Újabb tízmilliárdokat költhetünk vízre

A már elkülönített 170 milliárd forinton felül újabb 34 milliárdot fordít az ország az öntözés fejlesztésére 2020-2030 között. Az utóbbi összegből főként az öntözési rendszer háttérintézményeit, képzést, kutatást, a még el nem készült vízügyi felméréseket lehet kialakítani, elkészíteni, bővíteni.

GazdanetO. Horváth György2019. 01. 21. hétfő2019. 01. 21.

Kép: Harangod Mag mezőgazdasági kft megyaszo agrárium termőföld állattartás öntözés locsolás 2016 08 31 Fotó: Kállai Márton

Újabb tízmilliárdokat költhetünk vízre
Harangod Mag mezőgazdasági kft megyaszo agrárium termőföld állattartás öntözés locsolás 2016 08 31 Fotó: Kállai Márton

A napokban jelent meg az öntözési célt szolgáló feladatok és fejlesztések végrehajtásához szükséges többletforrás biztosításáról szóló kormányhatározat - adta közre az agrárkamara. Eszerint félmilliárd forint többletforrásból jöhet létre az öntözési ügynökség, valamint az öntözési ügynökségre vonatkozó és az önkéntes termelői öntözési közösségek működését segítő részletes szakmai koncepció megalkotása. Közel 34 milliárd forint jut az eredményes működést támogató infrastrukturális-, eszköz- és humánerőforrás-hiány feloldására, 600 millió forintból az állami főműveket és a mezőgazdasági földterületek között elhelyezkedő helyi érdekeltségű közcélú vízilétesítményeket mérik fel.

További feladatként az állami tulajdonban lévő öntözési célra felhasználható vízgazdálkodási rendszerek közé beékelődő, nem állami tulajdonú csatornaszakaszok felmérése, az aszálykár-elhárítási rendszernek a Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszerbe önálló pillérként beépítési lehetőségének megvizsgálása történik meg. Mintegy 300 millió forint többletforrás jut a Szarvas városában az öntözésfejlesztési bemutató gazdaság és képzési központ kialakítása lehetőségének megvizsgálására, a Szent István Egyetem és a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ együttműködésében.

Ezeken túl jut forrás a közép- és a felsőfokú képzéshez kapcsolódó mezőgazdasági vízgazdálkodási képzési és ösztöndíjas program kidolgozására, valamint a talaj- és vízgazdálkodási kutatási és innovációs tématerület Innovációs és Kutatási Alapból támogathatóságának megvizsgálásra. Az előirányzott feladatok végrehajtásának határidői 2019 első fele.

A 2017 végén megjelent Öntözésfejlesztési Stratégia megalkotásáról szóló kormányhatározat előírta többek közt az öntözési kataszter készítését. Annak részeként a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a felszíni vízzel jelenleg kielégíthető hatásterületen végzett el vízigény-felmérést, amely során a gazdálkodók közel 300 ezer hektár öntözésére jeleztek új igényt. Ehhez kapcsolódóan 2018 őszén jelent meg a hazai vízgazdálkodás öntözési célt szolgáló fejlesztésről szóló – a végrehajtási tervnek minősülő – kormányhatározat, 17 milliárd forint éves kerettel a 2020-2030 közötti időszakra. Ez elsősorban a vízkeresleti oldal fejlesztését biztosítja, többek között közel száz beruházás előirányzásával és további feladatok meghatározásával.
 

Ezek is érdekelhetnek