Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bonyolódik a martinsalakból épült házak eddig sem zökkenőmentes históriája. Ha ugyanis nem lakóépületről van szó, a kártalanítás enyhén szólva bizonytalan.
Lapunk többször is foglakozott már a hetvenes, nyolcvanas években olcsó martinsalakból épített borsodi, hevesi, nógrádi házakkal, amelyek falai a salakból képződő feszítő gáz miatt néhány év alatt megrepedeztek, s az épület életveszélyessé, lakhatatlanná vált. A három megyében ezernél is többen kényszerültek emiatt elhagyni otthonaikat, az államtól remélve segítséget, hogy új fedél alá költözzenek. A probléma az Orbán-kormány idején olyan méreteket öltött, hogy törvényt alkottak az érintettek kártalanítására, melynek felügyeletére kormánybiztost neveztek ki. A Medgyessy-kabinet, több módosítással, folytatta a programot, amely a mai napig tart, de kezdettől fogva csak a lakóházakkal kapcsolatos kártérítési igényekkel foglalkozott.
Csakhogy az olcsó építőanyagból középületeket is felhúztak, ami újabb és egyedi fejezettel bővíti a martinsalakos épületek problémáját. El kell dönteni, mi számít lakóépületnek, s korántsem mellékes, hogy középületek megmentésére milyen forrásból számíthatnak kártalanításra az érintett önkormányzatok. A felemás helyzetre példa Bánrévén az iskola, Upponyban egy óvoda, Járdánházán pedig a ravatalozóval egybekötött halottasház, illetve a szolgálati lakással egybeépített községi orvosi rendelő.
A járdánházi halottasház esete talán a legmorbidabb fordulat martinsalakos ügyben. Mint Ulrich Atilláné polgármestertől megtudtuk, a kilencvenes években társadalmi munkával épített hullaház építőanyaga zömmel martinsalak volt, és mostanra használhatatlanná vált. A rendelővel egybeépített, szintén repedezett orvosi szolgálati lakást viszont az Építésügyi és Minőségellenőrzési Információs Kht. (ÉMI) szakemberei az úgynevezett C-2-es, vagyis a "nem életveszélyes" kategóriába sorolták, mivel a vizsgálat során még működőképesnek bizonyult. A polgármester asszony szerint ennek az épületnek legfeljebb az átmeneti javítgatása jöhet szóba, de nagyobb beruházás, pláne az újjáépítés addig már nem, amíg tovább nem romlik az állapota. Ismerve a martinsalakos épületek élettartamát, ez persze előbb-utóbb bekövetkezik. Ám Ulrich Attiláné azt mondja, bizonyos mértékig lesz megoldás mindkét középület kártalanítására, méghozzá a Borsod Megyei Közgyűlés vis maior keretéből, amire Gyárfás Ildikótól, a közgyűlés elnökétől személyesen kaptak ígéretet. Hogy konkrétan mekkora összegre és mikorra, arról még nem nyilatkozhat.
Járdánházán egyébként negyven lakóház épült annak idején martinsalakból, közülük nyolc tulajdonosának már megoldódott a gondja, "a többi pedig folyamatban van". Tehát náluk sem biztos még semmi, a házak ugyanis más-más időben épültek, és nem egyforma mennyiségű martinsalakot használtak fel hozzájuk, ami az állami kártalanítás mértékét is különbözőképpen szabja meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu