Zeller, tojás, derelye, nő a férfi ereje

A televízió reklámjában látható, a "lenyugvó nap erejét" bizonygató borostás képű úrban több hivatal is kételkedik. Hogy miért? Ennek jártunk utána.

Hazai életKeresztény Gabriella2005. 03. 18. péntek2005. 03. 18.
Zeller, tojás, derelye, nő a férfi ereje

Egy ártatlan élelmiszer ellen információink szerint ismét eljárást indított az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) a Gazdasági Versenyhivatalnál, mert a reklámja többet sugall, mint amire a készítmény az engedélye alapján hivatott. A potencianövelő szer és forgalmazója ellen nemrég panaszbejelentést kapott a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség is. A reklám-felügyeleti és kereskedelmi osztály vezetőjétől, Kolozsi Sándortól megtudtuk: nyomon követik a dobozonként 9990 forintba kerülő Pote-mix szakhatósági útját, s kezdeményezik bevizsgálását.

Ki látta a pirulát?
- A magyar fejlesztésű, két évig Svájcban tesztelt tabletta elsősorban merevedési zavarok leküzdésére szolgál - nyilatkozta lapunknak a Pote-mixet forgalmazó miskolci L & TV Shop Kft. jogtanácsosa, Mészáros Sándor. - Csak gyógynövényekből készült, hormont nem tartalmaz, nyugodtan szedhetik cukor-, szív- és érrendszeri betegek, szívinfarktuson átesett személyek is. A koncentrált tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó szer alhasi vérbőséget okozva férfiaknál a potenciát, nőknél a libidót élénkíti. A mellékhatások nélküli termék kiváló tulajdonságait a vásárlók folyamatos újrarendelései is alátámasztják. Cégünk engedéllyel hozta forgalomba, nem tévesztette meg a fogyasztókat, amit a Gazdasági Versenyhivatal tavalyi határozata is alátámaszt. A terméket 2003 decemberében a Fővárosi Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás szakvéleménye megfelelőnek minősítette. Az uniós előírásokhoz igazodva 2004-től az étrend-kiegészítőket az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnél (OÉTI) kell regisztráltatni. Ennek eleget tett a cég.
{p}
- Pote-mix elnevezésű készítményt nem jelentett be az intézetünknél semmilyen cég - tájékoztatott Rodler Imre, az OÉTI megbízott főigazgató főorvo-sa, aki szerint a szexuális serkentők, potencianövelő szerek, afrodiziáku-mok nem élelmiszerek és étrend-kie-gészítők, forgalmazásuk gyógyszermegítélést igényel, elbírálásuk az Országos Gyógyszerészeti Intézet hatáskörébe tartozik.
Gyógyszereket, illetve gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények forgalmazását alapos bevizsgálás és tesztelés után az OGYI engedélyezi. Ez akár több százmillió forintba is kerülhet. Az étrend-kiegészí-tőket, speciális és különleges tulajdonságú élelmiszereket az OÉTI egy sima regisztrációs eljárás során engedélyezi. E termékek azonban korlátozottan használhatók betegeség kezelésére.
- Mivel a Pote-mix reklámjai és különféle tájékoztatói gyógyhatást sugalltak - mondta lapunknak Szabó Franciska, az OGYI sajtóreferense -, intézetünk egy panaszos bejelentés nyomán tavaly áprilisban "engedély nélküli forgalmazás és fogyasztók megtévesztése címén" eljárást kezdeményezett az L & M TV Shop Kft. ellen a Gazdasági Versenyhivatalnál. Leírtuk, hogy a termék a hirdetései ellenére sem tartozik az OGYI által engedélyezett gyógyszer-, illetve gyógyhatású készítmények kategóriájába. Mivel a szer forgalmazója az OÉTI-t és a Fővárosi Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomást jelölte meg engedélyező hatóságként, megkerestük illetékeseiket, s azt a választ kaptuk, hogy "gyógyhatású készítményként" egyikük sem adott engedélyt a termék forgalmazására.
{p}
Eljárás volt, eljárás van
A Gazdasági Versenyhivatal tavaly májusban hozott határozatot az L & M TV Shop Kft. mint a Pote-mix forgalmazója és hirdetője ellen. Eszerint versenyfelügyeleti eljárás lefolytatását a közérdek védelme nem teszi szükségessé, a forgalmazó pedig már a bejelentés előtt megszüntette a hirdetéseiben kifogásolt magatartást. A forgalmazó cég ügyvezetője jelezte továbbá, hogy a tabletta bevizsgálása gyógyhatású készítményként már folyamatban van, s az engedélyezés ideje alatt nem közölnek a termékről olyan információt, hogy gyógyhatással rendelkezik. Intézetünkhöz a mai napig nem érkezett bevizsgálási kérelem a Pote-mixről.
Más forrásból szerzett információnk szerint az L & M TV Shop Kft. ellen az OGYI, mivel a termék gyógyhatást sugalló reklámozásával ígérete ellenére máig sem hagyott fel, az idén is beadványt nyújtott be a Gazdasági Versenyhivatalhoz. Az étrend-kiegészítőkről szóló 37/2004. (IV. 26.) ESZCSM-rendelet 6 § (2) bekezdése szerint ugyanis "Az étrend-kiegészítő jelölése, megjelenítése és reklámozása során tilos a terméknek betegséget megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani, illetve ilyen tulajdonságra utalni."
A Gazdasági Versenyhivatal kommunikációs vezetője, Horváth Anita megkeresésünkre csupán annyit közölt: "Folyamatban lévő ügyről a versenytörvény értelmében nem adhatunk tájékoztatást."
A Fővárosi Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomáson Deák Ferenc osztályvezető egy szakvéleményt tett lapunk munkatársa elé, amelyet a terméket gyártó budapesti Biorex Kft. gyártmánylapjáról adtak ki a termékfejlesztő fóti Akvapol Kft. számára. Magát a terméket Deákék nem látták és nem vizsgálták, mert élelmiszerre nincs ilyen kötelezettség. A szakvélemény szerint a szer főbb összetevői: zöldbab, zeller, zöld árpa, zab, csipkebogyó, csalán, fokhagyma, paradicsom, tea, mandzsúriai gomba, papaya.
- Ez hagyományos élelmiszer, nem sorolható a speciális vagy étrend-kiegészítő kategóriába, hozzáadott vitaminokat, ásványi anyagokat sem tartalmaz - véleményezte a szert Deák Ferenc. - A hatályos jogszabály a közönségestől eltérő élelmiszerekre, étrend-kiegészítőkre az OÉTI-nél lebonyolított regisztrációt írja elő. A Pote-mix esetében nincs rá szükség, mivel semmilyen különleges kategóriába nem sorolható. Az élelmiszertörvény előírása szerint egy normál élelmiszerről forgalmazója nem állíthatja, hogy különleges tulajdonsága által tünetet kezel, betegséget gyógyít vagy megelőz, ha mindez tudományosan nem bizonyított. Ez nemcsak a termék címkéjére vonatkozik, hanem reklámjaira, hirdetéseire, tájékoztatóira is. Ha egy élelmiszer "élettani hatású" készítményként szeretne megjelenni a piacon, az már az OGYI és OÉTI hatáskörébe tartozik.
{p}
Ősi gyógymód nem elég
- Merevedési zavarokat - magyarázta munkatársunknak Papp György andrológus professzor, a Magyar Urológia Társaság elnöke, az Országos Gyógyszerintézeti Központ osztályvezető főorvosa, aki 35 éve a téma szakembere - nemcsak átmeneti jellegű lelki problémák, hanem komoly szív- és érrendszeri, cukor- és kötőszöveti betegségek, hormonális és pajzsmirigy-rendellenességek is okozhatnak. A szervezet első vészjelzései lehetnek. Betegeimnek elsőként feltett kérdésem: van-e cukorbetegsége, magas vérnyomása, szed-e vízhajtót vagy gyomorfekély elleni gyógyszereket? Ha közülük akár egy is felmerül, átfogó kivizsgálás, majd terápia következik. A gyógyulási esély, a korszerű gyógyszereknek hála, ma már csaknem százszázalékos.
Az ősi népi gyógymódból ismert szexuális serkentőszerekről - lásd az ismert mondást: "Zeller, tojás, derelye, nő a férfi ereje!" Papp professzornak sommás a véleménye:
- Meg sem közelítik a korszerű gyógyszerek hatásfokát. Ha valakinek olyan súlyos keringési rendellenessége van, hogy a péniszébe nem jut elég vér, megehet egy egész tonhalat, nem lesz hatásos. Mi a kereskedelemben kapható merevedési zavarok elleni készítményeket nem ismerjük. Nem is véleményezzük, mert fiziológiai vizsgálatok nem támasztják alá hasznosságukat. Különösen nem egy olyan készítményét, amely potenciát és libidót egyaránt növelhet, holott az két kategória, másként kezelendő férfiaknál és másként nőknél. A merevedési zavarral sürgősen szakorvoshoz kell fordulni, mert a szervezet idővel megbosszulja a mulasztást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek