Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központ debreceni kirendeltségének folyosóin, a Szív utca 19. alatt hétfőtől péntekig hatalmas a tumultus. Sokat számít azonban, ha türelmes, segítőkész ügyintézők fogadják az állástalanná lett embereket.
A legnagyobb felelősség azokra a munkatársakra hárul, akik elsőként találkoznak a kiszolgáltatottá vált ügyfelekkel. Közéjük tartozik Jónás Imréné és Deák Zoltánné is, akik nemrégen még maguk is munkanélküliek voltak. Néhány hónapja viszont a cívisváros munkaügyi kirendeltségén kaptak ügyintézői állást. Sorsukban az is közös, hogy három esztendővel ezelőtt mindketten ugyanabban az első osztályban tanítottak a debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskolában. A létszámleépítés során egyszerre kerültek utcára.
- Nagyon megviselt, amikor több évtizedes munkaviszony után, minden indoklás nélkül, a szülők tiltakozása ellenére az igazgatónő azt mondta, nincs szükség a munkámra - kezdi Jónás Imréné. - A végkielégítés pár hónapig kitartott, majd a családom biztatására regisztráltattam magam, s azután a munkanélküli-segélyt is folyósították. Ahogy kezdtem visszanyerni az önbecsülésemet, újsághirdetésekre jelentkeztem, de hiába. A legtöbb helyen azt mondták, túlképzett vagyok. Vagyis sehol nem alkalmaztak - sorolja, miközben Deák Zoltánné egyetértően bólogat. Elmesélik, hogy egyik sorstársuk tanácsára betértek a megyei munkaügyi központ debreceni kirendeltségének Szent Anna utcai álláskereső klubjába. Három hétig jártak oda, ahol arra készítették fel őket, miként keressenek számukra megfelelő munkát, hogyan írjanak sikeres önéletrajzot, s miképpen teremtsenek pozitív kapcsolatot munkára jelentkezéskor. Az önbizalom-erősítő tréning hatásos volt. Később, 2003 őszén már együtt végezték a hat hónapos, költségtérítéses ügyintézői és gazdálkodói, majd a számítógép-kezelői tanfolyamot a munkaügyi központ jóvoltából. Az eredményes vizsgák után mindketten felső szintű OKJ-s végbizonyítványt kaptak. Elhelyezkedni viszont csak az elmúlt év második felében tudtak. Amikor új hivatásukról kérdezem beszélgetőtársaimat, azt mondják, jól ismerik a munkanélküliség lélektanát, ezért mindig nagy megértéssel hallgatják sorstársaikat. Az ő esetükről példát véve legtöbb ügyfelük bizakodva kezd az álláskereséshez, és az átképzésen való részvételt is sokan vállalják.
{p}
Mezey Hajnalka technika szakos tanár már a kezdetekkor minden ígéretes álláshirdetésre jelentkezett. Igyekezete azonban sokáig sikertelen maradt. Fordulatot az hozott, amikor a Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központ német nyelvű tanfolyamát a közelmúltban elvégezte. Ezt követően pályázott meg és nyert el egy állást annál a németországi cégnél, mely Debrecenbe telepítette egyik ruharaktárát. Mezey Hajnalka január első felében munkaadója támogatásával kéthetes szakmai felkészítésen vett részt Dortmundban.
Ugyancsak a megyei munkaügyi központ költségtérítéses átképzésének jóvoltából jutott minőségbiztosítás-tanúsító és -felülvizsgáló bizonyítványhoz a Józsán élő Tóth Ferenc. Noha az 52 éves férfinak ez a negyedik szakmája, az elmúlt évek alatt mégis többször volt munkanélküli, aminek köszönhetően idegösszeomlást kapott. Felépülése után napi kapcsolatot alakított ki a debreceni kirendeltség dolgozóival, akik rendszeresen ellátták állásajánlatokkal. Tóth Ferenc egyik munkaadótól a másikig kilincselt szerte a megyében, de hiába. Nem talált a végzettségének megfelelő munkát. Pár hete végül azért vállalt el egy anyagilag nem túl kedvező beosztást, mert a munkanélküli-segélyt követő, 19 ezer forintos álláskeresést ösztönző juttatásából képtelen volt megélni.
Csiha József, a Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központ debreceni kirendeltségének vezetője mindenkit arra biztat, hogy a munkanélkülivé válás másnapján, az ellátás érdekében, regisztráltassa magát. Hozzáteszi, hogy a munkaadók is szívesen alkalmazzák a munkaügyi központ által közvetített dolgozókat, mivel így különféle bértámogatásokban részesülhetnek. A regisztrált munkanélkülieknek egyébként évente több alkalommal állásbörzét tartanak az ország nagyobb városaiban, s átképzésüket a munkaügyi központok támogatják.
{p}
Tanfolyamok, együttműködők
A Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központ legnépszerűbb, vizsgával járó tanfolyamai:
nyelvi képzés diplomások számára; számítógép-kezelői; szociális gondozói-ápolói; mérlegképes könyvelői; pénzügyi ügyintézői; virágkötő; burkoló; hegesztő; festő; lakatos; nehéz- és könnyűgép-kezelői.
Az ajánlott képzések ingyenesek, a befogadott képzések 50-90 százalékban támogatottak.
Az intenzív tanfolyamok ideje 3-8 hónap.
Sikeres vizsga esetén a hallgatók OKJ-s végbizonyítványt kapnak.
Hajdú-Bihar megyében a munkaügyi központtal intenzíven együttműködő intézmények:
a megye önkormányzatai és a hozzá tartozó intézmények; a családsegítő központok; a Piremon Mozgáskorlátozottak Kisvállalata; civil szervezetek.
Foglalkoztatási célú civil szervezetek Hajdú-Bihar megyében:
- FIKSZ PONT Egyesület, Hajdúhadház, Kazinczy u. 8. Tel.: 06-52/583-130.
- Forrás Mentálhigiénés Központ, Debrecen, Kishegyesi út 36. Tel.: 06-52/492-757.
- Lépéselőny Közhasznú Egyesület a Diplomások Foglalkoztatásáért, Debrecen. Tel.: 06-30/46-96-404.
- Roma Esélyegyenlőség az Uniós Csatlakozásáért, Debrecen, Axtom-Varga Gábor. Tel.: 06-20/321-55-98.
- Munkanélkülieket Segítő Közhasznú Szervezetek Magyarországi Szövetsége, Debrecen, Török Bálint u. 4. Tel.: 06-52/530-867.
- RÉS Egyesület, Debrecen, Simonffy u. 2. Tel.: 06-52/537-524.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu