Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bőven van belőlük itthon, de úgy tűnik, néhány év múlva a növényeinket károsító újabb cserebogárfajt „köszönthetünk”. A hírek szerint megjelent Európában is az észak-amerikai kontinensen már nagy károkat okozó japán cserebogár.
Kép: Japanese beetle (Popillia japonica) , Fotó: Shutterstock
A dél-európai országokban már évek óta megtalálható, de az utóbbi 4-5 évben a német és a svájci területen is észlelték az Amerikai Egyesült Államokban nagyjából száz éve rettegett japán cserebogarat. Kanadában is előfordulnak populációi. Európában először Olaszországban írták le 2014-ben.
A fajnak az új területeken eddig még nem akadt igazi természetes ellensége, amit csak tetéz, hogy igen magas a szaporodási rátája. Az egyébként szép bogár a mi őshonos zöld cserebogarunkhoz hasonló méretű, azaz nagyjából egycentis. A nálunk eddig még nem észlelt jövevény azonban barnás, fémes, bronzos színű, a potroha oldalán lévő légzőnyílások körül sok fehér pöttyöt visel.
A latinul Popillia japonica néven emlegetett bogár nem válogatós, számos növényt károsít – a gyümölcsfáktól a zöldségeken át a fűfélékig mintegy 300 táplálékfajt írtak már le –, és nemcsak az egy évig a földben élő pajor, hanem a kifejlett rovar is. (Az idén a zöld cserebogarak is nagy területeken károsítottak, a gyümölcsfák és -bokrok felső szintjén sokszor szinte tarra rágták az ágakat.)
A japán cserebogár felnőtt egyedei a nyár közepén egy-másfél hónapig táplálkoznak, majd szaporodnak és elpusztulnak. A bogár jól repül, gyakorta csoportosan lakmározik, ami tetézi kártételének mértékét.
Szaporaságára jellemző, hogy nem egyszerre, hanem 4-6 naponként rakja le a petéit – akár 10-15 alkalommal is egy évben –, miközben vándorol, táplálkozik, így nagy területeken képes elterjedni.
Mivel veszélyes új fajról van szó és európai továbbterjedése biztosra vehető, a növényvédelmi hatóságok felhívják a figyelmet, hogy aki ilyen bogarat lát vagy vélelmezi azt, azonnal jelentse. Fontos lenne begyűjteni az észlelt példányt, fotóval is dokumentálni a létét, az előfordulás helyszínét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu