Zsebben az alapítvány pénze

Vadhús, pénz vizsgákért - eddig ez volt a debreceni egyetem tanára ellen felhozott vád. Most úgy néz ki, hogy egy közhasznú alapítvány pénzeinek szabálytalan kezelésével, szabálytalan működtetésével is kiegészül a sor.

Hazai életBalogh Mária2005. 07. 22. péntek2005. 07. 22.
Zsebben az alapítvány pénze

Korábban már beszámoltunk róla, hogy a 68 esztendős P. Gábort, a Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrumának nyugdíjas oktatóját vesztegetés gyanújával június legelején előzetes letartóztatásba helyezték. A főügyészség a tanáron kívül, aki az egyetem állattani és vadgazdálkodási tanszékén április óta nyugdíjasként tanított, már több levelezős diákot is kihallgatott.
Simon Ernő, a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség vezetője érdeklődésünkre elmondta, a hivatalt tavaly decemberben értesítették róla, hogy P. Gábor a természetbeni juttatások mellett pénzt is elfogad azért, hogy egyes diákoknak sikeres legyen az év végi vizsgája, az államvizsgája, valamint a diplomamunkája. A nyugdíjas tanár névtelen feljelentője pár hónapja olyan pontos információkkal szolgált a hatóság számára, melynek eredményeképpen most már nemcsak öt, hanem jóval több jelenlegi és egykori levelezős egyetemi hallgató ellen folyik büntetőeljárás. Nyomozástaktikai okokra hivatkozva arra a kérdésre nem kaptunk választ, hogy a hatóság miként jutott az újabb gyanúsított hallgatók nyomára. Információink szerint a vesztegetési botrányban érintett diákok közül azok, akik éppen államvizsga előtt álltak, nem védhették meg diplomamunkájukat, mivel azokat az ügyészség lefoglalta.
Kérdésünkre a főügyész elmondta, P. Gábor ellen fontosabb ügyekben intézkedő hivatalos személy által üzletszerűen elkövetett vesztegetés bűntett megalapozott gyanúja miatt folyik az eljárás. A nyugdíjas egyetemi oktató előzetes letartóztatását a Debreceni Városi Bíróság 2005. június 4-én rendelte el, harminc napra, amit július elsején az elsőfokú bíróság további hatvan nappal meghosszabbított. A főügyész arról is tájékoztatott bennünket, hogy a szeptember 4-éig meghosszabbított előzetes letartóztatást, mely még nem jogerős, az összebeszélés veszélye tette indokolttá. Arra a kérdésünkre pedig, hogy teljességgel kizárható-e más oktatók bűnsegédként való közreműködése a vesztegetési botrányban, Simon Ernő azt felelte: az eddigi eljárás során ezzel kapcsolatosan semmilyen adat nem merült fel.
{p}
P. Gábor jogi képviselője egyébként korábban azt nyilatkozta, hogy védence a sikeres vizsgákért cserébe egyetlen fillért sem fogadott el a hallgatóktól. Azt viszont nem tagadta, hogy bizonyos gazdasági társaságok valóban utaltak különböző összegeket a Kiemelten Közhasznú Környezet- és Természetvédelmi, Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Alapítvány a Tiszántúlért elnevezésű alapítvány számlájára, melynek kuratóriumi elnöke éppen a gyanúsított, azaz P. Gábor volt. Simon Ernő tájékoztatása szerint az említett pénzösszegek esetenként százezrekre rúgtak, az érintettek emellett, természetbeni juttatásként, főként trófeás nagyvad kilövését tették lehetővé a vizsgákon elnézést tanúsító tanárnak.
A megyei főügyész leszögezte: a feltárt kapcsolati rendszer, valamint az alapítvány működése a bűncselekmény gyanúját is felvetheti, ezért vizsgálják a négy éve bejegyzett, eddig soha nem ellenőrzött alapítvány működését is. Az már bizonyos, hogy P. Gábor az alapítványt a vonatkozó rendelkezések figyelmen kívül hagyásával valójában egymaga irányította, öncélúan működtette, kiemelkedően közhasznú jogálláshoz megkívánt tevékenységet nem végzett.
Kiemelten közhasznú alapítványi minősítést csak olyan feltétellel lehet megkapni, ha az alapítvány állami vagy önkormányzati közfeladatot lát el. Az adott esetben, előrelátóan, egy általános szerződést kötöttek a debreceni önkormányzat városüzemeltetési osztályával a környezetvédelmi feladatok magasabb szintű ellátására - csakhogy érdemi tevékenység egyáltalán nem történt. Ennek hiányában a bíróságtól kellett volna kérni a visszaminősítést, ilyesmire pedig nem került sor. Az alapítvány csakis abban az esetben fizethetett volna pénzt, akár ösztöndíj címen, akár más célból, ha azt megpályáztatja, és a háromtagú kuratórium dönt róla. Ténylegesen pályázatot nem írtak ki, és P. Gábor, a kuratórium elnöke egy személyben hozta meg a döntéseket. Az ellenőrzött számlák arról árulkodnak, hogy a pénzt legtöbbször az előzetes letartóztatásban lévő P. Gábor "nyerte el" kísérleti, oktatói, valamint publikálási feladatokra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek