéveszthetetlen, kanyargós irányban rágják a leveleket, a faj a nevét is innen kapta. Az imágók kb. április közepétől jelennek meg, majd az ezt követő hónapokban több nemzedék is kifejlődik. Ennek következtében a nyár második felében helyenként már súlyos lombvesztés tapasztalható. A kanyargós szillevéldarázst a sárga lapcsapda vonzza leginkább.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek