Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az uniós döntéshozók azt tervezik, hogy rövid időn belül megtiltják az élő állatok hosszú, akár napokig tartó szállítását.
Kép: Seine-Maritime, France, March 2010., Fotó: Shutterstock
Az EU Parlament vizsgálóbizottságának tagjai másfél éves elemzés után jutottak erre a következtetésre. Habár 2005-ben is volt szigorítás, amely a mostani szabályokat fogalmazta meg – azaz a szállított állatokkal rendre meg kell állni, bizonyos időszakonként a kamionról leterelni, istállóban legalább egy napot pihentetni, a jószágok alatt az almot folyamatosan frissíteni stb. –, ez nem elég. Ugyanis a szabályokat sokszor és sokan megszegik.
A szükségesnél alacsonyabb belmagasság, a kevesebb víz vagy takarmány, a szállításra nem alkalmas állatok mozgatása, a túlzsúfoltság csak néhány a legszembetűnőbb szabályszegések sorában. Gyakran arra alkalmatlan járműveket használnak az állatok szállítására, amire időnként szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között, hosszú idő alatt kerül sor.
Ezért a képviselők szerint felül kell vizsgálni a jelenlegi szabályozást. A helyzet javítása érdekében elfogadott ajánlásaikban felszólítják a Bizottságot és a tagállamokat, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet az állatok jólétének biztosítására szállítás közben, vizsgálják felül a jelenlegi szabályozást, és jelöljenek ki az állatok jólétéért felelős uniós biztost.
A képviselők kamerákkal szerelnék fel a szállítóeszközöket, amelyekkel különösen a be- és kirakodási műveleteket kísérnék figyelemmel. Javasolják, hogy a helyi hatóságok csak akkor hagyhassák jóvá a szállítási tervet, ha 5–30 Celsius-fok közötti hőmérséklet várható. A járművekben rögzíteni kell a hőmérséklet, a páratartalom és az ammóniamennyiség értékét.
Bírálják továbbá a képviselők, hogy a hatóságok semmilyen módon nem ellenőrzik az unión kívüli országokba tartó élőállat-exportot. Az élőállat-szállítást csak akkor volna szabad engedélyezni, ha a feltételek megfelelnek az uniós előírásoknak.
A képviselők szerint a tenyészállatok helyett sperma- vagy embriószállítást, a vágóhídra szánt jószágok helyett a hasított testek és hús szállítását ajánlják. Felszólítják a Bizottságot, hogy legkésőbb 2023-ig terjesszen elő cselekvési tervet, amely támogatja az átmenetet, és a szükséges változások gazdasági-társadalmi hatását enyhítő pénzalapra is tegyen javaslatot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu