Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csurgatva más a hatása - kínál selyemfűmézet borsmenta-kamilla teámhoz a háziasszony. Minden gyógynövényt maguk termelnek, büszkélkedik, ezen kívül még fodormentát, citromfüvet és kakukkfüvet. Kedvesen okít: - Sokan ott hibázzák el, hogy hatvan foknál melegebb teába teszik, pedig akkor "meghalnak" a vitaminok.
Az ablak alá húzódom, onnan jól belátom a Kerekegyháza közeli Rendek-tanya hatalmas ebédlőjét. Minden bútordarab és díszítő tárgy a népi művészet egy-egy remeke. A kézzel festett agyagtányérok a fagerendákon, a csuhébábuk a párkányon meg a mézeskalács figurák a karácsonyfán - a Kiskunsági Hagyományőrző Egyesület tagjainak munkái, amelynek a háziak is alapítói.
- Az ide illő bontott ablakkeretet annak idején egy disznóért cseréltük, mert pénzünk nem volt rá - idézi fel a kezdeteket Rendek Lászlóné Olgi. Tizenöt évvel ezelőtt hagyták maguk mögött előbb a fővárost, majd Kerekegyházát is. Férje egy nemzetközi fuvarozócég alkalmazottjaként a külföldet járta, Olgi pedig az ingatlankezelő vállalatnál dolgozott.
Kétségkívül nagy bátorság kellett kiköltözni egy kiskunsági tanyára, de gyermekkorukban a szüleik gazdálkodtak, s ez adta az alapot. A rengeteg munka mellett egymást érték a tanfolyamok, továbbképzések. Olgi például munkanélküliként a munkaügyi központon keresztül tanult, járt a Kecskeméti Képzőközpontba, számítástechnikára okították az agrárkamaránál, és elvégezte az idegenforgalmi főiskolát. Az egész család beszél németül; most az olasz nyelvet gyűrik egy érlelődő testvérkapcsolatra készülve.
{p}
- Tizenöt hektáron működik a biogazdaságunk. Alternatív növényeket is termesztünk, amelyek alkalmazkodnak a megváltozott klímához. A Biokultúra Egyesület biogazda-tanfolyamai nélkül ma aligha tudnánk, honnan származik az amaránt vagy milyen terméshozamra számítsunk a batátánál és a lóbabnál. Őshonos állatokat: mangalicát, rackabirkát, magyar tarkát és persze baromfit tartunk. Nem használunk vegyszereket, az állatok trágyáját szórjuk a földekre, így a növénytermesztéstől az állattenyésztésig megvan a teljes körforgás.
A háromgyermekes család - kicsit formabontó módon - arra vállalkozott, hogy a biogazdálkodást és a hagyományápolást az idegenforgalomban értékesítse. A környéken négyszáz szállás és tucatnyi étterem várja a turistákat, velük nem érdemes versenyre kelni, sorolja érveiket Olgi. A Rendek-tanya ezért a paraszti kultúra bemutatásával kínál kiegészítő programot a vendégeknek és oktatást az iskoláscsoportoknak.
Az érdeklődőket ízletes gyógyteákkal kínálják, így vezetik be őket a biogazdálkodás világába. Hasítottléc-kerítést készíthetnek a gazdával, meg kenyeret gyúrhatnak a háziaszszonnyal. A háromfunkciós udvari kemence egyik oldalán a ropogós házi tészta sül, a másikon mangalicakolbászok füstölődnek és gyógynövények száradnak (amiket aztán csökkent munkaképességű bedolgozóik csomagolnak majd).
- Itt minden családi örökség, nincs idegen darab - mutat körbe Olgi a tanyamúzeumban. Az egyik megbarnult fényképen például a nagymama feszít ifjú lányként, ragyogó csőszruhában. Portájukon egy külön épületet is felhúztak, amely pontos mása az egykori parasztházaknak. A hitelesség kedvéért a férjével közösen búbos kemencét is építettek, ráadásul a kamrában házi befőttek és füstölt disznósajtok sorjáznak.
A rengeteg munka és a folyamatos tanulás, továbbképzés elismerése többek között a Henry Ford-különdíj, valamint első helyezésük a Tanyai értékek-pályázaton. A díjakkal járó pénznek mindig akad helye, hol a nádtetők felújítására kell, hol a turisták által tönkretett vécék rendbehozatalára. Rutinos pályázatírókká váltak, hiszen segítség nélkül nem boldogulnának. Próbálkoznak (és több-kevesebb sikerrel járnak) a Vállalkozásfejlesztési Alapítványnál és a munkaügyi központ rehabilitációs kereténél egyaránt.
Előfordul, hogy Olgi kézzel írja a pályázatot. Aztán kékfestőbe köti. Ahogyan szerinte a népi kultúra megőrzéséért és a környezetvédő gazdálkodásért elismert Rendek-tanya hírneve megkívánja.
{p}
Köszönet érte
A kerekegyházi Rendek család boldogulásában az alábbi szervezetek, intézmények működtek közre:
Bács-Kiskun Megyei Agrárkamara: gyógynövénytermesztő és számítástechnikai tanfolyam. Biokultúra Egyesület: biogazda-tanfolyam. Idegenforgalmi Főiskola: idegenforgalmi és turisztikai továbbképzések. Kertészeti Főiskola: gombatermesztő és -ismerő tanfolyam. Kecskeméti Munkaügyi Központ: német nyelvi tanfolyam. Kistérségi önkormányzat, Kecskemét és FVM Agromarketing Centrum: bemutatkozási-kiállítási lehetőségek, szervezési segítség. Kecskeméti Képzőközpont: az ökológia és a turisztika kapcsolatával foglalkozó előadások. Néprajzi és Nemzeti Múzeum: szakmai segítség a hagyományőrzésben. Vállalkozásfejlesztési Alapítvány: kamatmentes hitel a tanyamúzeum tevékenységének elkezdéséhez.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu