Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A három bihari középiskolás fiú, az esti futballozás után, csak kíváncsiságból akart elszívni egy-egy szál füves cigit. Iskolatársaiktól sokat hallottak arról, milyen "mennyei" érzés, amikor a szer hatása alatt tér és idő összemosódik, s nincs más, csak az önfeledt lebegés, belső nyugalom. A bódulat persze csak átmeneti volt. A józanodás és a későbbi következmény drámai.
A fiúk egyike a tisztulás pillanatáig sem jutott el, mivel füvezés közben rosszul lett. A kétségbeesett diák édesapja a szokatlan helyzetben nemcsak a mentőket, de a rendőrséget is értesítette.{p}
A vér- és vizeletvizsgálat eredményéből kiderült, hogy a fiatalok marihuánás cigit szívtak. Állításuk szerint életükben a legelsőt. A rendőrség eljárást indított a középiskolások ellen kábítószerrel való visszaélés vétsége megalapozott gyanúja miatt, tájékoztatott Vezendi Jánosné, a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. A három fiatal szabadlábon védekezhet, az eljárás és a vizsgálat szakértők bevonásával folyik.
Nem mindenki ússza meg egyszerű rosszulléttel a drogozást. Tóth Márti (nevezzük így 19 éves debreceni beszélgetőtársamat) riasztó történetet osztott meg velem.
- Az első füves cigit harmadikos gimnazista koromban szívtam el egy osztálykiránduláson.
{p}A barátnőimmel tudatosan készültünk erre a pillanatra, ezért időben beszereztük a "füvet" és a hozzá szükséges dohánypapírt. Az első szálat, hogy ne legyen túl erős, dohánnyal kevertük, a másodikat már tiszta marihuánából sodortuk. Először csak vigyorogtunk a világba, aztán szörnyűséges dolgok következtek. Az egyik lány pár perc után öklendezni kezdett, végül alig bírta abbahagyni a hányást. Majdnem megfulladt. A részletekre nem emlékszem, mert közben én is rosszul lettem. Akkor először epilepsziás roham tört rám, s csak a kórházban tértem magamhoz. Az orvosok szerint bele is halhattam volna.
- Mi lett az eset következménye?
- Rendőrségi ügy lett belőle, elrendelték az igazságügyi orvos-szakértői vizsgálatot, ami után kiderült, nem vagyok drogfüggő. A tanárok utálatának kereszttüzében befejeztem a gimnáziumot, most pedig egyetemre járok.
{p}- Gondolom, azóta nem nyúltál a kábítószerhez - kérdezem határozottan. A lány tétovázása azonban elbizonytalanít.
- De igen. Tavaly nyár óta, egy szerelmi csalódást követően, szinte rendszeresen - feleli elgondolkodva. - Az a baj, hogy ma már alig akadnak olyan bulik, társasági összejövetelek, és ez az elit partikra is vonatkozik, ahol ne kerülne elő a marihuána, az extasy-tabletta, tehetősebb körökben pedig a heroin vagy a kokain. A diszkóról nem is szólva, ahol csak úgy lehet hajnalig pörögni, ha beveszi az ember a "spuri"-t. Másnap persze jön a kijózanodás rémsége. Közöny, fáradtság, levertség. Azt is hallottam az orvosomtól, hogy a narkó erősen pusztítja az agysejteket, és ötvenszer nagyobb a rákkeltő hatása, mint a hagyományos ciginek.
{p}- Ennek ellenére sem tudod abba hagyni? - faggatom értetlenül a madárcsontú, sápadt arcú lányt.
- Kilóg az ember a sorból, ha nem szív a többiekkel. Egy idő után pedig már kívánja a szervezeted. Ha nem jutok narkóhoz mondjuk négy-öt napig, ingerült leszek, rosszabb esetben különös remegés vesz erőt rajtam - sorolja a lány, s nem tagadja, erre a pusztító szenvedélyre bizony sok pénzt kell áldozni. Az anyag megszerzése azonban ma már nem nagy gond. Egy-két telefonhívás, és érkezik a szállítmány. Percre pontosan.
A fiatal lány azt tapasztalta, hogy a középiskolások a legjobb dílerek. A nagyban üzérkedők pedig alaposan kihasználják a tizenévesek kiszolgáltatott helyzetét. Azt például, hogy ilyen "munkával" zsebpénzhez juthatnak, amit otthon csak ritkán kapnak rendszeresen. Az egyetemista nem érti, miként lehetséges, hogy egyes középiskolákban nem figyelnek fel a tanárok a vécékben füvező diákokra. A marihuánának jellegzetes, könnyen felismerhető szaga van. A drogozó tekintete, viselkedése, beszéde is árulkodó lehetne a pedagógus számára...
{p}A rendőrség szakemberei szerint az oktatási intézményekben kevésbé sikeresek a felderítések. Ez azzal magyarázható, hogy egyes igazgatók, iskolájuk jó hírét védve, kábítószerrel összefüggő ügyekben csak ritkán kérnek segítséget a hatóságtól. Olykor még a felvilágosító órákat is elhárítják. Pedig a tanulókra leselkedő veszély egyre súlyosabb.
Berettyóújfalu egyik középiskolájának szomszédságában például egy parkolóban csapott le a rendőrség az exstasy-tablettákkal üzérkedő terjesztőkre. Az egyenruhások figyelmét egy gyanús személygépkocsi és a mellette tartózkodó két férfi különös viselkedése keltette fel. Az újfalui nyomozók szemmel tartották a furcsa párost, majd a kutatást követően 206 darab extasy-tablettát foglaltak le. A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság vizsgálata kiderítette, a két férfi nem csupán saját fogyasztásra tartott magánál drogot, hanem - vélhetően elsősorban középiskolások körében - az értékesítésével is folyamatosan foglalkozott. A terjesztőket a közelmúltban, nem jogerősen, hat-hat év fegyházra ítélte a bíróság. {p}A döntés ellen az érintett drogdílerek védőjükkel enyhítésért fellebbeztek, az ügyész súlyosbítást kért. Súlyosbító körülmény, ha valaki oktatási intézmény környékén, tizennyolcadik életévüket be nem töltött fiatalokat juttatott kábítószerhez, üzletszerűen visszaélve a droggal - tudtuk meg Szabóné dr. Szentmiklóssy Eleonórától, a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság sajtószóvivőjétől.
A rendőrség tapasztalata szerint jelenleg az egész országban túlkínálat mutatkozik a fiatalok körében népszerű szintetikus kábítószerfajtákból. Ennek következtében folyamatosan esnek az árak, így ma már 300-500 forintért is kapható a diszkódrog néven is ismert extasy-tabletta. Egyes felmérések szerint hazánkban minden ötödik 14 éven aluli gyerek legalább egyszer kapcsolatba került a kábítószerrel. A 18 és 24 év közötti fiatalok 62 százaléka egyszer vagy többször kipróbálta. Sajnálatos tény továbbá, hogy egyre nő az indiai vadkendert termesztők száma, ami ugyancsak könnyen eljut a legnagyobb veszélyben lévő korosztályhoz, a 14-18 évesekhez. A függőség pedig néhány szál ártalmatlannak hitt füves cigitől is könnyen kialakulhat.
{p}Gajdos Viktória, a debreceni Tóth Árpád Gimnázium tanára nem tartja hiábavalónak az iskolában folyó drogmegelőzési felvilágosító munkát. A pedagógus szerint az a legfontosabb, hogy a segítő tanár jó kapcsolatot építsen ki a diákokkal, akik ennek köszönhetően bátrabban mernek problémáikról beszélni. Gyakran a kábítószerrel kapcsolatba került tanulók maguk kérnek tanácsot az ifjúságvédelmi felelőstől, de az sem ritka, hogy a drogfüggő gyerekek szülei várnak tőle eligazítást. Az ifjúságvédelmi felelős szerint kritikus esetekben nem elegendő az iskolai beszélgetés, szakemberhez kell irányítani a segítségre szoruló diákot.
{p}Az országszerte működő drogambulanciákon minden fiatal annyit mond el magáról, szenvedélybetegségéről, amennyit felvállal az ügyéből. Nincs faggatózás és előítélet. A beszélgetés és az esetleges orvosi vizsgálat végén a pszichológusok elsorolják, hogy milyen segítséget tudnak nyújtani a páciensnek. Ha nem elég a heti két-háromszori beszélgetés, mert drogfüggősége miatt rossz egészségi állapotban van a beteg, kórházba utalják - tudtuk meg Farkas István klinikai szakpszichológustól, aki a leselkedő veszélyek sorában említette: az alkohol és a kábítószer együttes fogyasztása túlhevültséget idéz elő a szervezetben. Ez intenzív mozgással, például a hosszú órákon át tartó táncolással a diszkókban, felemészti az energia-háztartást, ami kiszáradáshoz, esetleg halálhoz is vezethet.
A pszichológus úgy véli, a fiatalokkal azt kell megértetni, hogy családi, iskolai vagy éppen párkapcsolati problémájuknak nem a drog, a pillanatnyi bódultság és tudatmódosítás az ellenszere, hanem emberi kapcsolataik ápolása, elérhető célok kitűzése. További segítséget adhat a szeretetteljes, egymás értékeit megerősítő családi légkör, az elfogadó baráti közösség, ahol a jókedv és a boldogságérzés nem a drogfogyasztás függvénye.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu