Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Száznyolcvan nap, fél év. Lassan ennyi idő telt el, amióta május első napján Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz. Vajon a hétköznapjainkra ez a fél év miként hatott, mi történt az élelmiszerpiacon, a mezőgazdaságban? Kérdezhetnénk azt is: mi sült ki mindebből?
Kiderült, hogy a korábbi aggodalmak, miszerint az országot el fogják árasztani a külföldi élelmi cikkek, drágább lesz minden, alaptalannak bizonyultak: a boltok pultjain kínált termékek közül csak minden tizedik import. Ennél komolyabb mennyiségben érkezett külföldről az élelmiszeripar egyes ágazataiba külföldi alapanyag, főként sertéshús és baromfiféleség. A húsárak mégis felfelé kúsznak, mert kevés az itthoni vágnivaló. Ma már jövedelmező a sertés- és baromfitartás, ellenben vészhelyzet alakult ki a tejtermelők körében: bevételeik a legtöbb esetben kisebbek, mint kiadásaik. A tejipar sem örülhet ennek: ez évben háromszázmillió liternek megfelelő tej és tejtermék érkezett az uniós országokból hazánkba. Talán a tejpiac az egyetlen, a söré mellett, amelyben kézzelfogható változásokat okozott a csatlakozás: az árak az egy évvel ezelőttiekhez képest 20-30 százalékkal mérséklődtek, még akkor is, ha csökkenésüket gyenge minőségű tömegtermékek okozzák az élelmiszerboltokban.
Más okok miatt feleződött meg a gabonaneműek ára aratás óta: csúcstermést arattak. A gazdáknak mégsem okoz fejtörést a túltermelés: az Európai Unió intervenciós felvásárlási rendszere fix bevételt biztosít. Gondot okoz, hogy nincs elég tároló. A pékek az olcsóbb liszt ellenére sem képesek megélni, minden más kiadásuk növekedett, így 10-15 százalékkal akarják emelni a kenyér árát. Kérdés, hogy a korábbi évekhez hasonlóan visszautasítja-e törekvésüket a kereskedelem.
A gazdák többsége reménykedik: elindul a hektáronkénti 17-35 ezer forintnyi földalapú támogatás második részének folyósítása, rekordszámú pályázat érkezett uniós fejlesztési támogatásokra. Rossz hír, hogy ezek negyedét lehet csak támogatni a hatvanmilliárd foritnyi keretből. Jó hír, hogy a be nem fogadható pályázatok mégis bekerülhetnek az új uniós támogatási rendszerbe, de ehhez át kell dolgozni őket. Jó hír: sokan belevágtak ebbe a munkába is, nem félnek a többletmunkától; rossz hír: sok százezer gazdálkodó számára még mindig nem világos, mit is követel meg tőlük az uniós tagsággal járó új világ.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu