Mérséklik az oroszok okozta károkat

Évek óta tart az oroszokkal fennálló viták miatt a kölcsönös kereskedelmi embargó. Az agráriumot érintő károk nagyok, mérséklésére az EU újabb 70 millió euró szétosztását hirdette meg. Az EU meghosszabbítja a zöldség- és gyümölcstermelőket segítő intézkedéseit.

GazdanetO. Horváth György2017. 07. 04. kedd2017. 07. 04.

Kép: Harangod Mag mezőgazdasági kft megyaszo agrárium termőföld állattartás körte szüret szedés intenzív termesztés napszámosok munkaerő dolgozás 2016 08 31 Fotó: Kállai Márton

Mérséklik az oroszok okozta károkat
Harangod Mag mezőgazdasági kft megyaszo agrárium termőföld állattartás körte szüret szedés intenzív termesztés napszámosok munkaerő dolgozás 2016 08 31 Fotó: Kállai Márton

Az Európai Bizottság egy évvel meghosszabbította az Oroszország ellen bevezetett gazdasági szankciók miatt hátrányokat szenvedő európai zöldség- és gyümölcstermelőket segítő rendkívüli támogatását, és  további 70 millió euró biztosítása mellett döntött – közölte az Unió Bizottsága.

A támogatási keret 100 százalékos anyagi térítést biztosít azoknak a termelőknek, akik termékfeleslegüket a közétkeztetésbe adják vagy jótékonysági felajánlást tesznek, elkerülve ezzel az étkezésre alkalmas élelmiszer kidobását. Az állati takarmányozásra, komposztálásra vagy feldolgozásra szánt gyümölcsök leadása esetén a támogatás valamivel kevesebb. A rendkívüli támogatást igénybe vevő európai termesztők továbbra is részesülhetnek az Európai Unió közös agrárpolitikájának egyéb intézkedéseiből.

Az Európai Bizottság piacfelügyeleti értékelése azt mutatja, hogy az intézkedés jellemzően a zöldségek piaci helyzetét javította. Az orosz importtilalom által érintett termelés nagy részét sikerült átirányítani az alternatív piacokra, a piaci árak pedig stabilizálódtak.

Az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók miatt piacot vesztett és ez által nehéz helyzetbe került zöldség- és gyümölcstermelőket segítő intézkedést az Európai Bizottság 2014 augusztusában vezette be. A gazdasági szankciókat az Európai Unió az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedésekre válaszul vezette be azt követően, hogy 2014 júniusában – nyugati meggyőződés szerint – a Moszkva támogatásával tevékenykedő oroszbarát lázadók lelőtték a maláj légitársaság utasszállító repülőgépét Kelet-Ukrajnában.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek