Friss hal a jó hal, de melyik a friss? A szemét figyeljék!

Ha előttünk vágja fejbe a hentes, vagy magunk végzünk a hallal, akkor biztosan a legjobb minőségű alapanyagot használhatjuk a karácsonyi menühöz, de ha boltban, árusnál veszünk jégben előhűtött, már nem élő halat, akkor bizony gondban lehet a háziasszony. Hogy ne legyen, ehhez ad tanácsot az új halfogyasztásra ösztönző kampányban az Aranyponty Zrt.

GazdanetO. Horváth György2016. 12. 14. szerda2016. 12. 14.
Friss hal a jó hal, de melyik a friss? A szemét figyeljék!

Tegnaptól indult a karácsonyi hal akció, melyet az agrártárca, a halas érdekképviselet és az ország egyik legnagyobb halgazdálkodó társasága, az Aranyponty Zrt. kezdeményezett. Az ország négy pontján - Gödöllőn, Rétimajorban, a fővárosban és Tatán - Karácsonyi Halvásárt tartanak december 23-ig. Itt az érdeklődők azonos arculattal találkozhatnak, a cél egy olyan hagyomány teremtése, amelynek keretében a jövőben az ország számos pontján ez az arculat várja a vásárlókat. Az ilyen eladási helyeken a vásárlók biztosak lehetnek abban, hogy kiváló minőségű, friss hazai halat kaphatnak, amelyet Magyarország legjobb haltermelő vállalkozásai állíthatnak elő. 

Magyarországon az éves halfogyasztás 5 kg körüli, ennek mintegy 40%-a a karácsonyi időszakban realizálódik, de sajnálatos módon a halfogyasztás mennyisége az utóbbi években csökkenést mutat az év ezen heteiben is. (Pedig számos alkalommal bemutatták már halászok, orvosok a hal egészségre gyakorolt nagyon fontos tjó tulajdonságait.) A több helyszínen párhuzamosan futó halvásár célja az is, hogy az emberek könnyen juthassanak a tradicionális karácsonyi vacsora alapját képező édesvízi halakhoz, ezzel is hozzájárulva az egy főre eső évi halfogyasztás emeléséhez. A hazai extenzív és intenzív halgazdaságokból kikerülő nagy minőségű termékek (ponty, busa, amur, harcsa, afrikai harcsa, pisztráng stb.) egészségesek és finomak. Ezek fogyasztásával a hétköznapi ember is sokat tud tenni az egészségének megóvásáért valamint a környezet- és természetvédelemért. A magyar haltermelés értékeket hordoz, melynek megőrzése a haltermelők feladata.

Minden élelmiszernél, de a halaknál különösen fontos, hogy meg tudjuk állapítani friss-e a termék. Mivel a hal magas víz és fehérjetartalmú élelmiszer, könnyen és gyorsan romlik, fontos, hogy ismerjük azokat a jeleket, ami megmutatja a halhús frissességét. A friss, jó minőségű hal ránézésre vásárlásra hív: bőre fényes, nedves, sérülésmentes, áttetsző nyálka borítja, pikkelyei sértetlenek. Szeme tiszta, kopoltyúja fajtától függően a világos pirostól a sötétvörösig, esetleg a bordóig változhat, de minden esetben a piros valamilyen árnyalata a jellemző. Illata fajtájára jellemző lehet, de mindig tiszta „tenger” vagy „tópart” illatot kell árasztania. Tapintásra húsa rugalmas, jégágyon vagy jég között tárolják. Az idő múlásával megjelennek azok a jól felismerhető jegyek, amelyek meghatározzák, hogy meddig tárolható még a termék. Az első és legenyhébb jelek, amikor a hal szeme opálosodik, illetve a kopoltyúján szürke foltok jelennek meg.

Néhány nap elteltével a halhús érési folyamatai miatt a hús puha lesz, igaz még ekkor is alkalmas a fogyasztásra, de ez már azt jelenti, hogy legfeljebb egy napunk van a felhasználásra! Ezt követően a halhús eléri azt az állapotot, amikor emberi fogyasztásra már alkalmatlan, szaga kellemetlené válik.  Ha filét vásárolunk kicsit nehezebb a dolgunk, hiszen nem látjuk a hal szemét és a kopoltyúját. Ekkor arra figyeljünk, hogy a filé ne legyen kiszáradva, illata semleges legyen, nem lehet kellemetlen vagy szúrós. Érdekesség, hogy az édesvízi halak általában gyorsabban romlanak, mert a tavak, illetve a folyók melegebbek, így a feldolgozás során a haltest lassabban éri el a tároláshoz szükséges hűtési hőmérsékletet, emiatt a halhús érési folyamatai jóval gyorsabban mennek végbe. Az édesvízi halak ideális körülmények között, tisztítva kb. 5-8 napig tarthatók el frissen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek