Három ezren buktak milliókat

Sokan hanyagságból, még többen viszont vélhetően a hatóságok által megfelezett határidő miatt voltak képtelenek időben leadni gazdálkodási naplójukat. A 25 ezer erre kötelezett gazdálkodó 11 százaléka számíthat ezért arra, hogy éve támogatásának 15, rosszabb esetben 30 százalékát elbukja.

GazdanetO. Horváth György2018. 02. 08. csütörtök2018. 02. 08.

Kép: Szürkemarhák Szinpetriben az Aggteleki Nemzetiparkban. 2009.04.24. Fotó: Bohanek Miklós

Három ezren buktak milliókat
Szürkemarhák Szinpetriben az Aggteleki Nemzetiparkban. 2009.04.24. Fotó: Bohanek Miklós

Korábban két hónap, az idén csak a január állt rendelkezésére 25 ezer gazdálkodónak és falugazdásznak, hogy utóbbiak segítségével leadják az úgynevezett gazdálkodási naplót. Aki ezt nem tudta teljesíteni, éves támogatásának 15 százalékát bukta el, azaz fizeti be büntetésként. Azok viszont, akik  agrár-környezetgazdálkodási és okögazdálkodási támogatást is igényeltek tápanyag-gazdálkodási tervet is be kell adniuk a gazdálkodási naplóval egy időben. Ha utóbbit nem tették meg, akkor a tápanyag-gazdálkodásról sem tudtak számot adni, mert esetükben ez a gazdálkodási napló része. Ők további 15 százalék, azaz összesen 30 százalékot buktak. Nem kis pénzekről van szó, hekátronként akár 70-150 ezer forint arányos részéről.

2800 gazdálkodó számíthat támogatás-levonásra amiatt, hogy a január 31-i határidőig nem nyújtottak be elektronikus gazdálkodási naplót (webGN) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) - tájékozódott az agrárszektor.hu.  A határidő múlt hét szerdán, január 31-én járt le, de egy-két nappal korábban még több mint 10 ezren nem tettek eleget kötelezettségüknek. Végül a körülbelül 25 ezer érintett termelőből 22 221-en nyújtottak be határidőre webGN-t, és ez 89 százalékos arányt jelent. Ebből azonban az is látszik, hogy nagyságrendileg 3 ezer gazdálkodó az elektronikus naplót január 31-ig nem adta be, így szankciókkal – támogatás-levonással – kell szembesülnie.

Mint ismert, a webGN idei beadási határidejét a Miniszterelnökség rövidítette le a korábbi két hónapról a január 1-31. közötti időszakra. A változtatásokat azzal indokolták, hogy a támogatásokat hamarabb ki lehessen fizetni. Egyes vélemények szerint azonban a gazdálkodók és az ügyeket intéző falugazdászok a rövidebb határőre nem tudtak teljes mértékben felkészülni, a Nébih viszont az agrárszektor.hu-t úgy tájékoztatta, hogy a szorosabb határidő érdemben nem befolyásolhatta a webGN-benyújtásokat.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek