Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Pár ezer dollárért az Amerikai Egyesült Államokban adták örökbe csemetéjüket magyar anyák. Mindez több évvel ezelőtt történt. Az elhíresült botrányt követően hazánkban sokáig nem volt példa ehhez hasonló esetre. A kérdés akkor került ismét a figyelem középpontjába, amikor kiderült, hogy Terry Black transzvesztita művész egy fiatal anyát megfizetve előbb Danika, majd a kisfiú két kisebb testvére nevelésére vállalkozott. Ebben az ügyben nemrég hirdettek ítéletet a Fővárosi Bíróságon.
Danika anyját, apját és apai nagyanyját bűnösnek találták. Az apát egy év, az anyát egy év tíz hónap, Danika nagymamáját egy év nyolc hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Az utóbbi családtag egyébként nem titkolta, hogy egyetlen percig sem tekintette unokájának az anyagi ellenszolgáltatásért világra hozott Danikát, nem fűzték hozzá érzelmi szálak.
A gyerek áru volt, akiért vér szerinti hozzátartozói tekintélyes summát reméltek. Előbb ötmillió forintot szerettek volna bezsebelni, majd - nyilván alku után - három és fél millióban állapodtak meg. Ennyiért akarták örökbe adni Danikát Terry Blacknek.
A nem jogerős ítéletben a bíróság a vér szerinti anyát és apát megfosztotta szülői felügyeleti jogától, azaz hivatalosan is elvették tőlük a gyermeket. Danika biológiai anyja egyébként a két, később született gyermekét is a transzvesztita művész gondjaira bízta. Eddigi ismereteink szerint a három apróság végleges elhelyezése egyelőre még bizonytalan. A szakértők Terry Black szülői alkalmasságát jelenleg is vizsgálják.
Sikerült szóra bírnunk egy olyan anyát, aki állítása szerint tizenegy évvel ezelőtt kapcsolatban állt az illegális örökbeadási szervezet magyarországi irányítóival. A Debrecen környéki Tóth Károlyné (nevezzük így beszélgetőtársamat) még ma is rászedettnek és csalódottnak érzi magát. A megállapodáshoz híven világra hozott ugyanis egy kislányt Amerikában - csakhogy valami hiba közbecsúszott...
{p}
- A sógornőm olvasta a hirdetést az újságban, azért jelentkeztem rá, mert akkoriban nagyon nyomorúságos körülmények közt éltem rokkantnyugdíjas férjemmel és négy kiskorú gyermekemmel. Úgy gondoltam, megváltás lehet számunkra, ha ilyenfajta béranyaként én is beszállok az amerikai üzletbe, és néhány százezer forintért gyereket szülök - részletezi rezzenéstelen arccal a szikár nő.
- Furcsa lehetett pénzért vállalni a gyermekáldást...
- Nem sokat gondolkodtunk a férjemmel, mivel pontosan tudtuk, hogy az ígért nyolcszáz-kilencszázezer forint kihúzna bennünket a sárból. Akkoriban ez nagy pénz volt. Rendezni tudtuk volna a banki hitelünket, és beindíthattunk volna egy kisebb vállalkozást itt a tanyánkon...
- Miért beszél úgy az ügyről, mintha meg sem történt volna?
- Mert becsaptak bennünket - csattan fel. - Felmentem Pestre, ahhoz az orvoshoz, akiről már sokat hallottam, és a tévéből is ismertem, így megbíztam benne. Tisztáztunk sorra mindent, hamar kaptam is magam mellé egy ügyvédet, aki mindenben segített, és egy magánnőgyógyászhoz hordott havonta az autójával. Nem is volt hiba semmiben, majd amikor hét- nyolc hónapos terhes lettem, kivittek Amerikába. Azért vártak ilyen sokáig, mert alig látszott rajtam a terhesség, így nem kellett titkolni semmit a világ szeme elől - magyarázza az ötven év körüli asszony.
- Mégis, mit mondott a környezetében élőknek, hová utazik?
- Azt mondtuk mindenkinek, hogy Hévízre megyek szanatóriumba, a csípőbetegségem miatt. De itt a tanyán nem is igen kérdezősködött volna utánam senki, mivel nincsenek és nem is voltak közvetlen szomszédjaink.
{p}
- Mi történt Amerikában?
- Odakint hirtelen minden rosszra fordult a repülőút viszontagságai miatt. Idő előtt született meg a kislányom, ráadásul betegen, mivel szülés közben agyvérzést kapott. A kinti összekötő, amikor ezt megtudta, bejött a kórházba, és azt mondta, hogy sajnálja, de hibás a gyerek, így nem kell, mert nincs rá "vevő". Sírtam, kiabáltam, kiborultam, fenyegetőztem, a pénzemet követeltem. Hiába. Egyetlen fillért sem kaptam, csak a visszautamat fedezték. Nem tehettem semmi mást, mint hogy lemondtam a beteg gyerekről. Otthagytam az amerikai kórházban, és hazajöttem...
Béranya
A béranya tehát pénzért hordja ki a (más) gyermekét. Mi a különbség a béranya meg a dajkaanya közt? Varga Tamás jogtanácsos elmondta: az egészségügyről szóló, 1997-ben hozott törvény rendelkezett a dajkaterhességről is. Ez azt jelenti, hogy az egymással házastársi, illetve élettársi kapcsolatban álló személyek ivarsejtjeiből testen kívül létrehozott embriót valamelyikük közeli hozzátartozója hordhatja ki az érintettek közokiratban foglalt kérelmére, illetve beleegyező nyilatkozata alapján. A törvény kimondja azt is, hogy az embrió kihordásáért ellenérték nem kérhető, illetve nem adható. A dajkaanyának önként le kell mondania a gyerekről, és semmiféle jogot nem formálhat a láthatásra sem. Az egészségügyi törvénynek a dajkaterhességre vonatkozó szabályait az 1999. évi CXIX. törvény azonban hatályon kívül helyezte, vagyis ez a nagy fontosságú kérdés jogilag jelenleg rendezetlen.
A törvényalkotók erre az évre ígérték a paragrafusok pontosítását. A szakemberek úgy vélik, Magyarországon nem béranyaságra van igény, hanem a jól értelmezett dajkaanyaságra, és erre mind több kiszolgáltatott sorsú házaspár vár.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu