Rejtélyes cukorárak

BÁR MOST OLCSÓ a cukor – itthon is és a világpiacon is –, nem tudhatjuk biztosan, hogy ebben a szezonban is az marad-e. Vagyis érdemes kisebb adagot bespájzolni akár télire is.

Gazdanet(hgy)2018. 09. 06. csütörtök2018. 09. 06.

Kép: Kaposvár, 2011. szeptember 19. Cukorrépát szállít egy futószalag a Magyar Cukor Zrt. kaposvári cukorgyárának udvarán. Az osztrák Agrana csoport többségi tulajdonában lévő cukoripari vállalat üzemében idén 105 ezer tonna cukrot állítanak elő, 900 ezer tonna cukorrépából. MTI Fotó: Varga György, Fotó: Varga György

Rejtélyes cukorárak
Kaposvár, 2011. szeptember 19. Cukorrépát szállít egy futószalag a Magyar Cukor Zrt. kaposvári cukorgyárának udvarán. Az osztrák Agrana csoport többségi tulajdonában lévő cukoripari vállalat üzemében idén 105 ezer tonna cukrot állítanak elő, 900 ezer tonna cukorrépából. MTI Fotó: Varga György
Fotó: Varga György

A világpiacot meghatározó brazil termés ugyanis majdnem a tizedével nagyobb, mint volt tavaly, de a nagy részéből – évről évre növekvő mértékben – üzemanyagot állítanak elő. Tehát a tetemes brazil termés csak az első pillanatban kecsegtet azzal, hogy a cukorból többlet lesz, azaz marad az olcsóság.

A helyzet azért is kiszámíthatatlan, mert az európai nagy cukortermesztők egy részénél az idei nyár nagyon meleg és aszályos. Így a nedves, tengermelléki, nem túl meleg klímát kedvelő cukorrépa sem hoz rekordtermést. (Ezért nem képes nálunk a cukortermesztés elérni a nyugat-európai szintet). Ez azt jelenti, hogy – bár hivatalos adatok egyelőre nincsenek – a mostanában kezdődő cukorrépa feldolgozási kampány során Európa kevesebb cukrot állíthat elő, mint tette egy évvel ezelőtt. Ez pedig emelheti az árakat.

Hogy a világpiacon a fenti folyamatok milyen eredménnyel hatnak egymásra, ma még nem tudhatjuk, hiszen Kínából és Indiából, az cukorágazat két óriásától eddig még sem pozitív, sem negatív hírek nem érkeztek az idei terméseredményekről.

A hazai cukor árát egyértelműen a világpiac diktálja: a hazai termelés a magyar fogyasztás harmadára elég, a többit vagy kristálycukorként importáljuk, vagy félkész terméket hozunk be, s abból állítunk elő cukrot.

FOTÓ: VARGA GYÖRGY, MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek