Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az idén kicsi a valószínűsége a tavaszi árvíznek. Az utóbbi években tízmilliárdokat költöttek a védekezésre. Ez évben kezdődnek a Vásárhelyi terv első beruházásai. A Kárpát-medencében talán Szatmárt és Bereget veszélyeztetik leggyakrabban az árvizek.
Az elmúlt fél évszázadban háromszor is elöntötte a térséget a Tisza és a Szamos, a kisebb-nagyobb áradások pedig úgyszólván mindennaposak.
A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályának vezetője, Dajka István tíz éve végzett az egyetemen,{p} de ha csupán öt évre nézünk vissza, akkor is összeszámlálhat vagy tíz harmadfokú és rendkívüli készültséget a Tiszán, a Szamoson, a Túron, a Krasznán, a Batáron, amelyek itt, Vásárosnamény tájékán egymás sarkába hágnak. Kilencvenhárom szeptemberében került a vízügyhöz, s karácsonykor már Nagyhódoson birkóztak a Túrral. Rá két évre szintén karácsonykor jött az ár, az már a Tiszán, Kisarnál találta. Védelemvezetőként az volt az első igazi erőpróba, ami azért is emlékezetes, mert nem is a Tisza rakoncátlankodott, hanem a Szamos. Módfelett hevesen áradt, visszaduzzasztotta a Tiszát. Huszonhét éves volt akkor, s mint mondja, megijedni sem volt ideje, olyan hirtelen jött a megbízatás.
{p} Később pedig még inkább sűrűsödtek az események. Kilencvenhatban az amúgy békésen folydogáló Krasznán például hétszer is el kellett rendelni az árvízvédelmi készültséget! A rákövetkező év viszonylag nyugalomban telt, de 1998-ban majd' minden addigi árvízi rekord megdőlt a térségben. Október két utolsó napján azonban a kárpátaljai és erdélyi vízgyűjtőn ötven-hetven milliméter csapadék hullott. Természetesen megduzzadtak a folyók. November 3-án pedig a korábbiaknál is hevesebb esőzések kezdődtek, egyes területekre 140-220 milliméter eső zúdult, Kárpátaljáról újabb árhullám indult, ami már felülmúlt minden addigit. Jellemző az áradás hevességére, hogy a folyó másfél nap alatt több mint hat métert emelkedett, Becsnél majdnem harminc centiméterrel megdöntve a korábbi, 680 centiméteres árvízi csúcsot. November 5-én Tiszabecs és Vásárosnamény között a víz a legtöbb helyen színelt a gáttal.
{p} Naponta több mint tízezren védekeztek, még a távolabbi, biztonságos nyírségi településekről is százával érkeztek az önkéntesek. Szükség is volt az erősítésre, s jó húsz kilométeres szakaszon kellett a víz átbukása ellen védekezni. Másfél év múlva aztán kis híján megismétlődött az 1998-as eset. 2000 áprilisában újból rendkívüli áradás vonult le a Tiszán. És akkor eljött 2001 márciusa, ami a magyar árvízi történelem egyik legszomorúbb időszaka. A hónap elején erősen olvadt a hó a Kárpátokban, s erre igen nagy mennyiségű esők jöttek. Voltak helyek, ahol kétszáz milliméternél is több esett. Ez háromhavi csapadékmennyiséggel egyenlő. Elképesztően gyors árhullám alakult ki. {p}A Tiszabecstől majdnem százötven kilométerre lévő Rahóról tizenhárom óra alatt Becsre ért az ár, ott nyolc és fél, a kicsit lejjebb lévő Tivadarnál pedig tizenkét méteres vízszintemelkedést észleltek. Ilyenre még sohasem volt példa. Ráadásul a Túron és a palád-csécsei csatornán is kritikussá vált a helyzet. Tiszabecs fölött, de már ukrajnai területen Tiszabökénynél átszakadt a gát, s hamarosan a Túr töltése is megadta magát. S mire felocsúdtunk volna, Tarpa alatt a Tiszánál két helyen is átszakadt a gát. Megismétlődött 1970, amikor a Szamos öntötte el a vidéket. Beregre több mint százhúszmillió köbméter víz zúdult, tíz községben ezernél is több házat döntött romba. Bereg azóta újjáépült, és a térségben soha nem látott gáterősítési munkálatok kezdődtek.
{p}Az északkeleti országrészben jó ötszáznegyven kilométer hosszúságú töltés vigyázza a településeket. A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság a gátak gazdája. A felső-Tisza-vidéki árvízvédelmi rendszer korszerűsítését megalapozó, 1996-ban készült tanulmány szerint: kétszázhatvan kilométer töltés magasítását tartják szükségesnek. Az 1997-ben induló nagyarányú gátépítések során nyolcvanhét kilométernyi töltést erősítettek meg, de ezzel a tervezett munkáknak csak a harmada fejeződött be eddig. Az induló évben 2,8, a következő esztendőben 4,4, 1999-ben és 2000-ben 14,5-14,5 kilométer gát épült.
{p}A következő esztendő viszont - minden bizonnyal a súlyos árvíz nyomán - kiugróan eredményes munkát hozott: több mint 28 kilométeren erősödtek meg a gátak. Tavaly és tavalyelőtt azonban már csak a fele épült, ugyanakkor jó hír, hogy a Szamoson elkezdődött az utolsó három kilométeres szakasz kiépítése, amivel egy több mint három évtizedes munka fejeződhet be. A következő három-négy év során a tervek szerint mintegy tizenötmilliárd forintnyi beruházás várható a térségben. Jánd és Lónya között kiépítik a Tisza beregi oldalán a töltést, rendbeteszik a Túr torkolatának árvízvédelmi rendszerét, s Vencsellőnél hozzákezdenek a Lónyai-főcsatorna torkolati zsilipjének kivitelezéséhez.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu