Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Rengeteg a hó a Kárpátokban. Egyelőre áldás a fagy, alig olvad, megállt a keleti folyók áradása. Lélegzetvételnyi időhöz jutottak az árvizek elhárítására készülő vízügyesek. A belvízzel viszont küzdenek Békésben, s az Borsodban is támad, Vajon mit mond a biztosító? Hogyan állnak a Vásárhelyi terv vízvédelmi munkálatai?
Ha eső és hirtelen meleg jönne, akár komoly áradások is elindulhatnának a Tiszán és mellékfolyóin, a meteorológiai előrejelzések szerint azonban az előttünk álló napokban ilyesmivel nem kell számolnunk. Ennek ellenére a Felső-Tisza mentén megkezdődtek az árvízvédelmi előkészületek. Február utolsó napjaiban Jánd és Lónya között négy helyszínen több mint kétezer köbméter kavicsot, követ és homokot gyűjtöttek össze a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szakemberei, akik azóta is árgus szemekkel figyelik Szatmár és Bereg folyóit.
Patakból folyó
Az országban messze itt a legsűrűbb a vízhálózat, egy járásnyi területen tucatnyi folyót találunk. A legnagyobb persze a Tisza és a Szamos, melyeknek izgága természetét az egész ország ismerheti. De itt van például a Batár és a Szenke is meg a Tapolnok, amelyet békeidőben egy kölyökgólya is átlép, most viszont napok óta riogatja a környező falvakat. Árvizet ugyan nemigen okoz, de arra jó, hogy halálra idegesítse Vámosoroszi vagy Túristvándi népét. Oroszi most olyan, mintha a Duna egyik ága szelné ketté, Istvándiban pedig a Túrt úgy visszaduzzasztja a kis semmi patak, hogy a híres vízimalom alsó terme is kis híján tocsog.
Istvándi és Kömörő között vashíd vezet át a Tapolnokon, nyáron onnan nem is igen látni a vizet. Most viszont alig másfél-két méternyire fortyog alatta a zavaros lé, a híd korlátjának dőlve három vízügyes kabátba öltözött ember figyeli az áradatot. Egy műszert lógatnak le a mélybe. Mint kiderül, a vízhozamot mérik.
Nem csodálom, ha az idegen megretten ekkora víztömeg láttán - fordul felénk Bodnár István csatornaőr, aki lassan két évtizede tartja szemmel az itteni csatornákat, fokokat. - Az a nagy szerencsénk, hogy a Tisza nyugodt, és a Túr is még csak ezután fog áradni. Akkorára a Tapolnokon levonul a víz, és nem kell félreverni a harangokat.
{p}
Mi lesz a Kárpátokban?
A harangokat a túristvándi őr persze csak úgy képletesen mondta, jól is nézne ki a vízügyi szolgálat, ha a hírforgalmat harangokra bízná. Korszerű figyelő- és távközlési berendezések működnek, és nem csupán itthon. A kárpátaljai vízügyesekkel együttműködve a Kárpátok belsejébe is belelátnak. A nyíregyházi központban például elég a számítógép egy gombját megnyomni, máris megjelenik a képernyőn a Felső-Tisza teljes térképe vagy harminc vízi mérőállomás adatsorával. A szakemberek így mindig tudják, hogy milyen a határon túl az időjárás, a vízállás, s ha áradás fenyeget, könnyen megbecsülhetik a következményeket.
- Azért fontos ez, mert a fenti árhullámok egy-másfél nap alatt elérhetik a magyar határt - mondja Bodnár Gáspár, a nyíregyházi vízügyi igazgatóság vezetője. - Ez pedig igencsak rövid idő a felkészülésre. Ezért is döntöttünk úgy a minap, hogy még a komolyabb árhullámok kialakulása előtt hozzákezdünk a legkritikusabbnak tartott helyszíneken az esetleges védekezéshez szükséges anyagok felhalmozásához.
A Tiszán az országhatártól a Szamos-torokig gyakorlatilag teljesen megerősítették az elmúlt években a gátakat. Attól lefelé viszont változatlanok, így a kritikus helyzetekre is arrafelé kell elsősorban számítani. Oda vitték a fáklyákat, a homokzsákokat, a töltéserősítő anyagokat.
Most azonban talán épp a Tiszán a legnyugodtabb a helyzet. A vízállás alacsony, s a jég is szép csendesen eltünedezik.
Szatmárcsekén állunk, a híres szabad strand előtt Komár Béla gátőrrel, s nézünk le a vízre meg az ukrajnai oldalra.
- Tegnap itt még jég volt, az éjjel azonban elment - mutat a folyóra a csekei gátőr. - Hál' istennek az idén jóval később állt be a Tisza, s a tavaszi torlódások is elmaradtak. Ha ilyen marad az idő, észre se vesszük, és teljesen eltakarodik a folyóról a jég.
Addig azonban jó pár éjszakát kint hál még a folyó, és nem tudni, hogyan viselkednek majd odafent a havak. Éppen ez, a hóhelyzet aggasztja legjobban a szakembereket. Fent, a Kárpátokban 2,7 milliárd köbméter hó van még, alig kevesebb, mint négy éve, amikor a tragikus tavaszi árvíz ránk tört. Ám azért bizakodnak. Ha továbbra is ilyen marad az idő - egy kis fagy, egy kis napsütés -, csendesen elolvad, s a belvizek is nyugton maradnak majd.
{p}
Munkában a szivattyúk
Békés megyében 10,35 ezer hektár áll víz alatt, az utóbbi napokban tovább növekedett az elárasztott terület nagysága. Ebből háromezer hektár már bevetett terület, ugyanennyi egyéb szántó, a többi rét és legelő. A múlt vasárnap 176-an dolgoztak az elhárítási munkákon, a harminc szivattyútelepből tizenkilencet működtettek. Vasárnap négymillió köbméter belvizet emeltek át a folyókba - tájékoztatta lapunkat hétfőn Bak Sándor, a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója.
Felügyeletéhez 4108 négyzetkilométer terület tartozik, Békés megye északi és középső része. Tíz belvízvédelmi szakaszból kilencben tartottak fenn készültséget, hétfőig csupán Szarvas térségében volt béke, ott a Körös-holtágak rengeteg belvizet vettek fel (persze azok kapacitása is véges).
A védekezési munka jelentős része a szivattyúzás, és a közbeeső akadályokat eltávolítva gondoskodnak róla, hogy a víz eljusson a szivattyútelepekig. A belvíz elleni védekezésből a vízgazdálkodási társulatok és az önkormányzatok is kiveszik a részüket: az igazgatóság területén lévő ötvenegy településből kilencen rendeltek el belvízvédelmi készültséget.
- A belvíz megjelenése februárban nem rendkívüli esemény - jelentette ki az igazgató. - Amikor a belvízzel legjobban meggyűlt a bajunk, 1999. november 20-tól 2000. május 15-ig 175 napon át védekeztünk, újévre 58 800 hektárt borított víz. A Körösök völgye alapvetően belvízveszélyes térség. Most átlagban tizenöt-húsz centiméter vastag hó borította a területet, az enyhülés hatására olvadt a hó, esett az eső, ettől gyülemlett fel a víz.
A Körösökön a vízgyűjtő területére hullott csapadék és a hóolvadás nyomán kisebbfajta árhullámok vonultak le. A szivattyúzást az teszi szükségessé, hogy a megemelkedett vízszint miatt a belvíz gravitációs úton nem jut be a csatornákból a folyókba. Korábban első fokú készültség volt a Fekete-Körösön, az elmúlt napokban a Kettős-Körösön is. Jelenleg árvízvédelmi készültség csak a Berettyó alsó szakaszán van, de a folyó már apad.
{p}
Borsodi belvíz
Boldván több tucat lakóház került veszélybe február utolsó napjaiban a település határát elöntő belvíz miatt.
- Majdnem minden évben kritikus helyzetbe kerülnek a község határában lévő otthonok, de a település lakói a polgári védelmi szolgálattal együtt a bajban mindig összefognak - hallottuk Csabai Gyula polgármestertől. Ezúttal is homokzsákokkal rakták körbe a házakat, és közöttük átjárókat építettek. Harminc centiméter magasan állt a víz. A közeli domboldalakról lefolyt csapadékot tűzoltóautóval kiszivattyúzva emelték át a két éve szabályozott Ördög-patakba, ahonnan a Bódva-patak vezeti le.
Egyelőre senkinek nem kellett elhagynia az otthonát, a károkat a víz levonulása után veszik számba. Az edelényi polgárvédelmi irodától kapott információnk szerint a környéken huszonnyolc házat és annak kétszáz lakóját veszélyeztette a belvíz, az önkormányzat közmunkásokat bevonva árokásással, szivattyúzással és homokzsákokkal védekezett ellene.
A bodrogközi Cigánd térségében Németh Károly polgármester szerint, aki maga is gazdálkodó, nem az otthonokat, hanem a vetést és gyümölcsösöket veszélyezteti a belvíz.
Mossa kezeit a biztosító
Sokan építkeznek ártérbe, vagy termesztenek növényt a víz által veszélyeztetett területeken, pedig nincs az a biztosítótársaság, amely árterekre biztosítást kötne.
A Mezőgazdasági Biztosító Egyesületek Szövetségének főtitkára, Márkus Judit szerint még az erős, profitérdekelt biztosítók sem merik felvállalni a belvízi-árvízi biztosításokat, mert kiszámíthatatlanok a károk. Az országban működő 27 mezőgazdasági biztosító egyesületüknél is többnyire a kiszámíthatóbb jégkárokra kötnek biztosítást a gazdálkodók. A nonprofit biztosítókat tömörítő szövetség elnöke, Siba Ferenc azon a véleményen van, hogy katasztrófavédelmi alap (az érintettek és az állam fizetne bele) létrehozásával lehetne segíteni az aszály, a belvíz és az árvíz okozta károk rendezését.
Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa évek óta sürgeti egy ilyen alap létrehozását. A 2001-2002-es árvizek után az egyik legnagyobb biztosítótársaság ugyanis felmondta tízezernél több Tisza menti vályogház régebben kötött biztosítási szerződését.
Akkor vetődött fel a kérdés, hogy jogos-e és főleg tisztességes-e a biztosító reakciója. A biztos alkotmányos visszásságnak minősítette a tömeges felmondást: a biztosító nem tett eleget a szerződő felek elvárható együttműködési kötelezettségének, nem módosította a szerződéseket, és nem tett kísérletet arra sem, hogy az állam bevonásával oldja meg a krízishelyzetet.
Lenkovics érvelése: a biztosítóknak éppen az a társadalmi és jogi rendeltetése, hogy szavatolja az állampolgárok tulajdonának biztonságát a legsúlyosabb kockázatok esetében. Mivel bebizonyosodott, hogy katasztrófák során nem elegendők a biztosítások, a károk fedezésének egyik lehetséges megoldására a biztos Nemzeti Katasztrófavédelmi Alap létrehozását javasolta.
Azóta sincs ilyen az országban.
{p}
Serényen a gátakon
A Vásárhelyi terv továbbfejlesztéseként az idén - amennyiben azt az időjárás és a folyók vízállása lehetővé teszi - márciusban kezdik meg a vízügyi munkálatokat - tudtuk meg Bognár Zoltántól az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóságnak a nevezett tervet koordináló szakmai tanácsadójától. A tavaly elkezdett munkálatok közé tartozik a Körös-torkolat alatti szakaszon a Tisza-part biztosítása meg a folyó Szeged és a déli országhatár közötti bal partján az árvízvédelmi töltés erősítése, amit a Szeviép Rt. végez el. A kosdi zsilip elbontása és az ehhez kapcsolódó töltés-helyreállítás a Gátépítő Kft. feladata. A vezsenyi nyári gát műtárgyait az Éduvíz Kft. újítja fel.
Ebben az évben kezdődik a tiszaroffi tározó tiszai töltésének megerősítése a Kötiviép'B Kft., valamint a tószegi árvízvédelmi töltés építése az "F + R" konzorcium kivitelezésében. Közbeszerzési pályázatot írnak ki márciusban a tiszanagyfalui nagy morotva újraélesztésére, a Lónyai-főcsatorna torkolati zsilipjének megépítésére, a Tisza kisari partbiztosítására, a tivadari híd környékének tereprendezésére és a cigándi árapasztó tározót érintő közút átépítésére a hozzá tartozó híddal együtt. A cigándi tározó megépítésével kapcsolatos pályázat kiírása csak az érintett területek megszerzésének befejeztével következhet, várhatóan a második negyedévben.
Balogh Géza, Molnár Lajos, Keresztény Gabriella, Pintér Csilla,
O. Horváth György
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu