Befürödtek a borgátaiak

Lehet-e gond egy százhatvan lelket számláló kisközségben, ha nemzetközi hírű termálfürdője van? Aligha. Vagy mégis?

Hazai életLendvai Emil2005. 07. 01. péntek2005. 07. 01.
Befürödtek a borgátaiak

Vasárnap délelőtt. Az idényszerűen üzemelő termálfürdőnek a bejáratával szembeni medencéjében az esőre hajló időjárás ellenére tucatnyian üldögélnek, beszélgetnek, magyarok, külföldiek egyaránt. Huszár Zoltán, a fürdőt bérlő Borgáta Forrás Bt. képviseletében elmondja, senkinek sem lenne jó, ha a helyi acsarkodások miatt nem fejlődne a fürdő, az üdülőterület csodálatos házai elértéktelenednének, a tulajdonos önkormányzat eladósodna. Érthetetlennek tartja, hogy a képviselő-testület elutasította az első meleg vizes medence felerészbeni befedését. Pedig már a látványterv is elkészült, s a kivitelező ráadásként vállalta volna, hogy a faluban egy fedett buszvárót is épít, térítésmentesen.
Megérkezik Szentiványi Ferenc polgármester, valamint az üdülősök és a falubeliek szószólója, Tóthné Zentai Éva is.
- A két legutóbbi falugyűlésen komoly támadások érték a képviselő-testületet, néhány napja pedig négy képviselő le is mondott - magyarázza Tóthné. - Az az érzésem, hogy a lemondott testületi tagok kerülni akarták a nyilvánosságot, s emiatt nem került sor a kihirdetett közmeghallgatásra sem. Azt sem tartom kizártnak, hogy irányított volt a négy képviselő lemondása.
{p}
Tóthné a probléma gyökerét főként abban látja, hogy a testület nem szabadította meg az önkormányzatot a nagy anyagi terhet jelentő Borgáta Termál Kft.-től, amely álomcélként újabb fürdőt akart létesíteni a meglévő mellé, pedig a laikus is tudja, hogy pár százmillióból nem lehet fürdőkomplexumot megvalósítani. Ráadásul teljesen felesleges, hiszen egy szép fekvésű, kiváló vizű termálfürdő már régen letette névjegyét a település határában. Elmeséli azt is, hogy a helyzet meglehetősen bonyolult. A Borgáta Termál Kft., másfél-másfél millió forint önkormányzati és magántőkével, 2001-ben jött létre. Ezt az összeget azonban hamar felélték. Azóta a kiadások csak az önkormányzatot terhelik, ugyanakkor a kft. ügyvezetője és résztulajdonosa több mint kétszázezer forintot vehetett fel havonta fizetésként. Az ügyvezető sikertelenül próbált tőkét bevonni a vállalkozásba.
Aztán azt is elárulja, hogy képviselő-jelöltséget vállal az augusztus 28-i időközi választáson. Remélhetőleg az új testület rendbe tudja tenni a falu ügyes-bajos dolgait.
- Öröklött probléma a kft. működtetése, púpként kell cipelniük - vetem fel a polgármesternek.
- Így igaz. Lényegében két szerződésről van szó. A kft. megalakítása az egyik, amivel a legutóbbi választás után felállt testület jogilag nem tudott mit kezdeni. A nagyobb gond, hogy az előző testület kötött egy másik szerződést is egy bizonyos Suri Kft.-vel, amely értelmetlenül nyelte a pénzt. Ennek a társaságnak a tevékenysége ugyanis nemigen fogható meg.
A Borgáta Termál Kft.-nek három felügyelőbizottsági tagja is vitte a pénzt, havi harmincezer forintot.
- Az egyik tag három alkalmazottja a borgátai képviselő-testületnek is tagja volt, de, úgy tudom, a bizottsági tagok csak egy évig vették fel a pénzt - veti közbe Tóthné.
- Amikor polgármesterré választottak - veszi át ismét a szót Szentiványi Ferenc -, kész tények előtt álltam. Gondoltam, hogy az egyik tulajdonos képviseletében engem is bevonnak a kft. ügyeibe, de még a társaság címére érkező levelekbe sem tekinthettem bele, ami túlmegy minden határon.
{p}
- Nekem úgy tűnik, mintha a kapitányt magára hagyták volna a matrózok a süllyedő hajón...
Szentiványi Ferenc elmosolyodik.
- Nagyon jól látja. A lemondott képviselők a gondokkal, problémákkal a továbbiakban nem akarnak foglalkozni, oldják meg mások. Egy hölgy a 2002-es választás eredményeként került a testületbe, három pedig időszaki választáson. Az önkormányzatnak 26 milliós hitelterhe van, amit jó lenne mielőbb "ledolgozni".
A beszélgetés során több mindenről szó esik. Például arról, hogy 2003 januárjában a falu lakói 89 aláírással petíciót juttattak el a polgármesterhez és a képviselő-testülethez, követelve a Borgáta Termál Kft. azonnali megszüntetését; illetve arról, hogy a Borgáta Termál Kft. körül kialakult vihar üzletrontás is lehet a működő termálfürdő üzemeltetőjének.
Az üdülőterületen lévő házában Molnár Gyula, az egyik lemondott képviselő éppen a Szabad Földet tanulmányozza (mint mondja, szeretne szerencsét próbálni a Ludas Matyi-pályázaton). 
- Tavaly ősz óta legalább négyszer jelent meg a megyei napilapban a testületet elmarasztaló írás, de ezekre a feladata ellátására szerintem alkalmatlan polgármester nem reagált - magyarázza lemondását. - Múlt évben a fürdő medencéire 58 millió forintot plusz áfát fordítottunk, kértük is a bérlőt, hogy ennek ellenében emelhessük meg a bérleti díjat. Nem sikerült megállapodnunk. A polgármester mindenképpen pártolta volna az egyik medencefél befedését. Amikor ismét kritizáltak bennünket az újságban, az betette a kaput. Levelet írtam a falu lakosságának, amelyben igyekeztem feltárni a valóságot. Ez sértette a polgármester urat, fel is akart jelenteni. Végleg megromlott a kapcsolatunk, s úgy döntöttem, jobb lesz kilépnem a testületből. A többi lemondott képviselőtársam arra kért, ne a meghirdetett falugyűlésen, hanem már előtte mondjak le, s ők is ezt teszik. Meg is tették; igaz, egy-két nappal később.
A falukép inkább elszomorító, mint felüdítő. Lerobbant porták, kocsma és bolt. Merő ellentéte az üdülőterületnek. Itt-ott látszanak csak az önkormányzati erőfeszítések, a fejlődés, a gyarapodás nyomai.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek