Gyilkos tejpiac, dömping-kefir

Talán a tejpiac az, ahol a legelőbb érezzük majd mint fogyasztók az Európai Unióhoz történt csatlakozás hatását. Nevezetesen akár heteken belül eshetnek a fogyasztói árak.

Hazai élet2004. 04. 30. péntek2004. 04. 30.
Gyilkos tejpiac, dömping-kefir


Esésről kell beszélni, ugyanis az egyik élelmiszer-üzletlánc már kinyomott prospektusain azt olvashatjuk, hogy egy liter friss, dobozos tejért nem kér többet 85 forintnál. Most 140-160 forintért juthatunk hozzá ehhez a termékhez. Pontosabban nem ehhez, mert ilyen olcsón magyar termelőtől származó tejet magyar tejfeldolgozó képtelen lenne szállítani kereskedőnek. Így szinte biztos, hogy a nevezett üzletlánc szlovák gyártótól származó, holnaptól kezdve vám nélkül, szabadon behozható tejet hirdet újságában.
Gerard Lenihan, a magyar piac 18 százalékát ellenőrző Sole Hungária Rt. vezérigazgatója szerint már május első két hetében 10 százalékkal eshetnek a friss tejtermékek, főként a tejek árai.
{p}Ez azonban nem újdonság. A Sole Rt. ma az idén januárihoz képest 30 százalékkal volt kénytelen csökkenteni az úgynevezett hosszanfriss (dobozos, hűtés nélkül tárolható UHT) tejek átadási árát. Lenihan szerint a következő hónapokban német, szlovák, cseh tejtermékek fogják sokkszerűen elárasztani a magyar piacot, főként a tejekből, joghurtokból és kefirekből lesz dömping. Nagy kínálat és még nagyobb árverseny. Ez annak tudható be, hogy - hasonlóan, mint hazánkban - ezekben az országokban is túltermelés jellemzi a piacot, így a gyártók külföldön, immáron a vámvédelem nélküli magyar piacon is próbálják értékesíteni termékeiket. Ezt a rohamot kellene állnia a magyar iparnak, illetve a termelőknek, aminek a vezérigazgató szerint az lesz a vége, hogy mindenki, így a honi termelők is árat fognak csökkenteni.
Másként alakulhat viszont a sajtpiac, ahol korábban a nagyobb árversenyt várták szakérők is. Ma úgy tűnik, hogy az eddig uniós támogatással olcsóbbá tett és a magyar piacon teret nyert sajtfélék szállítói a mostaninál jóval nagyobb szeletet nem fognak tudni kihasítani a honi piacból. Május 1-je után ugyanis már nem vehetnek igénybe közösségi támogatást az importőrök, mivel Magyarország is az unió része lesz, s oda nem lehet így eltérített áron szállítani. Vetélkedés inkább az itthoni gyártók, sajtüzemek között  fog kialakulni.
{p}Ahhoz, hogy állni tudjuk a versenyt, versenyképes árakra lesz szükség, ez pedig kihat a felvásárlási tejárakra is - fogalmazott Gerard Lenihan. Ez pedig azt jelenti, hogy a most állami eszközökkel mesterségesen magasabban tartott literenkénti 62-68 forintos átvételi ár zuhanni fog, akár literenként 50-60 forintos szintre is. A magyar kormány és a tejágazati szereplők között aláírt megállapodás júliusra érvényét veszíti. A termelők sokasága fogja feladni a termelést, ez előtt azonban még a februárihoz hasonló demonstrációk sem kizártak. Az ezt követő hónapokban viszont akár tejhiányos időszak is kialakulhat úgy, hogy közben az ország tejtermelői egész évben 300 millió liter, itthon nem értékesíthető tejet is előállíthatnak. Ez a hiányos időszak fogja igazából beárazni a magyar tejet, termékeket; addigra az is kiderül, melyik importőr cég képes állni a nyomott árakon folytatott versenyt, és mely hazai szereplők veszik fel a kesztyűt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek