Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bő nyolcszázmillió forintot nyert Ózd. Az önkormányzat a leromlott városi területek rehabilitációjára nyújtott be pályázatot. A kohászatáról egykor (majd újból) ismertté vált település "Ózd: új városrész születik" néven készített tervet a Nemzeti Fejlesztési Terv Regionális Fejlesztési Operatív Programjához kapcsolódóan (ROP 2.2), amely településrészek és barnamezős területek rehabilitációját célozza meg. Ebben uniós és hazai források egyaránt nyerhetők.
Ózd kétségkívül a rendszerváltozás legnagyobb hazai vesztese volt. Pár év leforgása alatt húszezernél is több munkahely szűnt meg, az egykor 13 ezer fő foglalkoztatását biztosító vaskohászat felszámolása pedig úgy zajlott, hogy abból a városnak egy forint haszna nem volt. A rendszerváltozás óta folyamatos működési forráshiánnyal küszködött, hol ötszáz-, hol négyszázmillió hibádzott. A város vezetőinek célja csupán a túlélés lehetett, minél kisebb veszteséggel.
A 2002-ben felálló önkormányzat merész lépésre szánta rá magát, amikor a betelepült multik megadóztatásáról döntött. A nagy cégek ugyanis iparűzési adómentességet élveztek, mert ezzel lehetett őket beruházásra csábítani. Végül sikerült velük megállapodni, fizettek, és - 15 év óta először - tavaly Ózd nem szorult támogatásra.
{p}
Még az évben elkészítették a ROP-pályázatot, amelyből az anyagiak híján régóta elhanyagolt városrészek rendezését, felújítását akarják végrehajtani. Ebben az is benne volt, hogy a megújítással párhuzamosan vonzó városi környezetet, élhetőbb városrészt hozzanak létre új parkokkal, felújított épületekkel és utakkal - tudtuk meg Benedek Mihály polgármestertől. A pályázati kiírást a Miniszterelnöki Hivatal honlapján találták meg. Mintha csak Ózdra szabták volna! A hátrányok most előnnyé váltak. A tartós munkanélküliség magas szintje, az alacsony gazdasági aktivitás, az alacsony iskolázottság vagy az erősen leromlott környezet - sajnos - mind a város jellemzője.
A képviselő-testület döntött a pályázat beadásáról, ami után elkezdődött a nagy munka. Megvalósíthatósági tanulmány és akcióterv készült annak igazolására, hogy a projekt életképes, aztán a műszaki tervek és a költségvetés volt soron. Amikor mindezek rendelkezésre álltak, nekiláttak a pályázatírásnak. Egyeztetések, számítások után a bizakodás korszaka következett, hogy megfeleljenek a bíráló bizottság elvárásainak. A várakozást siker koronázta, és a május 31-i képviselő-testületi ülésen a polgármester bejelentette: nyertek. A város a 44 utcát és 5200 főt közvetlenül érintő rehabilitációs program fedezetéül 810 milliót kap. Önrészként 81 millió terhelte volna a saját kasszát, de ennek hetvenszázalékos kiegészítésére a ROP-pályázattal egy időben egy másikat is benyújtottak a Belügyminisztérium EU-pályázati önerőalapjához, így végül az önkormányzatnak csak 24 millióval kell hozzájárulnia a jelentős beruházáshoz.
Mire lesz elég ennyi pénz? A város nevét adó egykori Ózd falu és környéke rekonstrukciójára. A legpatinásabb épület, a Kaszinó felújítása 240 millióba kerül. A Petőfi és az Október 23. tér munkálatai hasonló összegre rúgnak, a 48-as út rendbetétele is felemészt 93,3 milliót. Pénzbe kerül a tervek és tanulmányok elkészítése, valamint a kötelező műveletek (a közbeszerzés lebonyolítása, projektmenedzser alkalmazása, műszaki ellenőr stb.). A munkálatok idén októberben kezdődnek, és 2007 áprilisáig be kell őket fejezni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu