Visszajár az előleg!

"A (?) iktatószámú előzetes kifizetésnek helyt adó határozat alapján átutalt előlegből 105 134 forint, azaz egyszázötezer-százharmincnégy forint támogatás visszafizetésére kötelezem a jelen határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül" - ez a mondat szerepel abban a hivatalos levélben, amelyet András gazda kapott néhány napja a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (MVH). Némi telefonálgatás után megértette a helyzetet: ugyanarra az uniós támogatásra jogosult területre más is benyújtotta az igényét, s emiatt a tavaly májusban felvett, hektáronként nyolcezer forintos "előleg" nagyobb részét visszaköveteli a hatóság. Ha nem fizet, az összeget adóként hajtják be rajta, abban pedig nincs lazaság, ami az államnak jár, az jár.

Hazai életBalázs Gusztáv2005. 06. 17. péntek2005. 06. 17.
Visszajár az előleg!

Összesen legalább ötezer gazdaság érintett, félmillió fantomhektárról szól a fáma, és csaknem négymilliárd forint a visszakövetelt summa - mondta lapunk kérdésére Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Reményei szerint heteken belül a kormány elé kerülhet az a tervezet, amely a pontatlanságokból adódó visszafizetési kötelezettségek könnyítésére adhat majd lehetőséget, de hogy ez pontosan hogyan is körvonalazódhat, arról egyelőre nem kívánt beszélni.
A történet csaknem pontosan egy éve kezdődött: 2004 áprilisában úgy döntött a kormány, hogy az uniós csatlakozás után a gazdáknak járó területalapú támogatásból (nagyjából hektáronkénti harmincöt-harminchatezer forintból) nyolcezret már május végén kifizet. Ez meg is történt. Ám a pénzfolyósítás még nem az uniós regisztrációs rendszernek megfelelő (műholdas távérzékeléses, légi fényképezéses rögzítésen alapuló) nyilvántartás alapján, hanem az éppen aktuális földhivatali dokumentumok szerint bonyolódott, így aztán a nemrégiben elkészült összesítések szerint csaknem pontosan félmillió hektár szántóföldre ezt az előleget a gazdák adminisztrációs okokból túligényelték - hogy pontosak legyünk: sok helyen ugyanarra a táblára többen is beadták az igényüket.
András gazda például olyan területen műveli "bérelt" birtokát, ahol több tulajdonos is gazdálkodik, s óriási megdöbbenésére kiderült, hogy a faluban soha nem látott, a helybeli művelésben soha meg nem jelent földhasználónak is utaltak pénzt a hivataltól - őtőle pedig "visszaarányosítva" kérik most vissza a különbözetet. Ez érint most ötezer gazdát, félmillió hektárt.
Az MVH - tudtuk meg nevét nyomtatásban látni nem kívánó informátorunktól - nehéz helyzetbe került. Az előleg kifizetésekor ugyanis az érintett gazdák igazolást kaptak róla, hogy az igénylésük jogos (hiszen vagy tulajdoni lapot, vagy érvényes bérleti szerződést csatoltak a beadványukhoz), és teljes nyugalommal használhatták fel vetőmag, műtrágya vagy éppen traktor vásárlására az állam kiutalta pénzt. A mostani visszafizetési kényszer tehát léket üt a bugyellárison, hiszen már egy, az idei gazdálkodásba bekalkulált tétel eshet ki a mérlegükből. Ráadásul éppen a legrosszabb időpontban, pontosan a nagy költségekkel járó, s egyelőre bizonytalan bevételt ígérő betakarítás előtt.
{p}
"Mi csak egy pontig lehetünk türelmesek, mert ha mi nem lépünk, az unió büntet meg minket" - érvel a hivatal embere, aki ugyanakkor abban reménykedik, hogy a kormányzat az érintett gazdáknak valamilyen átmeneti segítséget fog nyújtani. Kérdésünkre, vajon a túligényelt területekre kifizetett összegek beépíthetőek (vagyis visszavonhatóak) lesznek-e a jövő évi támogatások folyósításakor kialakuló tételekbe, nem tudott választ adni, bár "jó ötlet"-nek tartotta. A befizetésre vonatkozó határidő esetében "rugalmas megoldásokra" biztatta a gazdákat, a levélben fellebbezésre szóló lehetőség is van, márpedig - mint mondta - ki időt nyer, életet nyer.

Kórtörténet
András két évvel ezelőtt bérbe vett egy nagy - afféle régi "téeszes" - táblából tizenkét hektárt. A terület tehát egy nagyobb földrészlet darabjaként került öt évre a kezelésébe, s az erről szóló papírokat annak rendje és módja szerint be is adta a földhivatalba, majd később bemutatta (az uniós támogatásokhoz szükséges) regisztrációs rendszerben is. Előbb, tavaly májusban, kapott nyolcezer forint előleget a később várható földalapú támogatásokra, majd februárban-márciusban a hivatal kifizette neki a fennmaradt részt is. Ezek után érkezett meg az ominózus levél. "Az a pénz már rég kinn van a táblán, a kalászban, mindent szabályosan csináltam, miért fizessem vissza?" - kesereg.
Ám van a történetnek egy másik szereplője is. Egy bizonyos hölgy (akit a faluban még soha senki nem látott) ugyanis szintén beadta kérelmét az adott táblára, s neki milliós tételben utalt ki a hivatal támogatást. A parcella többi használója között akad olyan, aki emiatt még egy fillér támogatást sem látott. A papírból dolgozó hivatal széttárja a kezét. A gazda meg fizet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek