Mindszenty

Ahogy villámláskor megpördül az iránytű, úgy én sem tudtam, merre nézzek zavaromban, amikor meghallottam, hogy a fővárosi közgyűlés napirendre sem vette azt az indítványt, miszerint Budapesten nevezzenek el egy teret Mindszenty József bíborosról.

Hazai életAdonyi Sztancs János2005. 05. 06. péntek2005. 05. 06.
Mindszenty

Bár zivataros politikai viszonyaink közepette semmin sem érdemes meglepődnünk, ennek a döntésnek azért mégiscsak volt valamelyes villámcsapás jellege - jómagam olyannyira váratlannak és károsnak találom, mint az istennyilát. A döntés ugyanis feltételezi, hogy az elutasítók - ha nem is nyilvánosan - még manapság is, és csak azért is kerestek valamilyen szapulni valót a magyar katolikus egyház egykori első emberén, akit éppen hatvan éve szenteltek esztergomi érsekké, és éppen harminc esztendővel ezelőtt halt meg.
Pedig állhatatosságban kevesen vetekedhetnek vele a humánus, az egyetemes és a nemzeti értékeket védő XX. századi magyar közszereplők közül. A bíboros volt az, aki 1944-ben, még mint veszprémi püspök, mentette a származásuk, illetve meggyőződésük miatt üldözötteket. Ő volt az, aki szót emelt a Dunántúl hadszíntérré változtatása ellen; ezért a nyilasok letartóztatták, majd Sopronkőhidára hurcolták. Ő volt az, aki egyedüliként tiltakozott Tito partizánjainak elhallgatott délvidéki népirtása ellen. Ő volt az, aki 1947-ben felhívta a figyelmet a kommunista választási csalásokra. Ő volt az, akit a diktatúra koholt vádak alapján életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélt 1949-ben. Ő volt az, aki 1956-ban hitet tett az önálló, demokratikus Magyarország mellett. Ő volt az, akinek a forradalom utolsó napján az amerikai nagykövetség nyújtott menedéket (onnan csak 1971-ben távozhatott). Ő volt az, akinek végül még azt is meg kellett élnie, hogy odadobják áldozatul a Vatikán kétes eredményeket hozó keleti politikájának oltárára. A pápa 1973-ben arra szólítja fel, hogy mondjon le az esztergomi érseki méltóságról - ezt a bíboros visszautasítja, mire a Vatikán úgy reagál, hogy üresnek nyilvánítja az érseki széket.
Tehát miért nem nevezhetnek el teret a fővárosban Mindszenty Józsefről? Talán azért, mert az ellenzék vetette fel az ötletet. Márpedig olyan körülmények között, amikor a pártok a jellemzően óvodai kiscsoportokban uralkodó "ha te igen, én biztosan nem" gondolkodási sémákat modellezik, nos, akkor sok-sok jó kezdeményezés eleve halálra van ítélve. Mindenesetre az elutasítók kutyaszorítóba kerültek a Mindszenty tér ügyében. Egyfelől eleve elvetették a felvetést, másfelől nem tudják nyilvánosan megindokolni, miért. Besározni a bíborost lehetetlen, ráadásul kínos is volna ilyen akcióba kezdeni egy olyan ember ellen, akinek éppen folyamatban van a boldoggá avatási pere, és akit előbb-utóbb a szentek családjában fogunk köszönteni. Nem maradt más lehetőségük, mint elővenni Kleanthész ókori bölcsességét: "Rosszul hallgatni jobb, mint szólni rosszul."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek