Közösségi angyalgyökér

Mi a közös a réti angyalgyökérben, a hiúzban, a parlagi sasban és a rákosi viperában? Valamennyi oltalmat élvez hazánkban, és védelmüket programszerűen, anyagilag is támogatja az unió. Tíz itthoni pályázó tartozik a szerencsések közé mostanáig: négy pályázat 3,8 millió eurót nyert a Life-programból tavaly. A beruházásokhoz 25-50 százalék közötti önrészre van szükség.

Hazai életPintér Csilla2005. 06. 17. péntek2005. 06. 17.
Közösségi angyalgyökér

Life néven (magyar jelentése: élet) az Európai Unió 1992-ben létrehozott egy közös költségvetésből finanszírozott pénzügyi alapot, amely 2006-ig 317 millió euróból gazdálkodott. Három programból áll: a Life-Nature természetvédelmi projekteket, különösen a Natura 2000 hálózat kialakítását, a vadon élő állat- és növényfajok, illetve élőhelyek megőrzését és helyreállítását karolja fel, a Life-Environment többek között a környezetkárosító hatások csökkentését szolgáló beruházásokat támogatja, míg a Life-Third Countries az unióval szomszédos térségek környezetvédelmét segíti.
Magyarország már a csatlakozás előtti években igénybe vehette a természetvédelmi támogatásokat, amelyek révén 2003-ig csaknem 3,2 millió eurót kaptunk, tavaly pedig a 11 benyújtott pályázat négy nyertese 3,8 milliót euró támogatást nyert. A Life-Nature a projekt költségvetésének legfeljebb a felét állja, de az arány kivételesen a 75 százalékot is elérheti a kiemelt jelentőségű élőhelyek vagy fajok, illetve a kipusztulás által veszélyeztetett madárfajok esetében. A Life-Environment környezetvédelmi program legfeljebb ötven százalékban járul hozzá a beruházáshoz.
Támogatást kaptunk az emlős nagyragadozók, a hiúz és a farkas óvásához, a nagy-vókonyai vizes és pusztai élőhelyek védelméhez, a szikes pusztai és mocsári élőhelyek összefüggő, természetes állapotának visszaállításához a Hortobágyon, a parlagi sas és a réti angyalgyökér védelméhez. Felkarolta még az unió a pannon tölgyesek, dolomitgyepek megóvását a Kis- és Nagy-Szénáson, a Közép-Tisza menti hullámtéri gazdálkodást, valamint az árvízvédelmi, a természetvédelmi és a vidéki foglalkoztatási gondok egyidejű kezelését Borsodban, a túzok (képünkön) és a rákosi vipera megőrzését, a gyepterületek, mocsarak oltalmazását a pusztakócsi mocsárrendszer területén, illetve a Beregi-síkság teljes élőhely-rehabilitációját.
Life-pályázatot minden természetes és jogi személy, tehát bárki és bármilyen cég benyújthat. A pályázat írásakor célszerű egyeztetni az Európai Bizottság által felkért brüsszeli szakértőcsoporttal, amelynek tagjai - tapasztalatuk révén - sok hibát még idejében kiszűrnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek