Lecseng a szezon

HAMAR VÉGET ÉR a cseresznye ideje: a fagyok miatt kevés van, és ami mégis, az gyorsan, szinte egyszerre érett be a kánikulában – most pedig a csapadékos, párás idő miatt rothad is. A tavalyinál legalább ötödével kevesebb cseresznye termett az idén, így aki az olcsóbb gyümölcsre vár a befőtt és a lekvár elkészítéséhez, csalódhat. Hasonlóan jártunk az eperrel: alig egy hétig tartott, amikor bőséges kínálatában volt részünk.

GazdanetO. Horváth György2017. 07. 02. vasárnap2017. 07. 02.

Kép: Iváncsa, 2017. június 20. Dolgozó a cseresznyeválogató gépre önti a gyümölcsöt az Alba Fructus Kft. hűtőházában a Fejér megyei Iváncsán 2017. június 20-án. Ezen a napon adták át az 1,6 milliárd forintból épült új hűtőházat. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt, Fotó: Szigetváry Zsolt

Lecseng a szezon
Iváncsa, 2017. június 20. Dolgozó a cseresznyeválogató gépre önti a gyümölcsöt az Alba Fructus Kft. hűtőházában a Fejér megyei Iváncsán 2017. június 20-án. Ezen a napon adták át az 1,6 milliárd forintból épült új hűtőházat. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Fotó: Szigetváry Zsolt

A KSH és az Agrárgazdasági Kutatóintézet legújabb kimutatása szerint az országban összesen 2898 hektáron termesztenek cseresznyét. Az előző években a termés 9,4–11,3 ezer tonna között mozgott. Szakértők szerint az idén 20 százalékos lehet a kiesés a húsvét utáni fagyok, valamint a szokásosnál nagyobb mértékű természetes gyümölcshullás következtében.

Tavaly a friss cseresznye kivitele 1062 tonnáról 1018-ra mérséklődött, fő felvevőpiacának Szerbia, Lettország és Ausztria számított.

Szakértők szerint az idén az európai hiány miatt az arab és a balti országok mellett Kínából is érdeklődtek a magyar cseresznye iránt. Az import minimális, alig 140 tonnát tett ki, s ahonnan vehetnénk belőle, ott is rossz a termés. Nyugat-Európában sok gyümölcstermő területen száraz fagy pusztított, emiatt jelentős a terméskiesés.

Németországban az áprilisi fagy miatt cseresznyéből a szokásos mennyiség 30-50 százalékát takaríthatják be, ezért az ár most magasabb, mint az előző évben. Lengyelországban az áprilisi-májusi fagy jelentős károkat okozott, ami szintén az árak növekedését eredményezte.

Mindezek hatására tavalyhoz képest az itthoni cseresznye is drágult – a szezon elején kilója 1500 forintra rúgott, ami ma már 550– 750 forintra mérséklődött. Ez az ár azonban így is jóval magasabb, mint amit a lekvárnak-befőttnek szánt alapanyagra szokás költeni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek