Áder aláírt, forró a hangulat

Spontán tüntetés alakult ki a fővárosban Áder János köztársasági elnök döntése miatt, ugyanis a sokat bírált felsőoktatási törvényt aláírta, mivel állítása szerint nem sérti az alaptörvényt. Néhány ezer fő tüntetett a Sándor-palota előtt. A CEU bírálta a köztársasági elnök lépését.

GazdanetO. Horváth György2017. 04. 11. kedd2017. 04. 11.
Áder aláírt, forró a hangulat

Aláírta a külföldi egyetemek magyarországi működését szigorító felsőoktatási törvénymódosítást a köztársasági elnök. Tárca nélküli minisztert nevez ki a napokban a paksi atomerőmű-beruházás felügyeletére a miniszterelnök. Svédországban egy perc csenddel emlékeztek a pénteki stockholmi, terrortámadás 4 halálos áldozatára. A nap legfontosabb hírei április 10-én.

Aláírta a külföldi egyetemek magyarországi működését szigorító felsőoktatási törvénymódosítást a köztársasági elnök. Áder János szerint a jogszabályban szereplő feltételek nem sértenek alkotmányos szabályt, nemzetközi szerződésbe, európai uniós irányelvbe sem ütköznek. Korábban több intézmény, szervezet, ellenzéki párt és a vasárnap a parlament előtt tüntetők is arra kérték Áder Jánost, hogy ne írja alá a törvénymódosítást.

Elutasították az államfő döntését a parlamenti frakcióval rendelkező ellenzéki pártok. Az ATV műsorában Molnár Gyula, az MSZP elnöke azt mondta: az utcán kell nyomást gyakorolni a kormányra, a jobbikos Szávay István úgy vélte: a módosítás továbbra is veszélyezteti a határon túli magyar egyetemek működését, míg az LMP beadvánnyal fordul az Alkotmánybírósághoz, melyhez várja az összes ellenzéki párt támogatását.

A Central European University (CEU) határozottan ellenzi Áder János köztársasági elnök azon döntését, hogy aláírta a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítását - tájékoztatták hétfő esti közleményükben az MTI-t. Ennek megfelelően a CEU haladéktalanul élni fog minden rendelkezésre álló jogorvoslati eszközzel. A törvény elfogadását nem előzte meg egyeztetés a CEU-val és az érintett magyar szakmai szervezetekkel, ami sérti a demokratikus államokban elfogadott törvényalkotási eljárás alapvető elemeit - olvasható a közleményben. Szerintük a törvény diszkriminatív módon egy amerikai intézmény ellen irányul. "Az új szabályozás arra törekszik, hogy ellehetetlenítse a CEU számára az amerikai akkreditációjú mester- és doktori fokozatok nyújtását, úgy, ahogyan azt a magyar hatóságok jóváhagyásával tette sok éven át." Kifejtik azt is, hogy a törvény olyan büntető jellegű határidőket szab, amelyeknek lehetetlen megfelelni. Mindezek alapján úgy vélik, hogy a törvény előre megfontolt politikai támadás egy olyan független intézmény ellen, amely negyedszázada büszke arra, hogy a magyar közélet szerves része.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek