Pénteken rajtol a Tejtúra

Elégedetlen a kecske- és juhtejfogyasztás magyarországi helyzetével Varga György, a Kecsketenyésztők és -tartók Országos Szövetségének alelnöke.

Hazai élet2004. 05. 27. csütörtök2004. 05. 27.
Pénteken rajtol a Tejtúra

Országos kecskefogat-hajtó bajnokságok rendezését ígéri az elkövetkező évekre az alelnök. Varga György szerint a Parlament épülete elől útjára induló Tejút-túra sem lesz mindennapi: a Dunántúlra tartó, neves közéleti személyiségeket szállító autókonvoj rajtját a meghívott politikusok mellett ugyanis több kecske is figyelemmel kíséri majd - miután megfejték őket a résztvevők.
A szervezet éppen azért döntött a tavaly szép sikert aratott országos tejtúra idei támogatása mellett, mert a vidám, sok városban igen sok nézőt megmozgató programsorozat kiváló lehetőséget kínál a különleges tejtermékek bemutatására. A kóstolóval egybekötött közönségtalálkozókon sokkal hatékonyabban megismertethetik a közönséget a vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben, aminosavakban gazdag kecsketej egészségtani hatásaival, mintha az ismereteket szórólapokra nyomtatnák. A szövetség ugyanakkor az aktív közreműködéssel bevallottan azt is szeretné elérni, hogy a tenyésztők és a feldolgozók valamilyen szerepet kaphassanak az iskolatej-akcióban is. Ezért a háromnapos országjáró útra jól felpakolnak juh- és kecskesajtból, sőt minden meglátogatott városban négyszázezer forint értékű adományt adnak át a helyi önkormányzatoknak.
{p}A nagyüzemi kecsketenyésztés a tej ipari méretű felhasználásának igénye miatt nagyjából hat-hét évvel ezelőtt kezdődött idehaza, az azóta készülő sajtok évről évre egyre nagyobb sikereket érnek el. Ráadásul a tejérzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják a különösen egészséges kecsketejet. Ami a juh- és kecskesajtok hazai ismertségét illeti, Varga György nem elégedett. Mint mondta, a viszonylag magas kereskedelmi ár lehet az oka annak, hogy a fogyasztók közül még mindig sokan nem engedhetik meg maguknak a különleges minőségű csemegék vásárlását.
Jelenleg hétezer-ötszázan élnek juhtenyésztésből Magyarországon, nagyjából ugyanennyien foglalkoznak kecsketartással. Ám míg a juhállomány 1,1 milliós, addig kecskéből összesen 60-65 ezer található az országban. Az elmúlt ötven évben határozott ágazati szervezés, illetve tenyésztési program jellemezte a juhtenyésztést, a kecsketenyésztésben azonban alig hat éve dolgoznak szervezett keretek között a gazdák. Negyed évszázada még 23 millió liter juhtejet állított elő a magyar gazdaság, de a kilencvenes évek elejétől jelentősen apadt ez a mennyiség - világít rá a tendenciákra Kukovics Sándor szövetségi elnök. Azóta sikerült évi másfél millió liter körül stabilizálni a termelést, ami több is lehetne, ha közben nem szerveződnek át a tulajdonviszonyok. De az 1996-ban kidolgozott minőségi állami támogatási rendszernek sincs ma már nyoma, noha meghatározott higiéniai és állat-egészségügyi minőség elérése esetén az állam támogatást nyújtott a tejtermelőnek, 1990-től literenként 25 forintot. Az inflációt követve ezután évente öt forinttal növelték az összeget egészen 2004 elejéig, amikor forráshiányra hivatkozva az állami apanázs elapadt. Vagyis hét év után nincs minőségi tejtámogatás, ami a veszteségek növekedése mellett sok tenyésztelep felszámolásához vezethet - jósolta az elnök.
{p}Kecsketejből becslések szerint mintegy tizenötmillió litert termelnek évente, amiből két és fél-három millió liter kerül ellenőrzött körülmények között a feldolgozókhoz, a többi a feketepiacon talál gazdára mindenféle egészségügyi kontroll nélkül. Noha 2000-től ebben az ágazatban is sikerült higiéniai minőségi feltételrendszert bevezetni, idén januárban - szintén forráshiányra hivatkozva - ez az állami hozzájárulás is megszűnt.
A szövetség vezetői szerint ingatag a tejtermelés feltételrendszere, egyedül a feldolgozóipari háttér épült ki teljes egészében. Számos kisebb feldolgozó nyugodtan működhetne regionális vagy országos üzemként, így lényegesen olcsóbb minőségjavító vagy higiéniai műszaki beruházásra lenne szükségük. A magyar szakhatóságok kötik az ebet a karóhoz: függetlenül attól, melyik vállalatnak mekkora a mérete, kizárólag uniós minőségi minősítést engedélyeznek a vállalkozások számára. Még akkor is, ha esetleg egy-egy üzem napi száz liter tejet dolgoz fel, s az előírások teljesítése elviselhetetlen teher számára - mutatott rá a további jellemző problémákra az elnök.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek