Kucsmából nem lehet kakas

Hófehér hajára tekintve mondhatnánk, hogy megőszítette a politika. De ez nem volna igaz, mert amióta ismerjük Király Zoltánt, mindig ilyennek láttuk. A szegedi tévé riportereként rendkívül népszerű volt, aztán képviselőként tovább nőtt az őt kedvelők száma. Ebben az is közrejátszott, hogy mindig bátran kimondta amit gondolt. 1985-ben országgyűlési képviselőként bekerült a parlamentbe a város párthatalmasságával szemben. Új hangot ütött meg, sokan renitesnek tartották. Legnagyobb vihart a bős-nagymarosi vízlépcső építése elleni beszéde kavart, az akkor még langyos politikai közéletben. Ellenzéki tevékenysége miatt 1988-ban kizárták az MSZMP tagjai sorából. Később az MDF mellé szegődött, volt független politikus, az MSZDP nagyreményű elnöke, az 1998-as választásokon pedig az MSZP színeiben indult. Két házasságból négy gyermeke van, sőt már unokákkal is büszkélkedhet. Mára teljesen kivonult a politikai hadszíntérről, egyelőre nem kacérkodik a visszatéréssel, a közigazgatás hivatalnokaként megtalálja számításait.

Hazai életBorzák Tibor2005. 07. 29. péntek2005. 07. 29.
Kucsmából nem lehet kakas

- Hol rejtőzködik?
- Nem bújdostam el. Budapesten, a második kerületben lakom.
- Azért kérdezem, mert amióta visszavonult a politikától, sehol nem látjuk.
- Ez szükségszerű, hiszen sem televíziós, sem politikus nem vagyok. Mindennap bejárok egy hivatalba, ahol köztisztviselőként dolgozom. Ebben a minőségben nem szerepelek a nyilvánosság előtt, noha figyelem a körülöttünk történteket, és van is véleményem róluk. Ha a múltamról kérdeznek, arról minden további nélkül beszélhetek.
- Nem hiányzik a reflektorfény, a népszerűség?
- Őszintén szólva hiányzik, hiszen évtizedeken keresztül hozzá voltam szokva. De azért még most is sokan felismernek, igaz, nem a mai fiatalok. Éppen ma délelőtt történt, ahogy jöttem ki egy parkolóházból, udvariasan intett a garázsmester: "Parancsoljon, Király úr!" Ilyenkor úgy érzem, nem voltak hiába valók a politikában eltöltött évek.
- Szóba elegyednek önnel az utcán?
- Persze. Ha leszaladok az éjjel-nappali boltba, ott is megszólítanak. Szívesen megosztom másokkal a gondolataimat, ilyenkor aztán jól eldiskurálunk.
- Hol jobb véleményt nyilvánítani: a kisboltban vagy a parlamentben?
- Hát azért ez nem ugyanaz. De én mindig őszintén beszélek, ugyanazt mondom két ember vagy száz ember előtt is.
- Ez viszont nem mindenkinek tetszik...
- A régi politikai rendszer képviselőinek biztosan nem tetszett. Hiszen nem egy utolsó kocsmában mondtam a magamét, hanem az ország nyilvánossága előtt, még ha az cenzúrázott nyilvánosság is volt akkoriban.
{p}
- Jött, látott, győzött a parlamentben. Bejárta a sajtót egy fotó, ahol felszólalása közben szemrehányó pillantásokat vetve elhalad ön melett Kádár János. Nem félt tőle?
- Én? Miért féltem volna tőle? Ha jól emlékszem, a kép címe Történelmi pillantások volt. Kádárral egyetlen egyszer találkoztam testközelből, de akkor sem hozzám jött oda, hanem ahhoz a matyó népviseletbe öltözött díszképviselőhöz, akivel a parlament folyosón beszélgettem. Talán mondanom sem kell, velem nem fogott kezet...
- Nyilván nem rajongott önért.
- Hát nem. Az említett fotóról még annyit: nem mindennapos politikai szituációt örökített meg 1988 októberében. Én Bős-Nagymaros ellen szólaltam fel, közben belépett Kádár az ülésterembe, s amikor meghallotta, mit mondok, azt gondolhatta, "mit keres ez a gyerek itt". De nem volt semmilyen retorzió. Legalább is nem tudok róla, hogy tett-e valaki ellenem lépéseket. Azért akkor már benne volt a levegőben a változás lehetősége.
- Kiből volt több? Segítőből vagy gáncsoskodóból?
- Gáncsoskodóból. Voltak csendes, de voltak hangos rosszakaróim is. Főleg azok tartottak ellenségnek, akiket elvhű emberként raktak be a parlamentbe. Nekem legalább az 1985-ös parlamenti választás kemény megmérettetés volt, a szegedi párthatalmassággal, Komócsin Mihállyal szemben. Meg kellett vívnom a harcaimat, sőt bizonyos félelmeket is meg kellett élnem.
- Jól hallom? Félt? Az előbb azt mondta, nem félt.
- Na jó, nem tagadom, néha féltem. Egyszál késsel robogó gyorsvonatra támadni őrültség, de meg kell próbálni valamilyen módon lelassítani. Attól persze félhet az ember, mi lesz akkor, ha elgázolja a gyorsvonat. Valahogy így voltam én is.
- Újszerű, bátor hangot ütött meg. Honnan volt hozzá bátorsága?
- Soha nem tűrtem el magam körül az igazságtalanságot. Hetedikes lehettem, amikor valamiért nagyon leszidta a tanárnő a padtársamat, én meg a védelmére keltem. Ettől kezdve nekem sem volt előtte maradásom. A végén apámat is behívatta, és tudomására hozta, hogy állandóan visszabeszélek. Apám levette a kucsmát a fejéről, és azt mondta, ha a tanárnő úgy vélekedik róla, hogy ez egy kakas, ne ellenkezzek vele. Dehogynem! Micsoda badarság egy kucsmát kakasnak nézni!? Szóval így nőttem fel, és később sem változtam meg.
{p}
- Adott egyfajta rutint a közszerepléshez a televíziózás is?
- Sokat jelentett. De megszoktam a szereplést iskolásként is, számos versmondó versenyen vettem részt. Az egyik kecskeméti úttörő seregszemlén második díjat kaptam, a győztes pedig a velem egykorú Piros Ildikó lett, akire büszke lehet szülővárosa, mert nagyszerű színésznő lett belőle.
- Ön is színésznek készült?
- Igen. Kecskeméti éveim alatt rendszeresen jártam színházba, megérintett a művészvilág. Gimnazistaként a színjátszókör tagja voltam. Aztán másként alakultak a dolgaim. Édesapám tanár lévén adott egy-két hasznos tanácsot. Például azt javasolta, menjek el a templomba, mert értelmesen és érthetően beszélni csak a papoktól tanulhatok meg. Élvezettel figyeltem őket, ahogyan szónokolnak.
- Aha! Papoktól tanulta a retorikát! Ami a szívén, az a száján. Népszerűségének ez volt a titka?
- Ez is. Engem igazából a szegedi televízió tett ismertté. 1978-tól kezdve olyan műsorokat vezettem és olyan riportfilmeket készítettem, amelyek szakmailag vállalhatók voltak és a nézők is szerették. Azokban az időkben még az értékek szerint választott magának kedvencet a közönség. Az én népszerűségemben az is közrejátszott, hogy az emberek látták azt is, hogy ismert tévésből lett képviselőként a hatalmasságoknak is odamondogatok...
{p}
- Nem szaladt el önnel a ló?
- Sose felejtettem el, hogy honnan jöttem. A kiskunfélegyházi városszélen mezítláb és klottgatyában rúgtam a port. Nem volt könnyű a kecskeméti internátusban sem. Nekem minden apró sikerért meg kellett dolgoznom. Értem ezt a későbbi időkre is.
- Kértek öntől valaha protekciót?
- Nem. Valahogy megérezték a választóim, hogy az én közszereplésem nem a járdaépítések sikerességében nyilvánul meg.
- A rendszerváltás tényleg nagyobb ügy volt egy járdaépítésnél.
- A békés rendszerváltásban sokaknak volt szerepe, de hogy elindulhatott a folyamat, abban nekem is volt részem az által, hogy 1985-ben bekerültem a parlamentbe, és felszólalásaimmal heves visszhangot keltettem.
- Mi az oka, hogy nem talált magának egy állandó pártot?
- Kettős oka van. Ahhoz, hogy pártkeretek közt karriert érjen el valaki, önmagából sokat fel kell adni a csapat érdekében. Sokszor olyan mértékig kell elkötelezettnek lenni, ami nem biztos, hogy menni fog annak, aki mást vagy többet szeretne. Ilyenkor jön az identitászavar, jönnek a konfliktusok. Velem kapcsolatban a másik okot abban látom, hogy engem soha nem csak egy dolog érdekelt, több mindent szeretek kipróbálni az újságírástól a politikán át a közigazgatásig.
- Hadd legyek kicsit gonosz: az MDF-től az MSZP-ig eljutni túlságosan sokirányú érdeklődésre vall...
- Én a sokirányú érdeklődést politikai értelemben szűkebben értelmezném. Nem véletlenül voltam ott Lakiteleken, de miután akkor rúgtak ki az MSZMP-ből, nem akartam belépni az akkor párttá szerveződő MDF-be, pusztán azért, hogy egy újabb párthoz tartozzam. Bár a támogatásukkal indultam a következő választásokon, igazából soha nem fogadtak maguk közé. Ami pedig az MSZP-t illeti: én alapvetően baloldali beállítottságú vagyok. Mindig nép- és földközeli ember voltam, és az is maradtam.
{p}
- És hogy jön ezekhez a szociáldemokrata párt?
- Anyám halála előtt nem sokkal árulta el, hogy nagyapám tagja volt a Magyarországi Szociáldemokrata Pártnak. Ekkor kezdtem el gondolkodni azon, hol is az én helyem valójában. Ám az 1994-es országgyűlési választásokon az egy százalékot sem értük el. Az MSZP-vel azért akartam kezdeni, mert úgy képzeltem, hogy a szocialisták visszatérnek majd az anyapártjukhoz, az MSZDP-hez, de erről hallani sem akartak. Ez a történelmi lehetőség végleg elúszott. Aztán 1998-ban még egy próbát tettem: szocialista színekben indultam a választásokon Kecskeméten, de a fideszes jelölt kicsivel megelőzött.
- Mivel magyarázza, hogy párt nélkül, magánzóként, de függetlenként sem volt sikeres?
- Az MDF frakcióból azért léptem ki, mert az MDF-SZDSZ paktum megkötésekor csak szűk kör véleménye számított. Én a demokráciát nem így képzeltem el. Ekkor lettem független, bár előtte sem párttagként voltam frakciótag. A kérdésére válaszolva: úgy látszik, nekem nem megy olyan jól az, hogy egy párt elvárásainak megfeleljek - pedig mindig törekedtem rá -, természetesen úgy, hogy önmagammal is békében maradjak.
- Végül 1998-ban befejezte.
- Akkorra az első házasságom is tönkre ment. Elhatároztam, hogy kimegyek külföldre angol nyelvet tanulni és egy posztgraduális képzésre, majd a megszerzett tudással felvértezve hazatérésem után az európai parlamenti választásokon visszatérek a politikai közéletbe. Sikerült bekerülnöm Bostonban a Harward Egyetemre, minden a terveim szerint haladt. Aztán nyáron hazajöttem, s amikor kora ősszel vittem a gyerekeimet az iskolába, egyikük tanárnője azzal fogadott, milyen jó, hogy végre engem is lát. Ennek hallatán megjegyezte a fiam: "a papa elhagyott bennünket". Ez annyira szíven ütött, hogy nem mentem vissza Amerikába. A család mellett döntöttem.
- Mintha egy kicsit elérzékenyült volna... És ha most újra megkeresné valaki?
- Egyelőre csak a munkám érdekel. És a két kisfiam. Ha majd felnőnek, talán újra eszembe jut, hogy tizenötévnyi politikai tapasztalattal mihez kezdhetnék. Időközben sok mindent helyére raktam magamban, és kibeszélhettem magamból, mint most ebben az interjúban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek