Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nyárra, ősz elejére akár 20 százalékkal is mérséklődhetnek a szemes termények és a belőlük készült termékek árai. Most azonban még tart a csúcs közeli állapot, ha megfordulni is látszott az eddig felfelé tartó ármozgás. A kialakult helyzetben sokkal jobban megéri kukoricát vagy napraforgót termeszteni, mint például kenyérbúzát. Ez tavasszal megfontolásra késztetheti a gazdákat.
Kép: Kiskunfélegyháza, 2006. október 10. Kukorica betakarítás Bács- Kiskun megyében. Fotó: Ujvári Sándor
Rájön, aki oszt-szoroz, hogy jobban megéri kukoricát, napraforgót termeszteni, mint például kalászost. Legalábbis a mostani árszintek megalapozhatják, hogy a gazdák e két tavaszi vetésű növényt a tavalyinál sokkal nagyobb területen fogják termeszteni.
Egy tonna kukorica ára már majdnem a búzáéval azonos, s miközben a búza itthon átlagosan hektáronként 5-6 tonnát terem, a kukorica kis odafigyeléssel akár 9-12 tonnát is hozhat. A napraforgó 3-4 tonnás termést adhat itthon, az ára tonnánként 150-165 ezer forint között is mozoghat. Tehát sokkal nagyobb a kukoricával, napraforgóval elérhető profit, ráadásul a tavasszal vetett növényt már kora ősszel lehet aratni.
Meddig tarthatók ezek a magas árak, melyek legalább 30 százalékkal vannak felette az egy évvel ezelőttinek? Aratásig biztos – mondják a szakértők, akik szerint a február végi, március elejei tőzsdei árcsökkenésnek csak az lehetett az oka, hogy sokan realizálták a befektetésüket, azaz magas áron adtak el. Úgy tűnik, ennek vége, mert egyre kisebb mértékben csökkennek a szemes termények árai, a korábbihoz képest kicsivel alacsonyabb szinten kezdenek stabilizálódni, de vélhetően nyárig kitartanak.
Ez kellemetlen az állattartóknak, akik szinte profit nélkül dolgoznak a magas takarmányárak miatt, s az átadási áraik növelése még nem vagy alig indult el különböző okok miatt. Ezért egyre hangsúlyozzák, hogy a hús- és a tejtermékek árainak emelkedése elkerülhetetlen. A takarmányok világszerte tapasztalható 30–50 százalékos drágulása mindenhol komoly nehézséget okoz. Ez az áremelkedés a vágóhidaknál és a feldolgozóüzemeknél is meg fog jelenni, így végül a fogyasztói árak is fokozatosan emelkedhetnek a következő hónapokban.
Nőtt az export
A növénytermesztés árai emelkedésének is köszönhető, hogy a 2020. március–decemberi agrárexport 1,7 százalékkal, 7873,6 millió euróra emelkedett az előző év azonos időszakához képest, az agrárimport pedig 5201,5 millió euróra, 1,4 százalékkal csökkent, azaz a statisztikai adatok szerint a koronavírus-járvány alig érintette az agrár-külkereskedelmet. Mindezek eredőjeként az agrárgazdaság külkereskedelmi egyenlege 2020. március–decemberben 2672,1 millió euró volt, ami 8,3 százalékkal több 2019 azonos időszakánál.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu